בית הכנסת העתיק בחורבת כנף - דיר עזיז

סוג: בית כנסת נושא: דת, יישוב קדום מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 1 - החרמון, הגולן ואצבע הגליל נבדק לאחרונה: 25/6/2019
מזג האוויר באזור: 26

תקציר:

שרידיו של בית הכנסת העתיק של הישוב כנף

איך מגיעים:

ניסע לכיוון המושב כנף על כביש 869 וכשנראה את הרפתות משמאלינו נפנה לשביל שמוביל אליהן. ניסע בשביל המשובש במקצת עד שנראה משמאלנו את השלט של בית הכנסת. מכאן שביל עם מס' שלישיות של מדרגות יוביל אותנו לבית הכנסת. שביל יותר נוח לעגלות יוצא מכיוון רחבת החניה של מעיין כנף.

 

מידע כללי:

בית הכנסת בחורבת דיר עזיז ממוקם בקרבת המושב כנף ברמת הגולן.  בית הכנסת שימש כמרכז הרוחני והקהילתי של הקהילה היהודית שחיה כאן בימי התלמוד  בית הכנסת בנוי אבני בזלת גדולות [שחלקן מפוזרות בשטח] ונבנה ככל הנראה במאה הרביעית כמבנה בעל שתי קומות עם תקרת רעפים.

בבית הכנסת נחשפה כתובת השייכת ככל הנראה למבנה במת ארון הקודש ובה מופיע השם "יהודה" וכן  את המספר "295"  המתאר כנראה את מס' השנים שחלפו מחורבן בית המקדש שזהו ציון כמעט יחידאי בארץ ישראל.

בית כנסת זה הינו אחד מ25 אתרים יהודיים ברמת הגולן המתוארכים לתקופת התלמוד.  בסיור בחורבות  הכפר ניתן לראות שני בתי בד מלבד בית הכנסת

פירוט:

לאחר שעלינו בשביל לחורבות בית הכנסת הדבר הראשון שיבלוט לעיננו זו קשת השער ששוחזרה.

ו עובי הקירות של המבנה. בתוך בית הכנסת נראה את שורת העמודים ששוחזרה ועליה נשען הגג ולצידה שורה של בסיסי עמודים.

 בתוכו נוכל להבחין בבספסלי המתפללים שנשתמרו בשלימות, בתבליט הפרח על אבן בקצה הרחוק של בית הכנסת, בתבליט המעויין שיותר קרוב לכניסה, בבסיסי העמודים המעוטרים ובשרידיו של כלי מעוגל.

בית הכנסת העתיק בחורבת כנף - דיר עזיז

כמו כן נוכל להבחין במעין שקע בצידו הדרומי של בית הכנסת שכנראה היווה את מקומו של ארון הקודש. אם נתבונן אל הנוף הנשקף מבית הכנסת נוכל להבחין בשעה 10 בערך [חצי שמאלה] בעין כנף .