גן לאומי ממשית

סוג: אתר היסטורי נושא: היסטוריה, ארכיאולוגיה מחיר: בתשלום עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 17 - הערבה התיכונה ומזרח הר הנגב נבדק לאחרונה: 16/4/2014
מזג האוויר באזור: 23

תקציר:

הגן האומי ממשית הוקם מסביב לשרידיה של עיר נבטית עתיקה.

איך מגיעים:

הגן הלאומי ממשית נמצא כ 33 ק"מ אחרי דימונה, על כביש 25. ישנו שלט שמפנה לגן, ואחרי שנפנה ימינה ניסע כק"מ עד שנגיע לכניסה.

מידע כללי:

ממשית היתה עיר נבטית קדומה שכנה על  דרך הבשמים העתיקה, ובסמוך אליה התפצלה הדרך כיוון הערבה ולכיוון ים המלח. מקור השם הינו השם הביזנטי של המקום - ממפיס. שמו של המקום בערבים הוא כורנוס - כשמו של משקה העשוי מחלב, דבש ותמרים.

האיזכור הראשון של המקום הינו במפת מידבא.  ישוב הקבע הראשון הוקם בממשית במאה הראשונה לספירה, ורובה של העיר נבנה במאה השנייה. בתקופה הביזנטית היה בעיר יישוב נוצרי גדול וממנו נשתמרו במקום 2 כנסיות. בגלל האסטרטגיות של המקום הקימו הבריטים במקום זה תחנה של משטרת הרוכבים כדי לפקח על הנעשה באיזור.

פירוט:

מה יש לראות בממשית? בסיור בגן הלאומי ממשית אפשר לראות שרידים של עיר נבטית קדומה הכוללים 2 כנסיות עם פסיפס יפה, ארמון, מגדל שמירה , סכרים ומבנה נבטי גדול - אז אם אתם לא ממש בקטע של מבנים היסטוריים המקום לא בשבילכם.

לעיתים בחגים הרט"ג מארגנת במקום "שוק נבטי" שהינו בעצם שילוב של מה שניתן לראות בשוק ברובע בירושלים וביריד חוצות היוצר. בכל מקרה, לא כדאי לבנות על המקום לבילוי של יום שלם..

35.065 31.027