חצר ראשונים החצר הישנה בקיבוץ עין שמר

סוג: מוזיאון, מרכז מבקרים כתובת: קיבוץ עין שמר טלפון: 04-6374327 קישור: חצר ראשונים החצר הישנה בקיבוץ עין שמר דוא"ל: rishonim@ein-shemer.org.il מפת סימון שבילים: 7 - השרון ומערב השומרון נבדק לאחרונה: 18/8/2016
מזג האוויר באזור: 15

תקציר:

מוזיאון החצר הישנה בקיבוץ עין שמר הינו מוזיאון היסטורי מעניין.

תיאור:

החצר הישנה בקיבוץ עין שמר מורכבת ממספר מבנים הכוללים מבנים מקוריים ושיחזורים  של מבנים של החצר המקורית של הקיבוץ , בית האבן, צריף המגורים , סככת כלים חקלאיים, מגדל המים, באר וחדר האוכל המקורי.   במופע אור קולי קליל  תצפו  בהסטוריה של הקיבוץ שלאחריו הסבר רציני  ומשעשע  כאחד על אורח החיים באותה התקופה על ידי מדריכי המקום.  

נצא לאפות לחמניות בתנור לבנים עתיק אותם נקבל לאכול חמות מהתנור וכן לנסיעה בקיבוץ עם עגלת נוסעים רתומה לטרקטור, נבקר ברפת נמשיך לתחנת הרכבת הטורקית בה נצא למסע מסביב לשדות הקיבוץ עד התחנה הסופית שם נרד ונסובב יחדיו את הרכבת (נשמע קשה?!...). 

למה לצפות? התגובה הנפוצה ביותר של המבקרים בחצר הישנה של קיבוץ עין שמר היא "לא ציפינו למקום כזה...היה גדוש בפעילות...נהנינו ואפילו נשאר טעם של עוד...המקום מדהים!...". כאשר תגיעו לחצר הישנה, כ 5 דקות נסיעה צפונה ממרכז מסחרי גן שמואל, מצפה לכם קיבוץ ירוק ומזמין, שדות זהובים ושלווה. בתוך כל זה ממוקמת החצר הישנה שם נתחיל את ההרפתקה.

מוזיאון החצר הישנה:
החצר הישנה נשמרה כמעט בשלמותה בשנת 1983 הוחל בשחזורה המדוייק. המבנים המקוריים של החצר נשמרו רובם בצורתם המקורית. חלקם שופצו ותכנונם הפנימי הותאם ליעודם החדש: חדר-האוכל הישן ובו תצוגה על קורות הנקודה ואנשיה, פינת חי וצומח של האיזור הכוללת בעלי-חיים שנכחדו מהאיזור, סרט אור-קולי המציג את תולדות המקום, מראשיתו ועד היום, פינה ארכיאולוגית ובה ממצאים מחפירות הר עיבל. בחצר  פועלות ומשקשקות באר משוחזרת ומכונות חקלאיות כאילו אלו ימי ראשית הקיבוץ. בצריף מגורים מראשית הקיבוץ שוחזרו חדר מגורים, חדר עבודה ובית ילדים על כל הפרטים האופיינים לתקופה. סככת המכונות ובה תצוגה של כלים ומכונות חקלאיות מתקופות שונות, שניתן להפעילן ולהדגים את דרך עבודתן ולעמוד על ההבדלים ביניהן. "סקוורות" - אסם תבואה המורכב משמונה חביות ענק ועליהן צריף עץ. בחלל האסם תצוגה של החקלאות העתיקה והמודרנית. בצריף העץ תצוגה של כלים לעיבוד התוצרת (רפת, דיר וכד'). חומת האבן סוגרת על החצר.

 

"האנגר מיכאל" – המכונה, האדם  ונוף עבודתם:

ההאנגר הוא מבנה קשתי מפח גלי הבנוי בסגנון ההאנגרים למוסכים ומיכון שניבנו בראשית המאה בארץ. במבנה תצוגה ייחודית של טרקטורים וציוד חקלאי מראשית המאה. התצוגה מדגימה את התפתחות המיכון החקלאי ואופן השימוש בו. כל המוצגים בהאנגר משולטים ומציגים את הכלים מקורם, השימוש בהם וסיפור הגעתו למוזיאון. כמו כן בהאנגר  גלריה מרהיבה של צילומים של כלים חקלאיים ועבודת אדמה מימי ראשית ההתיישבות.  מקור הצילומים: אוסף צילומים מרהיב של טוביה ריבנר מקיבוץ מרחביה, אוסף צילומים מרהיב של אליהו הכהן ז"ל מאשדות יעקב, צילומים מארכיון גן שמואל וארכיון עין שמר. במרכז ההאנגר שולחנות פעילות בהם ניתן לצבוע , ליצור ולשחק והכל בנושאי המיכון חקלאי.

פעילויות במקום:

יש לבדוק בטלפון 04-6374327  איזה תצוגות פתוחות  ואילו פעילויות מיוחדת מתקיימות  במוזיאון בזמן הביקור המתוכנן. 

פעילות חינוכית:

במוזיאון מגוון פעילויות חינוכית המיועדות לכל הגילאים: מגני ילדים, דרך בתי ספר יסודיים ועד חטיבות ותיכוניים במגוון נושאים: מחיטה ללחם, מזית לשמן, ראשית התיישבות וראשית הקיבוץ, להיות ישראלי ועוד. כולל תוכניות של יום הפוך ומשחקים  אתגר חקלאיים. תוכניות מיוחדות עבור חינוך מיוחד ואוכלוסיות מיוחדות.

קבוצות מבוגרים ואזרחים ותיקים:

קבוצות מבוגרים ואזרחים ותיקים מביקור קצר  בדרך לטיול בצפון ועד חצי יום פעילות, לכל קבוצה תבנה תוכנית לפי בקשתה. ניתן לקבל קפה ועוגה או ארוחת בוקר קלה.

בסיום הפעילות ניתן לערוך במקום ארוחה ע"י מסעיד חיצוני ולאחר מכן  הרצאת אורח, שירה בציבור, מספר סיפורים וכו'.

אירועים משפחתיים:

החצר הישנה היא מקום קסום לאירועים משפחתיים  סולדים כמו בר מצווה, יום הולדת לסבא חתונת זהב, יציאה גמלאות וכו' בכל האירועים אנו משתמשים בערך המוסף של הפעילות המוזיאלית לצד ארוחת ערב ע"י קייטרינג  וסיום ולאחר מכן  הרצאת אורח, שירה בציבור, מספר סיפורים וכו'.

 

ניתן לראות גם סרטונים על המקום:

 בית הבד:

 במאפיה:

 

 קציר:

 רכבת האלונים:

סיור בעגלה רתומה לטרקטור:

 

שעות הפעילות:

בימים א' - ה' 16:00 - 8:00.
בימי שישי וערבי חג  13:00- 8:00

בסופי שבוע ע"פ תיאום או לפי עדכונים בלוח הפעילויות של המוזיאון הנמצא כאן - http://www.courtyard.co.il/luachshnati.htm 

 

 

כשאתם מתקשרים ל"חצר הישנה" נודה לכם

 אם תאמרו שהגעתם בעקבות הפרסום באתר הטיולים "נלך"

35.00632.4613