מקומות מעניינים לטיולי משפחות – והפעם באזורי ביצות

טיול משפחתי מושלם לא חייב להיות כרוך בטיסה לחו"ל וגם לא צריך לעלות הרבה כסף. יש לא מעט מקומות מעניינים בארץ שאפשר לטייל בהם בכיף עם הילדים.

כמו כשמחפשים טיול משתלם בחו"ל, כך גם כשרוצים לצאת לטיול משפחתי בארץ, כדאי לברר כיצד למצוא דיל משתלם בבית מלון או בצימר. ולאחר שבחנתם את כל האפשרויות, ובחרתם לטייל בצפון, אז למה לא לטייל באזור של ביצות...

שתי שמורות טבע ייחודיות בצפון הארץ יפגישו אתכם עם נופי הביצה: שמורת עין אפק ושמורת החולה. ביקור בכל אחת מהן יכול להפוך את החופשה המשפחתית למפגש חוויתי בלתי נשכח עם נפלאות הטבע.

שמורת הטבע עין אפק

בשמורת עין אפק, לא רחוק מקרית ביאליק, תוכלו לעבור ברגע אחד מנופים אורבניים סואנים, לטבע שוקק חיים משל עצמו. כמעט ואי אפשר למצוא בישראל נופי ביצה ומקורות נחל, כמו אלה שמאפיינים את שמורת עין אפק. השמורה מוקפת בצמחיית נחלים עשירה ובמגוון של עופות מים שונים.

מה מחכה לכם בשמורת עין אפק?

שביל הביצה. תטיילו לאורכו של השביל שנבנה כגשר מעל לביצה תוססת ומלאת חיים.

תל אפק. הסיור בתל הארכיאולוגי מתקיים בחלק הדרומי של השמורה. כאן תוכלו לפגוש את שרידי ההתיישבות שהותירו אחריהם המקומיים במהלך ההיסטוריה.

טחנת קמח עתיקה. זהו מבנה מרשים בן שתי קומות שיסודותיו מהתקופה הרומית ורוב שרידיו מהתקופה הצלבנית.

גן צמחים. הגן משמש כמקלט לצמחים שנמצאים בסכנת הכחדה. צמחים אלה הגיעו לשמורה מאזורים לאורך נחל הנעמן שיועדו לפיתוח, והם צומחים בשמורה כאילו מדובר בבית הגידול הטבעי שלהם.

תצוגה וסרטון. בשמורה תצוגה קבועה של הכלים החקלאיים המסורתיים ששימשו את תושבי המקום בעבר, סרטון שמתאר את הסיפור המרגש של שמורת אפק, ותערוכות אומנות מתחלפות.

שעת הכניסה בכל ימות השבוע: 8:00 בבוקר.

שעת הסגירה בחורף בימים א'-ה' ושבת: 16:00 (ובקיץ 17:00); בימי שישי וערבי חג: 16:00.

שימו לב: הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני שעת הסגירה.

שמורת טבע החולה

ומביצה קטנה לביצה גדולה יותר... שמורת החולה עברה תהפוכות רבות במשך השנים. המאמצים להציל את ביצת החולה החלו עוד בשנות ה-50 של המאה הקודמת, ולמעשה, זוהי שמורת הטבע הראשונה בארץ. היום, האתר הוא בעל חשיבות עולמית ומהווה "בית גידול לח" הגדול ביותר באזורנו, ובית הגידול של עופות מים רבים.

מה מחכה לכם בשמורת החולה?

האגם. האגם המשוחזר הוא רק שריד קטן (אגמון) של האגם ההיסטורי הגדול, אבל עדיין מרתק ומיוחד. האגם הוא אבן שואבת לעופות מים רבים שבהם תוכלו לצפות מהגשר הצף.

גשר צף. אורכו של הגשר הצף כ-600 מטרים ובו יכולים המבקרים להסתתר מעינם של בעלי החיים ולצפות בהם. למותר לציין שצפייה שכזו היא חוויה אדירה לילדים, אבל לא רק.

הביצה. הביצה נמצאת בשולי האגם ויש בה שפע של צמחים שמאפיינים אזורי ביצות, כמו קנה מצוי, פפירוס וגומא. הביצה משמשת גם כביתם של בעלי חיים רבים.

מגדל תצפית. המגדל מתנשא לגובה של שלוש קומות והוא צופה אל עבר האגם והביצה. זוהי אטרקציה חווייתית שתאפשר לכם לצפות בפעילות של העופות הנודדים והעופות החורפים שמגיעים לאגם.

עדרי תאואים ויחמורים. תחום השמירה הוא כר מרעה נרחב לתאואים ואילו היחמורים רועים בחלקה מגודרת שאפשר לצפות לעברה ולעקוב אחרי היחמורים.

בנוסף לכל אלה, ממתינות לכם בשמורת החולה אטרקציות נוספות וביניהן: גן שהוא מקלט לצמחי מים נדירים; ומרכז מבקרים משוכלל ששמו "עופוריה" שבו תוכלו ליהנות ממיצג אינטראקטיבי שמציג את סיפורה של שמורת טבע מופלאה זו.   

שעת הכניסה: 8:00 בבוקר

שעת הסגירה בימי א'-ה' ושבת: 17:00; ובימי שישי וערבי חג – 16:00.