אנדרטת חללי אוטובוס הדמים-קו 300

סוג: אנדרטה מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת נבדק לאחרונה: 23/02/2014
מזג האוויר באזור: 16

תקציר:

האנדרטה לזכרם של חללי קו 300 נמצאת סמוך לגשר הולכי הרגל, מול הסינמה סיטי.

איך מגיעים:

לאנדרטה לזכר חללי קו 300 ניתן להגיע מכביש החוף מצפון ולפנות ימינה למפרץ החנייה כשמתקרבים לגשר הולכי הרגל שמול הסינמה סיטי.  אם מגיעים לאיזור מדרום או ממזרח, ניתן לחנות בחניוני הסינמה סיטי, לחצות את כביש החוף על גשר ההולכי רגל, וכשיורדים מהגשר לפנות ימינה לכיוון האנדרטה.

מידע כללי:

אירוע אוטובוס הדמים התרחש ב 11/31978.

חוליית מחבלים שהגיע בדרך הים מלבנון, נחתה בחוף מעגן מיכאל, רצחו צלמת טבע שהיתה במקום והמשיכו לצעוד משם לכביש החוף. הם עצרו מונית שירות על כביש החוף, 2 מחבלים נכנסו למונית והחלו לסוע לכיוון תל אביב ושאר המחבלים [היו סה"כ 11] עצרו ביריות אוטובוס מטיילים של עובדי אגד ובני משפחתם שהיו בדרך צפונה והכריחו את הנהג להסתובב ולסוע לכיוון תל אביב.

בדרך המחבלים ירו על נוסעי מכוניות נוסעות והצליחו לעצור אוטובוס אגד שנוסעיו הוכרחו לעלות על האוטובוס החטוף. במחלף אולגה עלו לאוטובוס המחבלים שנסעו במונית והאוטובוס המשיך בנסיעה לכיוון תל אביב. בדרך הם הצליחו לעצור אוטובוס נוסף וגם את נוסעיו הם העלו לאוטובוס שחטפוץ

ליד צומת גלילות, לאחר שנכשלו הניסיונות לעצור את האוטובוס ירו שוטרים בגלגלי האוטובוס והוא נעצר. במקום התפתח קרב יריות שבמהלכו ירו חלק מהמחבלים בשוטרים וחלק בנוסעים באוטובוס ולבסוף פוצצו את האוטובוס. בסה"כ נהרגו בפיגוע 35 נוסעים ונפצעו 71. הפצוע המפורסם באירוע היה אסף חפץ שהסתער על המחבלים לפני ששאר כוחות הימ"מ הגיעו, והרג 2 מהם ושבה 1.

פירוט:

האנדרטה עוצבה ע"י הפסל יצחק שמואלי ז"ל, הוצבה במקום בשנת 1982.

האנדרטה מורכבת מ2 ריבועי בטון שבינהם פס מתכת מקופל לצורת קפיץ וכנראה שהאמן רצה לבטא באמצעותו את הסיטואציה אליה נקלעו הנוסעים אשר בעת ההשתלטות על האוטובוס היו לכודים בין שני הצדדים הלוחמים ורבים מהם נפגעו כתוצאה מכך.

בבסיס האנדרטה חרוטים שמות הנוסעים שנרצחו ע"י המחבלים באוטובוס הדמים.

34.803 32.147