יער דבירה וחורבת מגדלית

סוג: מעגלי נושא: פריחה, יישוב קדום, חניון פיקניק תחבורה: רכב פרטי, טרמפים מחיר: ללא עלות רמת קושי: משפחות משך: קצר זמן: בכל שעות היום אורך: 1.5 ק"מ עונה: חורף, אביב מים: אין מפת סימון שבילים: 12 - דרום השפלה ושולי הר חברון נבדק לאחרונה: 1/2/2016
מזג האוויר באזור: 23

תקציר:

ביער דבירה ישנו מסלול קצר לטיול רגלי לחורבת מגדלית ומקום בו יש פריחת כלניות מדהימה בחורף

איך מגיעים:

יער  דבירה נמצא סמוך לקיבוץ דבירה על כביש 325. אם מגיעים ליע מכיוון צומת להב דבירה - על כביש 40 - הפנייה שמאלה ליער דבירה נמצאת כחצי ק"מ אחרי שנעבור את הקיבוץ. אם נגיע ממזרח על כביש 3255 - הפניה ימינה ליער דבירה  נמצאת כ 800 מ' אחרי הצומת של הכביש עם כביש 3255.

כשנפנה ליער דבירה נמשיך עם שביל העפר עד לחניון המרכזי של היער - חניון טבע - על שמה של חברת התרופות שתרמה לשיקום היער.

 

מידע כללי:

יער דבירה הינו יער נטוע בצפון הנגב - סמוך ליער להב. היער הינו יער נטוע - שניטע בסוף שנות ה 90 בשיטת הסוואניזציה שמאפשרת קליטה של המים לקרקע ובית גידול להמוני בעלי חיים וצמחים.

בכניסה ליער ישנו חניון פיקניקים עם הרבה שולחנות ומס' מתקני עץ שהוקם בסיוע חברת טבע ועובדיה - ולכן נקרא על שמה - חניון טבע וממנו יוצא מסלול קצר לחורבת מגדלית. בחורף [בד"כ בפברואר] יש פריחת כלניות נהדרת בשיפולי יער דבירה

 

יער דבירה וחורבת מגדלית

פירוט:

תחילת המסלול  ביער דבירה לחורבת מגדלית הינה בחניון טבע. בסמוך לקצהו הרחוק יש את השילוט לכיוון תחילת המסלול. נצעד לפי החץ בכיוון הכללי לתוך היער ונוכל להבחין בסימון השבילים הירוק שלא מופיע הרבה בשטח ובעיקר בשביל הקיים בשטח. לאחר צעידה קצרה ביער נגיע לשרידים של שומרה - מבנה ששימש בעבר את החקלאים לשמירה על שדותיהם.

יער דבירה וחורבת מגדלית

לאחר שנעבור ליד השומרה נמשיך לצעוד ביער דבירה, בחורף יש באיזור זה של היער פריחה מגוונת, ולאחר כ 200 מ' נגיע לשביל עפר שמשני צידיו ספסלים שנועדו למנוחה לאלו שהתקשו בעליה. נמשיך לצעוד בדרך העפר ולאתר כ 100 מ' נראה מצד שמאל של השביל את חורבת מגדלית.. החורבה הינה אתר חפור ומגודר של ישוב קדום. במקום ניתן לראות מערת מגורים ועוד מרה ששימשה למגורי בעלי חיים ובור מים.

יער דבירה וחורבת מגדלית

מחורבת מגדלית נמשיך עם שביל העפר עוד כ 50 מ' עד שנגיע לבריכת המים של מקורות, נפנה ימינה עם השביל [נפגוש כאן את הסימון של שביל ישראל, ולאחר שנעבור את הבריכה נראה את השילוט שיכוון אותנו ימינה לבור המים שכנראה גם שימש את הישוב שהיה כאן בעבר.

יער דבירה וחורבת מגדלית

נמשיך בשביל הלא מסומן ביער במורד, וכשנצא מהיער נראה בתחילת החורף, בד"כ בחודש פברואר מרבד גלניות מרהיב ובוהק. נמשיך לצעוד לכיוון דרך העפר, ובה נפנה ימינה ולאחר צעידה זהירה בה [עוברים שם גם רכבים] נגיע לאחר כחצי ק"מ למקום בו נכנסנו לתחילת המסלול ביער דבירה. נפנה שמאלה עם שביל העפר ונגיע ליער טבע שם השארנו את הרכב.

יער דבירה וחורבת מגדלית

דגשים נוספים:

כדאי לא להשאיר ברכב חפצי ערך. המסלול מתאים לילדים - אבל לא מונגש לעגלות.

34.832 31.411