הדיונה הגדולה באשדוד

סוג: פארק עירוני נושא: נוף, תצפית מחיר: ללא עלות עונה: חורף, סתיו, אביב מים: אין מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת נבדק לאחרונה: 8/13/2016
מזג האוויר באזור: 16

תקציר:

הדיונה הגדולה באשדוד הינה הדיונה הגדולה האחרונה שהשתמרה מכל הדיונות של מישור החוף.

איך מגיעים:

לדיונה הגדולה באשדוד מגיעים מאיזור תחנת הרכבת באשדוד, כשפונים מרח' מנחם בגין לכיוון תחנת הרכבת, אחרי כ 100 מ' ישנה פנייה ימינה לשביל עפר עם שילוט דהוי - חניון השקמים וסמ"ש כחול, ניסע עם השביל בזהירות - שלא נשקע [ הדרך דיי משובשת] ואחרי כחצי קילומטר נגיע לחניון השקמים [יש שילוט]. בחניון השקמים נחנה את הרכב ונחפש סימון שבילים כחול [נמצא לא רחוק מפח האשפה הקבוע - הבולט] שיוביל אותנו לדיונה הגדולה - מרחק הליכה של כחצי קילומטר.

מידע כללי:

דיונה הינה גבעת חול שהצטברה כתוצאה מסחף של חולות.  בעבר היו לאורך מישור החוף דיונות רבות, אולם לאחר שרבות מהן נהרסו בגלל הצורך בחול לבניה, שומרה הדיונה הגדולה באשדוד [בשפך נחל שורק ישנן מס' דיונות קטנות] .

פירוט:

גובהה של הדיונה הגדולה באשדוד הינו במקום הגבוה  ביותר 35 מ' ואורכה מעל 250 מ'. אל הדיונה הגדולה נצעד בעקבותיו של סימון שבילים כחול היוצא מחניון השקמים. אם  אנו מתכננים להגיע לדיונה הגדולה בקיץ, מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות - לפני שהחול יספיק להחמם, אם הגענו משעות הצהרים המוקדמות ואילך מומלץ להגיע עם נעליים - מה שיעזור להמנע מכוויות מהחום הלוהט.

ברחבי הדיונה ניתן לראות על החול, במיוחד בבוקר את עקבותיהם של היונקים, הזוחלים ובעלי הכנף הרבים שהסתובבו בשטח בלילה.

מומלץ לשלב את הביקור בדיונה הגדולה עם ביקור בפארק עד הלום - המקומות מאד קרובים אחד לשני.