גני הנדיב ורמת הנדיב

סוג: קבר, פארק עירוני, מרכז מבקרים נושא: נוף, היסטוריה, פריחה, תצפית מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל נבדק לאחרונה: 3/11/2018
מזג האוויר באזור: 9

תקציר:

גני רמת הנדיב הינם גנים מטופחים הנמצאים בליבו של פארק הטבע רמת הנדיב.

איך מגיעים:

איך מגיעים לרמת הנדיב? ניסע על כביש 70 מזרחה, נפנה לכביש 862 לפי השילוט לזכרון יעקב וניסע ישר עד השילוט ימינה לגני הנדיב.

ניתן גם להגיע לגני הנדיב מכיוון כביש 6 ולפנות לכיוון זיכרון בצומת חנה.

גני הנדיב

מידע כללי:

רמת הנדיב הינו מתחם הסמוך לזכרון יעקב המוקדש [ע"פ חוק] להנצחת הברון רוטשילד ופעלו. במתחם ישנם פעילויות מחקריות רבות הקשורות ליחסי הגומלין בין האדם לסביבה. משפחות המעוניינות לבקר באיזור יהנו ממרכז המבקרים, מהגנים המדהימים וממגוון מסלולי הטיול בטבע.

פירוט:

בתחילת הביקור בגני רמת הנדיב, מומלץ לבקר במרכז המבקרים, שם ניתן לקבל מידע רב על המקום ומסלולי הטיול שבו ולצפות בסרט המרתק "מעבר לגנים" שמשכו רבע שעה, ,המתאר את תולדותיהם של בני משפחת רוטשילד ואת חלקו של הברון בהקמת יישובים ובסיוע לישוב בארץ, ומציג את פעילות רמת הנדיב על כל נדבחיה בפארק הטבע ובגנים המטופחים.   

לאחר הביקור במרכז המבקרים נוכל לסייר בגני הזיכרון המרהיבים והפורחים וגם לפקוד את קברם של הברון רוטשילד ורעייתו שמתחם הקבר שלהם נמצא בליבם של הגנים.

גני הנדיב ורמת הנדיב

השבילים בגני רמת הנדיב מונגש לעגלות ולמוגבלים, השביל לעין צור מתאים למשפחות אולם ישנם הרבה קטעים בהם לעגלה קשה לעבור ומומלץ לעשות את המסלול עם מנשא.

גני הנדיב ורמת הנדיב

מסלולי הטיול בפארק הטבע של רמת הנדיב מתחילים בכיכר שמאחורי מרכז המבקרים וניתן לבחור במספר מסלולים באורכים שונים

השביל הכחול, שארכו 2.5 ק"מ הינו מסלול קווי לכיוון עין צור, שבדרכו לעין צור, עובר דרך שרידיו של בית חורי שהינו בית חווה מתקופת העותמאנים ודרך בית מרחץ  ששוחזר מימי הורדוס. ליד המעיין ישנו פלג שזורם בנחת בחורש. לאורך השביל לעין צור ניתן לפגוש בתקופה זו של השנה המוני רקפות במרבדים ורדודים בוהקים כשביניהן מנצנצות כלניות. בעין צור, ישנה ניקה קצרה בה ניתן לצעוד, בריכות בגודל של כמטר על מטר בה ניתן לשכשך רגליים ובריכה נוספת המשמשת לנוי. ולאחר הביקור במעין מומלץ, למי שהגיעו עם רכב אחד לחזור לרכב, או לשלוח נהג להביא את הרכב לסוף המסלול במגרש החנייה של בית הספר אורט השומרון.

גני הנדיב ורמת הנדיב

השביל המסומ"ש באדום הינו מסלול מעגלי המוביל אל חורבת עקב. בחפירות שנעשו בחורבת עקב, נחשף מבנה גדול שמתוארך לתקופת בית שני, וכנראה היה מבנה מרכזי שהיה מיושב על ידי יהודים , וננטש, לפי הערכות החוקרים, בתקופת המרד הגדול. האתר יושב מחדש בתקופה הביזאנטית (המאה הרביעית עד המאה השביעית), שבה הוקם מבנה גדולעל שרידי הקירות הקודמים שהיו בנויים בסגנון הרודייני. 
השטח סביב מתחם חורבת עקב, שוקם ושוחזר ובאיזור נטעו עצי זית, תאנים וגפנים וצמחי שדה שונים.
בחורבת עקב ניתן למצוא שרידי מתקנים חקלאיים כדוגמת גתות , בתי בד ובורות מים המעידים על הההתיישבות הקדומה שהיתה באיזור.

גני הנדיב ורמת הנדיב

השביל המסומ"ש בירוק שהינו מתאים למיטיבי לכת, פונה לצידו המערבי של המצוק וכולל ירידה קצת תלולה [זהירות אחרי הגשם - המסלול חלק!] במצוקים. השביל מוביל למערת כברה שסוגרה לביקור אבל אפשר להציץ מבעד לגדר ולראות את העטלפים ששוכנים בה. גם הדרך חזרה לכיכר המעיינות תלולה ובמהלכה נעבור דרך כלוב האיקלום של העופות הדורסים, המשמש כמקום מעבר לפני השבת דורסים לטבע וכמקום משכנם של דורסים פצועים שאינם יכולים לחזור לטבע.

אם נגיע לבקר במקום בחורף נוכל ליהנות בשבילים ברמת הנדיב, וגם בשבילים הסמוכים למתחם משפע של פריחה חורפית מגוונת, החל מרקפות וכלה בכלניות, כל פרח לפי תקופתו.

גני הנדיב ורמת הנדיב