אתר הנצחה חטיבת הנח"ל וחיל החינוך

סוג: אנדרטה מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 5 - בקעת הירדן ומזרח השומרון נבדק לאחרונה: 7/3/2014
מזג האוויר באזור: 17

תקציר:

אתר ההנצחה של חטיבת הנח"ל וחיל החינוך נמצאת בצידה הצפוני של פרדס חנה

איך מגיעים:

לאתר ההנחה של חטיבת הנח"ל וחיל החינוך מגיעים על כביש 651. אם נגיע מכיוון כביש 4, נפנה לכביש 651, ניסע כל הזמן ישר, וכשנעבור את פסי הרכב נאפשר את הספידומטר. אחרי כחצי קילומטר, נראה שילוט שמאלה לאתר ההנצחנה של חטיבת הנח"ל וחיל החינוך.

מידע כללי:

אנדרטת הנח"ל וחיל החינוך הוקמה ביוזמה משולבת של פיקוד הנח"ל, משדרד הביטחון, המועצההמקומית פרדס חנה כרכור והעמותה להנצחת חללי הנח"ל.  האנדרטה נבנתה נבנתה בשנת1995 ותיכנונה בוצע ע"י האדריכלים חנן הברון ומיכאל קראוס.

פירוט:

אתר ההנצחה של חטיבת הנחל וחיל החינוך מורכב ממתחם חיצוני ומבנה.
המבנה המרכזי של אתר ההנצחה כולל אנדרטה לזכרם של הנופלים ובצידה מבנה אשר נמצאים בו משרדיה של עמותת הנח"ל, מגדל תצפית ואולם הרצאות.
במפלס הנמוך של המבנה ישנו קיר זיכרון אשר עליו חקוקים השמות ומעליהם הפסוק : ": "ונתתי להם בביתי ובחומותי יד ושֵם" (ישעיהו נ"ו, ה')" ובנוסף חקוק במקום המשפט: יזכור ישראל ויתברך בזרעו ויאבל על זיו העלומים".
מבנה האנדרטה בנוי כמעגל לא שלם,  מסמל את מעגל החיים שנגדע. וזה התיאור המופיע באתר "יזכור לאנדרטה": בין קירות השמות שבמרכז המעגל למבנה הסמוך, שבו חדר זיכרון ואולם הרצאות, מחבר גשר המהווה את הציר המרכזי של המבנה. קצהו של הגשר מעוצב כלהב חרב, כסמל חטיבת הנח"ל (מגל וחרב). המגדל והמבנה על רחבה מרוצפת. מגדל ההנצחה, הדומה למגדל מים ביישוב, נטוע על במה ששוליה מעוצבים כקרני שמש, סמל התקווה וההתחדשות. סביב לו ספסלים וביניהם נטועים דקלים, כלי מלחמה וכלים חקלאיים, שהם שני עיסוקיהם הכה שונים של בני הנח"ל. "
את האנדרטה מקיף מתחם גדול של חורשת אקליפטוסים אשר בחלקה האחד מתקני אתגר ושדאות המשמשים להדרכות בני נוער, וחלקה השני הוא גן הנצחה ותיעוד ליחידות השונות של הנח"ל, המוזכרות בשמותיהן על סלעים לאורך השביל המתפתל בחורשה.
 
 
 
34.959 32.481