אנדרטת בית ליד

סוג: אנדרטה מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 7 - השרון ומערב השומרון נבדק לאחרונה: 2/1/2017
מזג האוויר באזור: 15

תקציר:

האנדרטה בצומת בית ליד הוקמה לזכרם של הנרצחים בפיגוע שהתרחש בצומת ב 22/1/1995

איך מגיעים:

האנדרטה בצומת בית ליד נמצאת בפינה הדרום מזרחית של הצומת - ליד מסוף האוטובוסים הגדול הנמצא במקום.

אנדרטת בית ליד

מידע כללי:

בבוקרו של יום ראשון, ה 22/1/1995, היה פיגוע כפול של שני מחבלים מתאבדים בצומת בית ליד. הראשון התפוצץ בתוך תחנת אוטובוס, בין החיילים הממתינים להסעות של יום ראשון והשני התפוצץ כ 3 דקות לאחר מכן בקרב הכוחות המפנים וגרם גם הוא לכמות נפגעים גדולה. בפיגוע  נרצחו 22 ישראלים ונפצעו 66. לזכר ההורגים בפיגוע הורמה האנדרטה בצומת בית ליד.

אנדרטת בית ליד

פירוט:

האנדרטה בצומת בית ליד נבנתה ע"י האמנית שרה קונפורטי ואלו דבריה על האנדרטה:

אנדרטת צומת בית ליד הוקמה ב-2002 ויצרתי אותה במשך 3 שנים. גובה האנדרטה 30 מטר ומשתרעת על פני 2.5 דונם. נדרשתי לתכנן את האנדרטה וכן את שטח הסביבה סביב האנדרטה.

בניתי אנדרטה זו עם הרבה מאד יראת כבוד, עבודה פיזית על אנושית ותקציב מינימאלי - 22 דמויות העולות על סולם כלפי מעלה, הולכות וקטנות לזכר 22 החיילים שנרצחו בצומת בית ליד על ידי החבלנים. את החומה הוסיפה הארכיטקטית על דעת עצמה ולמרות התנגדותי ותכנוני המקורי שהוסכם עליו בכתב עם העמותה.

כל דמות מייצגת חייל שאיננו עוד.

המסר שרציתי להעביר בבניית האנדרטה  הוא ביטוי הכוח והעוצמה שאי אפשר להתעלם ממנו. רציתי לומר- אנחנו גדולים מהחיים, אף אחד לא יוכל לנו. כמה שיכו בנו, אנו נתגבר ונוכל להם. זכותנו לחיות כאן, ואנו לא נעלם, אנו כאן.

האנדרטה מבחינתי מבטאת בצורה ויזואלית את הטרגדיה הנוראית שאירעה. בחרתי את אופן בניית הדמויות, אופי הדמויות, גודלם,  סגנונם, הצבתם על פני הסולם – על מנת לבטא את רחשי לבם של אלה שנשארו כאן.

אנדרטה זו נועדה להיות סמל כללי בארץ, האנדרטה נועדה לבטא עוצמה, כוח, חוזק הגדול מהחיים, תזכורת עבורנו, למי שנשאר כאן, לבל נשכח...

אנדרטת בית ליד

 למרות גודלה של האנדרטה – כ-30 מטר גובה, לא הסכמתי לצרף תמיכה לסולם האלכסוני, על מנת לתת תחושה חזקה לכל הסצינה – תחושה של כובד עצום ועם זאת ריחוף באוויר...אין כוח כובד....מעין הרגשה של על טבעי.

 מה שרציתי לתאר בעצם הוא את כוחו ועוצמתו של העם היהודי, שלמרות כל הפגיעות והמכות, אנחנו נמשיך ונהיה גדולים מהחיים ואף אחד לא יוכל לנו. עוצמה, חוזק וגבורה, זה מה רציתי לתאר, נצחיות ואינסוף כהיפוך למוות וחידלון, זיכרון שלא ימוש, על ידי הנצחה – הנצחת היקרים שאינם עוד.

הדמויות עצמן הולכות וקטנות, הולכות  ונעלמות, ככל שהן מתרחקות על פני הסולם.

הדמות הראשונה היא הגבוהה ביותר כ-2 מטר

הדמות האחרונה בקצה הסולם היא הנמוכה ביותר.

כל דמות נמוכה יותר מהדמות הקודמת לה.

ניתן לבקר במקום ולערוך שם פעולות כמו הרצאות, סדנאות ללא תשלום, תלוי באופי הפעילות או בתשלום סמלי.

פרטי ההתקשרות עם היוצרת שרה קונפורטי: 

אתר הבית: www.sarakonforty.com/HE

כתובת מייל: ks7@zahav.net.il

מס' טלפון: 052-3676472

והנה מבט נוסף על האנדרטה:

כל החומרים של עמוד זה ניתנו ע"י יוצרת האנדרטה שרה קונפרטי

מנכ"ל העמותה של אנדרטת צומת בית ליד הוא עורך דין אלברט טייב שעמל ועובד ומסור לפעילויות עבור האנדרטה. ניתן לפנות אליו בכל נושא שקשור לאנדרטה - 050-8652021 

34.910035932.3218967