עין קשתות - אום אל קנאטיר

סוג: בית כנסת נושא: מים, היסטוריה, דת, תצפית מחיר: בתשלום עונה: כל השנה מים: יש מפת סימון שבילים: 1 - החרמון, הגולן ואצבע הגליל
מזג האוויר באזור: 26

תקציר:

עין קשתות -[אום אל קנאטיר] הוא שמו של מתחם המכיל בית כנסת עתיק ומבנה תעשייתי שלצידו נובע מעיין לתוך שתי בריכות בצורת שוקת.

איך מגיעים:

איך מגיעים לעין קשתות? [אום אל קנאטיר]? נוסעים על כביש 808 לכיוון המושב נטור, פונים לכביש הגישה למושב ואחרי כ 3.5 ק"מ פונים שמאלה לשביל עפר לפי השילוט לעין קשתות. נוסעים בשביל העפר המשובש  כחצי קילומטר [בחורף השביל בוצי בחלקו וצריך להזהר לא לשקוע בכמה מקומות] עד שמגיעים לרחבת חניה גדולה. ממנה יוצא שביל תלול משולט לכיוון בית הכנסת העתיק קשתות רחבעם, המעיין נמצא משמאל לשביל במבנה עם הקשתות. מהשביל יש נוף מרהיב על כל האיזור בכלל ונחל סמך בפרט.

הכניסה לאתר בתשלום.

מידע כללי:

בעין קשתות ישנו בית כנסת משוחזר שמתוארך לתקופת המשנה, שנחשף ליד המושב נטור שברמת הגולן.

יש המשערים שבמקום זה שכן בערב בישוב קמטריא המוזכר בירושלמי במסכת ברכות, פרק ט הלכה ב': שמעון קמטריא שאל לרבי חייא בר בא בגין דאנא חמר וסליק לירושלים בכל שנה מהו שנקרע.  אמר ליה אם בתוך שלשים יום אי אתה צריך לקרוע.  לאחר שלשים יום צריך אתה לקרוע.

אחרים משערים שבמקום שכנה אחת העיירות ששכנו בסמיכות לסוסיתא שהיתה עיר מחוז גדולה בתקופת המשנה.

למתחם אום אל קנאטיר ניתן בתחילה השם קשתות רחבעם ע"ש של רחבעם זאבי [גנדי] שאישור התקציב לפיתוח המקום במסגרת תקציבי אתרי המורשת היתה אחת מפעולותיו האחרונות כשר תיירות לפני שנרצח אולם בקיץ 2012 שונה שמו של המקום ל"אתר מורשת עין קשתות".

פירוט:

במתחם עין קשתות - קשתות רחבעם - אום אל קנאטיר ישנם שני מתחמי ביקור. שרידי בית הכנסת שעכשיו נמצא בשיפוץ, שיקום ושיחזור ומבנה תעשייתי גדול שלתוכו נובע מעיין.

נכון לחורף 2019 מתחם עין קשתות נהיה אתר בתשלום.

בבית הכנסת יש ארון קודש מפואר משוחזר, עמוד עם תבליטים ומס' תחריטים מרהיבים. גם שער בית הכנסת המקושת שרד כמעט במלואו.

עין קשתות

לא רחוק מבית הכנסת ישנם שרידים של מבנה בעל שני קשתות גדולות שמתחתן שתי בריכות רדודות [כחצי מטר עומק] שכנראה שמשו לתעשייה.

 

עין קשתות