פארק המסילה בירושלים

סוג: פארק עירוני נושא: פריחה, חניון פיקניק, בילוי, תצפית מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין נבדק לאחרונה: 13/3/2017
מזג האוויר באזור:

תקציר:

פארק המסילה בירושלים מציע כ- 7ק"מ של מסלולי הליכה וריצה, פינות חמד, אתרים היסטוריים ונוף משתנה המתאים לכל המשפחה. הפארק הנחשב לצר ביותר בישראל נמתח לאורך מסילת הרכבת מהתקופה העות'מאנית בין תחנת הרכבת ההיסטורית שבמושבה הגרמנית ועד למתחם תחנת הרכבת מלחה הנוכחית.

איך מגיעים:

פארק המסילה מתחיל או מסתיים בסמוך לתיאטרון החאן בתחנת הרכבת הישנה, עובר במושבה הגרמנית, שכונת קטמון, בית צפאפה וממשיך לכיוון שכונת מלחה אל מתחם תחנת הרכבת החדשה.

אם ברגל או באופניים, המסלול הצר והארוך של פארק המסילה יחשוף בפניכם רבים מהאלמנטים ההיסטוריים והאורבניים שיש לירושלים להציע.

ה waze מכיר את פארק המסילה וגם את תחנה הרכבת.

מידע כללי:

הפארק מהווה ריאה ירוקה במרכז סביבתה האורבנית של ירושלים. המסלול עובר בצמוד למרכזי בילוי רבים וכולל מסלולי הליכה, מסלולי אופניים, מדשאות, אזורים מוצללים ואף מתקני משחק ומתקני כושר.
לאורך מסלול המסילה תוכלו ליהנות מנופיה המשתנים של ירושלים מליבה התרבותי באזור המושבה הגרמנית ואל דרום העיר לכיוון נחל רפאים. את הסיפור וההיסטוריה של כל מקטע ואזור לאורך המסלול ניתן ללמוד בעזרת שלטי הסבר המפוזרים לאורך תוואי הדרך ושלל תמונות המציגות את ההיסטוריה של המסילה והסובב אותה.

פירוט:

מה רואים בפארק המסילה? 

תחנת הרכבת התורכית
תחנת הרכבת של קו יפו – ירושלים הוקמה בשנת 1892 ושמשה את קו הרכבת הראשון בישראל. המבנה שנבנה בתקופה העותומנית שימש נוסעים באופן כמעט רצוף עד לסגירתו באופן סופי בשנת 1998.
 

מנזר האחיות הבורומאיות

המנזר המרשים שבנייתו החלה ב-1984  נמצא ברחוב לויד 12 פינת דרך בית לחם, בנוי מעין מלבן מאורך וגג רעפים, מעליו ממוקם מגדל פעמונים יפיפה. למנזר חצר גדולה וירקרקה בה פועלים כיום אכסניה לצליינים, פנימייה נוצרית וכנסייה.
 
המושבה הגרמנית
מתחם המושבה הגרמנית כולל אדריכלות ייחודית שמקורה במתיישבים גרמנים שגורשו על ידי השלטונות הבריטיים בימי המנדט. באזור מגוון מסעדות, בתי קפה וחנויות, בעיקר ברחוב עמק רפאים.
 

תחנת הכוח הראשונה של ירושלים

בניין מרשים בן שתי קומות עם חלונות מעוגלים בחזית שנבנה בשנת 1928. בשנת 1954 נרכש הבניין על ידי חברת החשמל ומאז הוא משמש כתחנת שנאים.
 
בית הקברות הטמפלרי
בית הקברות הטפלרי שממוקם במושבה הגרמנית הוקם ב 1878 ושימש מקום קבורה לתושבי המושבה, במקום גם מצבה לזכרם של 47 חיילים בני הקהילה הטמפלרית שנהרגו במהלך מלחמת העולם הראשונה.

 

 

35.22531.764