מפל עיט

נושא: מים, פריחה, תצפית מחיר: ללא עלות עונה: חורף, אביב מים: יש מפת סימון שבילים: 1 - החרמון, הגולן ואצבע הגליל נבדק לאחרונה: 28/12/2018
מזג האוויר באזור: 26

תקציר:

מפל עיט הינו מפל מרהיב הצונח לתוך קניון בזלתי מרשים. מפל עיט הוא המפל הנגיש ביותר והמונגש ביותר למבקרים ברמת הגולן

איך מגיעים:

מפל עיט נמצא על ציר המפלים [כביש 808]. 

איך מגיעים למפל עיט? כשנגיע מהמרכז, נעלה לרמת הגולן דרך כביש 87 [ואם נגיע מצומת כפר נחום נעבור בדרך בכניסה למג'רסה] ובמפגש עם כביש 808 נפנה ימינה [כ 14.5 ק"מ מצומת יהודיה], ואחרי 2.5 ק"מ נעבור את אניעם, נאפס את מד המרחק ואחרי כק"מ נפנה ימינה לחניון של מפל עיט.

מידע כללי:

נחל עיט, הינו אחד הנחלים המתנקזים אל נחל היהודייה. ארכו כ 4 ק"מ ובמהלך הזרימה שלו, עקב הפרשי הגובה נוצרו לארכו 2 מפלים מרשימים.  הנחל זורם לארכו של קניון בזלתי עמוק, ובאיזור של מפל עיט ניתן לראות על הקירות שלצד המפל עמודוני בזלת קטנים שנוצרו בעת התגבשות הלבה.

 

מפל עיט

פירוט:

לאחר שנחנה בחניה הרחבה, נצעד לפי השילוט לכיוון מפל עיט מרחק של כ 100 מ'. בדרך ניתן לעלות למצפה אליהו שהינו נקודת תצפית יותר גבוהה על איזור המפל.  ממרפסת התצפית המגודרת ניתן ליהנות מנופו המרשים של המפל, לשמוע את מימיו מתנפצים על סלעי הבזלת שבתחתית המפל וליהנות מהרוח הנעימה שיש במקום ומהפריחה המרהיבה בחודשי החורף והאביב. ממרפסת התצפית המונגשת, יורד שביל מרחק של כמה עשרות מטרים לאורך הגדר [לארכו יהיה כבר יותר קשה לנוע בעגלות] ומקצהו התחתון ניתן להבחין במפל התחתון של נחל עיט. 

מפל עיט

לאחר שמיצינו את התצפית על מפל עיט, נחזור בחזרה לנקודת המוצא של המתתם, ונפסע שמאלה, לכיוון צידו השני של המפל, אל התצפית אל עבר מצפור עמודוני הבזלת. בדרכינו נעבור מעל גשר שמאפשר לנו תצפית אל הנחל הגועש לפני כניסתו לערוץ.

מפל עיט

ממצפור עמודוני הבזלת נצפה לעבר גדתו השניה של מפל עיט, שם נבחין על קירות הערוץ בעמודונים בני 4, 5 ו 6 צלעות. העמודונים הללו נוצרו בעת קרישת הלבה, כתוצאה מתהליכי סידוק וכשהנחל התחתר בבזלת, ונוצר הערוץ, נחשפו העמודים.

 

מפל עיט

לא רחוק ממל עיט יש את צימר גולניות בחיספין בו ניתן להתארח בנעימים ובמחיר סביר.

והנה סרטון שצלמה מלכה - בעלת הצימר: