עקבות הדינוזאור

סוג: אתר היסטורי נושא: היסטוריה מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 23/02/2014
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

עקבות דינוזאור על גבי משטח סלע במרכז הישוב בית זית

איך מגיעים:

מחלף מוצא פונים ימינה חזק ונוסעים לכיון הישוב בית זית, במרכז הישוב על יד האסם ישנו גן ובתוכו האתר.

ניתן להגיע גם מהכביש החוצה את יער ירושלים מתחנת הדלק פז שמתחת למאפית אנג'ל, בכניסה למושב (לא להרחבה אלא למושב) פונים שמאלה עד לאתר

מידע כללי:

כמה מילים על דינוזאורים, ובפתיחה אזהרה חמורה!!! הח"מ אינו מדען ואפילו לא בנו של מדען, את ידיעותי בנושא זה אני שואב מצרור ספרים שקראתי בשעות שאינן לא יום ולא לילה, גלישה בכמה אתרי אינטרנט שמידת מהימנותם אינה ידועה לי (ובקיצור, אם היה מופיע בהם המספר הזוכה בלוטו לא הייתי ממהר לקנות כרטיס), ושיטוט בכמה מוזיאונים ובראשם מוזיאון ההיסטוריה של הטבע (American Museum of Natural History) שכתובתו היא: 79th St Transverse Rd & Central Park W New York, NY 10024  ואני מזהיר את המזדמנים לאיזור זה פן יעשו טעות ויוותרו על הביקור המרתק בו. 

ומכאן לדיון עצמו. מיהם הדינוזאורים?, מה ההבדל בינם לבין ציפורים? והאם בכלל היו אי פעם? עדין לא נמצא דינוזאור שלם שיתייצב בפני ועדת חקירה בראשות שופט בדימוס (הדרך האולטימטיבית להוכחה אמפירית בישראל של שנות האלפיים+10) ויתאר את תולדות אבותיו בהרי האנדים. תתפלאו לשמוע אבל מעבר לז'אנר ספרות הילדים והסרט "פארק היורה" הרי שהדבר שנוי במחלוקת עזה בין החוקרים.

ישנו תחום במדע בשם "פליאונטולוגיה" (Paleontology) דהיינו "חקר המאובנים". ענף משנה שלו הוא "פליאוזואולוגיה" החוקר את המאובנים הנראים כעקבות בעלי חיים. על בסיסו ועל בסיס מקטעי מימצאים (בעיקר גולגלות), נבנה עולם שלם שהוא הגיוני קוהרנטי ומרתק, אך לחלוטין לא הכרחי. תקראו למשל את מאמרו של שמוליק מאירי (אזהרה חוזרת, הוא לא חבר שלי, אין לי מושג מה ערכו המדעי של מאמר זה) המתקשים יכולים לקפוץ ישירות לסיכום, אין מבחן על החומר. זו רק דוגמה למאמרים רבים שמסתובבים בעולם ומציגים איפכא מסתברא. 

לשם מה אני מקדים את כל זה? האם כדי לטעון שמדע הוא אוסף של שטויות? לא! חלילה לי מעשות רעה שכזאת. כל שברצוני הוא לטעון שני דברים (ועוד חצי דבר).

1. ההנחה שהייתה שגורה אי פעם בקרב קהלים מסויימים כאילו יש סתירה בין דת (לאו דוקא הדת היהודית) ומדע, התנפצה די מזמן אל סלע המציאות.אין צורך להתפלפל על כך שהמדע עוסק בהבנת האיך ומה, ודת עוסקת בשאלות הלמה ומה זה אומר לי, גם אין צורך לנבור במליוני התיאוריות שנאמרו ונכתבו ונלעסו עד דק (בקצה האחד שלהן ישנם רעיונות הגיוניים ויפים ומענינים, ובקצה האחר עלבונות לאינטליגנציה האנושית והוכחה חד משמעית כי ישנם הוגי דעות ששיכלם נוצר מן הקוף.....), די להביט ברשימה אינסופית של מדענים מכל תחומי המדע (אסטרולוגיה אינה מדע, גם לא קלפי טארוט) הניצבים בחזית המחקר והיישום והם אנשים דתיים. אגב, גם עובדה זו אינה הוכחה מדעית אלא בסך הכל הנחה אפשרית, נמצאנו למדים ששאלת המדע מסובכת מידי בשביל חידה מצולמת, בואו ונעזוב את זה כאן. אך לא נעזוב לפני שנאמר זאת כך, גדי ויונית. האדם הסביר והבלתי משוחד, שקורא את תיאור הבריאה כפי שמופיע בספר בראשית (פרק א') יוכל למצוא די והותר רמזים להימצאותן של בעלי חיים "גדולים". אם אותו קורא יעיין גם בספרות חז"ל ובפרשנים הקלאסיים, הרי שהוא ימצא גם דברים מפורשים יותר. א"כ למה זה מעורר פחד קמאי אצל המאמין ההדיוט (לא האידיוט) ? האמינו לי שעד היום איני מבין למה אנשים מפחדים מצניחה צבאית, כמו גם מזיקית בשעה שפוערת את פיה. כנראה שהפסיכולוגיה האנושית דורשת את ליטרת הבשר שלה, פן תיעלם ונמצאו כל הפסיכולוגים עושים הסבה מזורזת למקצועות ההיי-טק, ואויה לנו.ובקיצור, מי שמתפלל לאלוקי השמים והארץ, הא-ל הכל יכול, יכול לחיות בחברת דינוזאורים. מי שמתפלל למשהו אחר, זה כבר משהו אחר.

2. הדינוזאור של בית זית היה קרוב משפחה של הברווז מהבדיחה של הרשל'ה. עובדה שרק טור פסיעות אחד נותר על הריצפה, והיכן טביעות רגלו האחרת? אולי אמא שלו עברה עם סמרטוט ריצפה ומחקה אותן.  הנה תמונתו האפשרית של הבחור.

3. בחייכם, אל תלכו לבית זית רק בשביל עקבות הדינוזאור, אין יותר מידי מה לראות שם. סתם משטח סלעי ועליו כמה טביעות. אם אתם כבר רוצים לראות את העקבות תעשו את זה בחורף ולאחר מכן תבקרו באגם בית זית הסמוך

עוד סיבה ההגיונית לבקר במקום זה, היא ביצוע מסע אופנים שמתחיל בתחנת הדלק "פז" הצמודה למאפית אנג'ל, עוברת בדרכו הפתלתלה והמסוכנת של יער ירושלים ועד לאגם בית זית, בימים של סוף החורף ותחילת האביב. במקרה זה בהחלט מקובל עלי שתיסטו לרגע קט מהדרך ותיכנסו למרכז הישוב, שם בין האסם למכולת בדיוק בכיכר המרכזית תראו את האתר, מגודר, משולט ו... נעול. למה נעול? כי אתם וונדליסטים. כן, כך חושבים עליכם תושבי המקום.אך אל דאגה, ניתן לעמוד על יד הגדר ולצפות באתר בכל הודו והדרו. 

ואחרי שסיימנו כל זאת,  קחו קינוח מתוק. ערך מדעי שלם מהאין-ציקלופדיה האלטרנטיבית

פירוט:

האתר מורכב מריצפת אבן קטנה (משהו כמו 30X10 מטר) במרכז המושב, ממש ליד האסם והמכולת, ועליה טור עקבות מן הסוג שנראה בתמונה. 

האתר נתגלה במהלך כרית בור לבנית בית במרכז הישוב בית זית.

35.162731.7827