גבעת התחמושת

סוג: אתר היסטורי, אנדרטה, מוזיאון נושא: היסטוריה מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 7/12/2013
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

אתר גבעת התחמושת הינו אתר ההנצחה לנופלים בקרבות לשחרור ירושלים במלחמת ששת הימים.

איך מגיעים:

הכניסה לאתר גבעת התחמושת נמצאת ברח' חיים ברלב בירושלים ליד המטה הארצי. מהמרכז מומלץ להגיע דרך כביש מס' 1, לרדת לכביש מס' 9 - לפי השילוט למעלה אדומים ולסוע בו כל הזמן ישר עד שנגיע לגבעה הצרפתית, בגבעה הצרפתית לפנות ימינה וליסוע ישר עד שמגיעים לרח' חיים בר לב שם נפנה ימינה שוב וניסע כ 200 מ' עד שנראה מימין את מגרש החניה של גבעת התחמושת.

מידע כללי:

גבעת התחמושת קיבלה את שמה בימי הבריטים ממאגרי התחמושת של בית הספר לשוטרים הסמוך, שאוחסנו בבונקרים אשר נבנו בה.

בגבעת התחמושת, שהיתה אחת מ 3 נקודות ששלטו על הדרך בין הצד היהודי של ירושלים להר הצופים [השתיים האחרות היו בית הספר לשוטרים וגבעת המבתר] התרחש קרב עקוב מדם בלילה שבין ה 5 וה 6 ביוני 1967, במהלך מלחמת ששת הימים. בקרב על גבעת התחמושת נהרגו 36 לוחמים. תאור מפורט של הקרב ניתן למצוא באתר הרשמי של האתר הלאומי - גבעת התחמושת .

לאחר מלחמת ששת הימים, החלו בפיתוח מואץ של האיזור בו נערכו הקרבות בקו התפר, ולאחר שהוחל בהריסת האיזור בגבעת המבתר,  ונודע ליוסי יפה מפקד הגדוד שנלחם בגבעת התחמושת על התוכניות להרוס את הגבעה הוא פנה אל יצחק פנינגר שהיה אביו של ההרוג האחרון בקרב וביקש את עזרתו בשמירה על הגבעה מהריסה. יצחק פנינגר גייס עוד מס' הורים שכולים והתערבותם עזרה ולאחר דיונים הוחלט להקים בגבעת התחמושת אתר הנצחה לכל הנופלים במערכה על ירושלים

 

פירוט:

הביקור בגבעת התחמושת מתחלק למס' חלקים:

1. ביקור באתר הקרב של גבעת התחמושת, סיור בתעלות ובבונקרים, והתרשמות מהאיזור בו נערכו הקרבות המרים.

2. צפיה בחיזיון האור קולי המרשים [העלות לצפיה הינה 12 ש"ח - הכניסה לאתר גבעת התחמושת היא חינמית] המתאר את הקרבות שהתחוללו בירושלים במלחמת ששת הימים תוך כדי המחשה על מפת תבליט של ירושלים של תנועות הכוחות.

3. סיור במוזיאון גבעת התחמושת בו ניתן לצפות בתמונות שצולמו במהלך הקרבות על ירושלים, בכלי נשק ששימשו בקרבות [ואף בג'יפ שהיה בהר הצופים], ביצירות אמנות [קריקטורות, תמונות ופסלים] שהשארו לטובת המקום ובסוף הסיור מגיעים ל"קיר הזהב" עליו חקוקים שמות הנופלים בקרבות לשחרור העיר ירושלים במלחמת ששת הימים. מוזיאון גבעת התחמושת בנוי בצורת מסדרונות פתלתלים, כדוגמת התעלות שהיו בגבעה בשעת הקרבות עליה.

 

הכניסה למוזיאון גבעת התחמושת היא חינמית. עלות הצפיה במיצג האורקולי הינה 12 ש"ח. אם אתם מתכננים לבקר במיצג, מומלץ לברר ישר בכניסה למוזיאון מתי ההקרנה הבאה  שלא תאלצו להמתין יותר מידי ושתוכלו לתכנן את הזמן באתר.

שעות הפתיחה: ימים א-ה - 9:00-17:00, יום שישי - 09:00-13:00

 

טלפון לתיאום הדרכה בתשלום: 02-5829393 שלוחה 1.

35.22852 31.79892