אנדרטת חץ שחור

סוג: אנדרטה נושא: היסטוריה מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 13 - מישור חוף הנגב נבדק לאחרונה: 26/1/2018
מזג האוויר באזור: 22

תקציר:

אנדרטת חץ שחור ליד קיבוץ מפלסים הינה אתר זיכרון לנופלים בפעולות התגמול.

איך מגיעים:

איך מגיעים לאנדרטת חץ שחור? האנדרטה נמצאת על כביש 232 - קצת אחרי הכניסה לקיבוץ מפלסים - כשמגיעים מכיוון כביש 34 - מצד ימין של הכביש - בעיקול.

אם נוסעים לאנדרטת חץ שחור מכיוון כביש 25 - הפניה לאנדרטה תהיה שמאלה כשהכביש יתקל ימינה - לפני קיבוץ מפלסים.

מידע כללי:

בין השנים 1953-1956 סבלה מדינת ישראל שהיתה בשנותיה הראשונות מחדירות רבות של מחבלים מכיוון רצועת עזה, מצרים ואיזורים שהיו בשליטת ירדן  ממזרח. כתגובה לפעולות חבלניות אלו הוקמה באוגוסט 1953 יחידה 101 - כיחידת קומנדו ייעודית לפעולות תגמול נגד מקומות מהם יצאו מחבלים . יחידה 101 [שמפקדה היה אריאל שרון ובין לוחמיה האגדיים היה גם מאיר הר ציון] התאחדה לאחר פעילות אינטנסיבית של  כחמישה חודשים עם גדוד 890 של הצנחנים וביחד היוו את ראש החץ לפעולות התגמול שנמשכו עד למבצע קדש.

אנדרטת חץ שחור, נקראת ע"ש שם הקוד שניתן לאחת מפעולות התגמול הגדולות - מול העיר עזה, ומהווה אתר הנצחה לנופלים בפעולות התגמול.

פירוט:

מה יש באתר חץ שחור?

המבנה של אתר חץ שחור הינו של חץ שחור כשעל ראש החץ ישנו תיאור של מבצע חץ שחור שעל שמו נקרא המקום. מאחורי ראש החץ ישנה תצפית ע"ש סופפו , סעדיה אלקיים,  לכיוון העיר עזה- בה נפל ב 28.2.1955 בפעולת חץ שחור.

אנדרטת חץ שחור

משני עבריה של זרוע החץ ישנם אבני זיכרון לפעולות התגמול המתארות את הפעולה ותוצאותיה. לצד אבני הזיכרון ישנן עמדות שמע המסבירות על הקרב אותו הן באות להנציח.

אנדרטת חץ שחור

לצד אנדרטת חץ שחור ישנה אנדרטה שהועתקה מהכניסה לישוב דוגית בחבל עזה למקום זה ומנציחה את זכרם של לוחי גבעתי שנהרגו במקום .

לצד אתר חץ שחור ישנם מס' שולחנות פיקניק ושירותים כימיים שלא תמיד פתוחים.