פריחת החלמוניות בנחל תקוע

נושא: פריחה מחיר: ללא עלות עונה: חורף מים: אין מפת סימון שבילים: 8 - צפון מדבר יהודה וים המלח נבדק לאחרונה: 14/11/2016
מזג האוויר באזור: 18

תקציר:

פריחת חלמוניות מרהיבה בעונה (מאמצע חודש נובמבר עד אמצע דצמבר) בערוץ נחל ליד מעלה רחבעם ותקוע.

איך מגיעים:

ניסע בתוך ירושלים אל דרך חברון החוצה את שכונת תלפיות מתחנת הרכבת הישנה ועד בית לחם. לאחר שמסתיימת השכונה נפנה שמאלה אל שכונת הר שמואל (הר חומה) וכביש 396 (כביש 356 הוא המשכו). נחלוף על פני הכניסות לשכונה ונמשיך ישר לכיון מזרח.

לאחר 4.5 ק"מ נעבור במחסום צבאי ונוסיף לנסוע בכביש זה העובר בתווך שבין בית לחם מימין ובית סחור משמאל. בק"מ ה 11 ישנו כיכר בו פונים שמאלה להרודיון.

אנו ניסע ישר ולאחר כשלש מאות מטרים נפנה שמאלה במזלג הכבישים, ואחרי עוד שלש מאות מטרים שוב שמאלה לכיון הישובים כפר אלדד, מעלה רחבעם, נוקדים וחוות שדה בר.

ניסע בכביש החולף בין בתים ערביים למשך כשני ק"מ, עד שנגיע לצומת T שבה קיר אבן ועליו שמות כל הישובים, אנו נפנה שמאלה ונגיע לישוב כפר אלדד.

ניכנס בשער הישוב ונחצה אותו, הכביש הופך באחת לשביל כורכר, נמשיך לנסוע בו כשהוא הופך לסלול אספלט. ממולינו בתי מעלה רחבעם על צלע ההר.

הכביש יורד באחת אל תוך הנחל ועולה אל הישוב.

בנקודה בה הוא חוצה את הנחל מצוי גשרון קטן ועליו ערוגת פרחים צבעוניים, כאן נחנה בצד הכביש, תוך שאנו מקפידים שלא לחסום אותו.

נרד מהכביש ונלך ימינה בתוך ערוץ הנחל. הנחל מתחתר בתוך שכבות גיר כשהוא יוצר מפלונים קטנים ומשטחי סלע מרהיבים.

לאחר כמאה מטרים נראה את החלמוניות בשני צידי הערוץ (בעיקר מימין) מעט מעל האפיק.

הפריחה מתחילה כאן ונמשכת לאורך כמה מאות מטרים.

מידע כללי:

האזור בו אנו נמצאים הוא ספר המדבר.

קו פרשת המים שהולך לאורך הרכס אותו חצינו בדרכנו מירושלים להרודיון, מבדיל בין השטח הגשום ממערבו למדבר שממזרחו.

הערוץ בו אנו צועדים הוא ואדי אבו מחרב, שמנקז את צידו הדרום מזרחי של ההרודיון והישובים שתחתיו, בתחילה הוא שטוח אך די מהר מתחתר לעומק. בהמשך הוא נשפך לנחל תקוע וצועד איתו מזרחה עד סמוך למצפה שלם, שם הוא מתחבר עם נחל דרגה ויחדיו הם נשפכים לים המלח.

תקוע מוזכרת בתנ"ך כמקום מגוריו של הנביא עמוס, שעל שמו נקרא הישוב "מעלה עמוס" שנמצא דרומית לנו.

פרטיו של עמוס מובאים על ידו. תחילה (פרק א) מקום מגוריו ומקצועו: "דִּבְרֵי עָמוֹס אֲשֶׁר הָיָה בַנֹּקְדִים מִתְּקוֹעַ, אֲשֶׁר חָזָה עַל יִשְׂרָאֵל בִּימֵי עֻזִּיָּה מֶלֶךְ יְהוּדָה וּבִימֵי יָרָבְעָם בֶּן יוֹאָשׁ מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל, שְׁנָתַיִם לִפְנֵי הָרָעַשׁ".

"נוקד" הינו רועה צאן. רעית צאן היא מקצוע המאפיין את ספר המדבר, ההליכה בין שטחי המרעה לשטחי המגורים והנדידה אחר העשב הירוק היא מקצועו של הנוקד.

בהמשך (פרק ז) אומר עמוס: "וַיַּעַן עָמוֹס וַיֹּאמֶר אֶל אֲמַצְיָה, לֹא נָבִיא אָנֹכִי וְלֹא בֶן נָבִיא אָנֹכִי, כִּי בוֹקֵר אָנֹכִי וּבוֹלֵס שִׁקְמִים".

בליסת שקמים היא פעולה חקלאית שרבו פירושיה, בין אם מדובר בפרי עץ השקמה או בפרי התאנה, הרי שמדובר בפעולה חקלאית שתכליתה העצמת היבול.

פירוט:

החלמונית היא פרח מוגן, אסור לקטוף!!!

החלמונית היא "גיאופיט" דהיינו צמח שהבצל שלו טמון באדמה וממנו הוא פורח בתחילת הסתיו.

שמה המלא הוא "חלמונית גדולה". היא נפוצה במספר מקומות בישראל, ביניהם אגם ירוחם, יער להב וכאן במעלה רחבעם.

צבע הפרח הוא צהוב עז, קומתו נמוכה והוא צומח על פני הקרקע.

הנחל מתחתר בסלע גיר, והוא יוצר סדרת מפלונים מרשימה, שמראיהם מרהיב במיוחד בעת שיטפון.

הישובים שבסביבה הם חלק מגוש עציון ותוחמים אותו ממזרח, הגדול שבהם הוא תקוע, ועל ידו נוקדים (אל-דוד), כפר אלדד, מעלה רחבעם וחוות שדה בר.

35.258131.6448