הר צרור נחל צרור וגב צרור

סוג: מעגלי נושא: מים תחבורה: רכב פרטי, תחבורה ציבורית, טרמפים מחיר: ללא עלות רמת קושי: משפחות משך: חצי יום זמן: בוקר אורך: 10 ק"מ עונה: חורף, סתיו, אביב מים: יש מפת סימון שבילים: 15 - הנגב התיכון נבדק לאחרונה: 4/3/2017
מזג האוויר באזור: 11

תקציר:

מסלול מדברי עם נוף מדהים באיזור הר צרור ונחל צרור המשלב ביקור בגב צרור הצונן

איך מגיעים:

את המסלול  של הר צרור וגב צרור ניתן להתחיל מ 2 נקודות - או ממנחת שדה בוקר [מגיעים דרך פניה לפני מדרשת בן גוריון אם מגיעים מכיוון צומת חלוקים - יש שילוט לעין עקב עם סימון של 4X4 בין השאר]

האפשרות השניה להתחלת המסלול היא בקצה רח' נוה צין בישוב מדרשת שדה בוקר - בכביש הגישה ממשיכים ישר בכיכר הראשונה [פניה ימינה זה לגן הלאומי קבר בן גוריון], בצומת טי [הצומת השניה] שמאלה ומיד לאחן מכן ימינה לרח' נוה צין. ניסע עד לסופו ונחנה ליד השער. זו האפשרות היותר בטוחה להשארת הרכב. ניתן להשאירו גם בקצה המנחת

איך מגיעים לגב צרור [נקודה אחת לפני סוף המסלול בלי לעשות את כל הסיבוב דרך הר צרור]?

מתחילים אם המסלול כמו שתואר למעלה, אבל מקצה המנחת ממשיכים עם מעלה צין - שביל עפר רחב עם סמ"ש שחור כ 2 ק"מ בירידה עד שפוגשים שביל שמאלה עם סימון כחול,  מתחילים לצעוד בעליה קלה עד שמגיעים למסלע לבן מימין, עוברים אותו ובגיא משמאל מטפסים לכיוון המפל - וכשנגיע לתחתיתו - נראה מולינו את גב צרור.

פירוט:

נצא מהשער האחורי של מדרשת שדה בוקר ונתחיל לצעוד עם השביל המסומ"ש באדום, ולאחר כק"מ וחצי של צעידה בתוואי מישורי, סמוך לגדר נגיע למנחת שדה בוקר. [גם כאן ניתן להשאיר רכב].

בקצה המנחת ישנה פניה שמאלה לשביל רחב עם סימון כחול.  בתחילה השביל צועד השטח ליד גדר  של שטח מחקר, לאחר כ 2 ק"מ השביל מתעקל בחדות ימינה ומתחיל לטפס לאורך ק"מ, בתחילה במתינות ולבסוף בחדות עד שמגיעים לפסגה של הר צרור - נ"ג 541.

הר צרור נחל צרור וגב צרור

נהנה מהנוף וכשנמשיך, נפנה ימינה עם השביל  והסימון הכחול [יש שילוט בנקודה זו]. מכאן השביל הופך מדרך רחבה לשביל צר.  השביל יורד לאוכף מדהים על מסלע בהיר [לעומת הסביבה הכהה] כשבשני הצדדים תהומות ונוף מרהיב. הצעידה באוכף היא לאורך של כ 100 מ' [להשגיח על הילדים ולהזהר . .] ובסופו ניתן להמשיך שמאלה עם הסימון הכחול או לטפס לתצפית מדהימה על הפסגה שמולינו עם הסימון הירוק [העלייה קצת תלולה אבל קצרה ןהנוף מפצה]. לאחר שנרד נפנה ימינה עם השביל המסומ"ש בכחול.

השביל מוביל אותנו לתוך ערוצו של נחל צרור, בתחילה השביל עובר בקרקעית אולם מהר מאד הוא ידלג בין גדותיו של נחל צרור. לאחר כק"מ של צעידה בערוץ  "ייפתח הנוף" ונראה מולינו נוף מדהים. כשמתחתינו מפל. אם נביט למטה בזהירות - נראה את גב צרור. 

הר צרור נחל צרור וגב צרור

נמשיך עם השביל הצר בזהירות כשמימין הנוף המדהים ולאחר הליכה קצרה השביל הצר מתחיל לרדת לערוץ הנחל.  כשהגיע לגיא מול המפל נפנה ימינה ולאחר כ 300 מ' של טיפוס קל [בסופם יש מפלון אותו ניתן לעקוף מימין] נגיע לגב צרור. אם הגעתם למסלע לבן משמאלכם - סימן שעברתם את הפניה לגב ומולץ לחזור חזרה לגיא או לטפס בשביל הצר שתראו בצידו השני של השביל.

גב צרור הינו בריכה בקוטר של כ' 3 מ' ובעומק מקסימלי של מטר - במרכזה. הבריכה נמצאת מתחת למפל בנחל צרור ומול  נוף מדהים של נחל צין כשברקע בולט חוד העקב. שפת הבריכה מסולעת ומאד נעימה לישיבה. מימיו של גב צרור קרירים ונעימים ונכנסים אליהם דרך דופן משופעת. הגב מתאדה בד"כ באיזור פסח.

הר צרור נחל צרור וגב צרור

לאחר הבילו בגב צרור, ניתן לרדת בחזרה בגיא או בשביל צר הנמצא בצד שמאל של הגיא - אם נעמוד עם גבינו אל גב צרור. לאחר היריד נמשיך ימינה בשביל, נעבור  מסלע בהיר שהילדים יהנו לטפס עליו ולאחר כק"מ וחצי נוספים של צעידה בערוץ נגיע לקבוצה של 3 עצי שיטה שמהווים פינה מוצלת ונעימה לפני הקטע האחרון של השביל. לאחר המנוחה בצילם של העצים נמשיך עם השביל ולאחר כמאה מ' נוספים נגיע למעלה צין, נפנה ימינה ולאחר כ 2 ק"מ של עליה בדרך העפר [לעיתים נפגוש כאן רכבים - במיוחד בסופי שבוע] נגיע למנחת. ומכאן נצעד לכיווןן מדרשת בן גוריון -  שם השארנו את הרכב.

הר צרור נחל צרור וגב צרור

מי שרוצה לעשות באיזור טיול של יומיים יכול לשלב את המססלול הזה עם מסלול שעובר בחוד העקב וברמת דיבשון - ואז במקום לפנות ימינה במעלה צין, פונים שמאלה עד שמגיעים לחניון הלילה עין עקב ומשם ממשיכים על בסיס שביל ישראל לחוד העקב ולעין עקב ומשם דרך מעלה דיבשון חזרה למדרשת שדה בוקר.

דגשים נוספים:

* לפני היציאה לטיול בנחל צרור וגב צרור צריך לוודא שלא צפויים שטלפונות באיזור.

* בקיץ גב צרור מתייבש

* רוב המסלול חשוף לשמש ובקיץ יש להקפיד על שתיה מרובה.