מקומות מומלצים לטיול באזור השפלה

אזור השפלה הוא חבל ארץ המשתרע מישור החוף ממערב לבין הרי יהודה במזרח. הגבעות באזור השפלה הן נמוכות מהרי יהודה ומכאן שמו של האזור. אורכה של השפלה הוא כמאה קילומטרים מצפון לדרום ורוחבה כחמישה עשר מטרים. לאורכה של השפלה ישנם אתרים היסטוריים רבים, אתרי מורשת, נחלים ושרידים של ישובים עתיקים.

אזור השפלה נוח ומתאים במיוחד לטיולי משפחות בשל תוואי השטח וריבוי האתרים והאטרקציות למשפחות בסביבה. אם תרצו תוכלו לבחור במסלול נחלים קריר ורטוב או אתר מורשת בעל ערך ומשמעות היסטורית וכמובן שניתן אף לנפוש באזור באחד מהקיבוצים אשר מציעים אירוח כפרי ולטייל במספר אתרים המתאימים לכל המשפחה.

הנה דוגמא לשלושה אתרים בשפלה אשר מתאימים לטיול משפחות ומשלבים טבע ונוף יחד עם ממצאים ארכאולוגים ומשמעות היסטורית

גן לאומי בית גוברין

גן לאומי בית גוברין הוא גן לאומי המשתרע על שטח של כחמשת אלפים דונם. בגן הלאומי ניתן לראות מערות רבות וכן שרידים ארכאולוגיים בעלי חשיבות היסטורית רבה. בפסגת הגן הלאומי בית גוברין נמצא תל מרשה.

מערכת המערות בגן הלאומי מונה כשמונים מערות מחוברות זו לזו שימשו בעבר למגורים, בתי בד, לחפירת בורות מים ואף לקבורה. בשל סוג האבן מקבלות המערות צורה של פעמון, מה שיוצר בהן אקוסטיקה נהדרת ולעתים אף נערכים בהן קונצרטים שונים.

הגן הלאומי בית גוברין המכונה גם "ארץ אלף המערות" נמצא בדרום השפלה והסיורים בו מתאימים לכל המשפחה.

שביל הבורות והבארות

טיול בשביל הבורות והבארות במסלול מעגלי רווי בנופים ירוקים וביניהם פארק בריטניה,  בוסתנים ובארות מים עתיקות.

השביל נפתח בשער ברזל ומלווה בסימון שביל ישראל. כבר בתחילתו ניתן לראות בור מים ולאורך העליה המתונה לראש הגבעה אשר נקראת תל מירסים ניתן לראות פרחים שונים  בהתאם לעונת השנה: רקפות, סתווניות היורה, כרכום לבן ואזוב המשמש להכנת תבלין הזעתר. מסביב לבורות המים העתיקים ניתן לראות שרידים מתקופת המנדט הבריטי בה  נעשה שימוש ביציקת בטון לצורך חסימת הבורות בכדי שלא יתמלאו בסחף ובוץ. שביל הבורות והבארות נמצא בשפלה והסיורים בו מתאימים לכל המשפחה.

חורבת מדרס

חורבת מדרס היא כינוי לשרידם של כפר חקלאי קדום אשר ראשיתו בתקופה ההלניסטית והשרידים בו הם מהתקופה הרומית המאוחרת וכן מהתקופה הביזנטית. מסלול הטיול בחורבת מדרס הוא למעשה שביל מעגלי שנמצא בתוך שמורת עדולם ובו ניתן לראות מגוון של מערות מרהיבות ביופיין ובהן מערות קבורה, מערכת מסתור ומערת קולומבריום שהיא למעשה מתקן חצוב בסלע מהתקופה העתיקה ובו גומחות חצובות בקיר זו לצד זו וזו מעל זו בצורת משולש הפוך. בעוד שבעולם שימשו מערות הקולומבריום לקבורת אפר אדם ולפולחן בישראל מערות קולומבריום שימשו לגידול יונים למאכל, לדואר ולפולחן. המסלול מתאים לכל המשפחה.

 

אלו רק שלושה אתרים אשר מתאימים לטיולי משפחות באזור השפלה. כפי שאמרנו, אזור זה מלא באפשרויות ובאתרים מרהיבים ביופיים. באזור השפלה קיבוצים רבים אשר מציעים אירוח כפרי בשפלה למשפחות ולקבוצות, כך ניתן לתכנן מסלול טיולים של יומיים או יותר וליהנות מכל מה שיש לאזור נפלא זה להציע.