מחוף בית ינאי ליקום על שביל ישראל

סוג: קווי נושא: מים, נוף, פריחה, קטע משביל ישראל תחבורה: רכב פרטי מחיר: ללא עלות רמת קושי: משפחות משך: יום שלם זמן: בוקר אורך: 19 ק"מ עונה: כל השנה, קיץ, חורף, סתיו, אביב מים: יש מפת סימון שבילים: 7 - השרון ומערב השומרון נבדק לאחרונה: 23/2/2017
מזג האוויר באזור: 15

תקציר:

קטע בשביל ישראל שרובו על חוף הים מחוף בית ינאי ליקום

איך מגיעים:

תחילתו של המסלול בחוף בית ינאי. ניתן לחנות במושב בית ינאי [קשה למצוא חניה] או בגן הלאומי חוף בית ינאי [חניה בתשלום]

המסלול מסתיים בתחנת הדלק "דור" ביקום - שם ישנו מגרש חניה נוח וחינמי..

פירוט:

לאחר ביקור במצפור העפלה, המנציח את אניית המעפילים "אף על פי כן" והאניות שבאות בעקבותיה, הנמצא מול חוף בית ינאי, נרד לחוף ונתחיל לצעוד דרומה עם הסימון של שביל ישראל. החוף באיזור זה מלא מפרצונים, לגונות קטנות, סלעי חוף שבינם ניתן לצפות בשחפים והרבה פינות נסתרות. החוף באיזור זה יחסית צר וכדאי לפסוע רחוק מקו המצוקים הקורס לעיתים.

מחוף בית ינאי ליקום על שביל ישראל

לאחר כ 3.5 ק"מ של צעידה על החוף נגיע לחוף נעורים ולאחר עוד כ 1.8 ק"מ נגיע לחוף בלו ביי שהינו החוף הצפוני של נתניה . לאחר כק"מ וחצי, בחוף ארבע העונות [הנמצא מתחת מלון העונות] השביל עולה במדרגות לכיוון הטיילת היפה של נתניה. נצעד בטיילת ולאחר כק"מ נגיע לכיכר העצמאות המטופחת [אם אתם חולמים על כוס קפה או גלידה זה המקום] נמשיך עוד כחמש ק"מ בטיילת היפה מול הים במהלכם נעבור ב" אנדרטת הניצחון" ובאנדרטה לזכרם של מוקי קנישבך וצביקה מוסברג [במקום ישנו גם שעון שמש] ובנקודות תצפית ומנוחה רבות. בסופה של הטיילת נפנה שמאלה בין ערימות פסולת בנין ואחרי כ 200 מ' נגיע לשדרות בן גוריון נפנה ימינה ולאחר כחצי ק"מ נגיע לשמורת אירוס הארגמן [בחורף מומלץ גם לעבור את הכביש ולבקר בשלולית החורף של נתניה].

מחוף בית ינאי ליקום על שביל ישראל

נצעד בשמורת אירוס הארגמן לכיוון החוף [בסוף חודש פברואר-אמצע מרץ יש בשמורה נהדרת ומגוונת] ואחרי כק"מ וחצי נגיע למצוק שמעל שפת הים. ומכאן נפנה שמאלה ואחרי כק"מ נגיע ל"חוף הירוק". השביל פונה שמאלה [מזרחה] ונהיה צר ועוברמצפון לנחל פולג ולאחר כק"מ נגיע למעבר מתחת לכביש החוף – יחד עם הנחל. נעבור את הכביש נפנה ימינה, נחצה את נחל פולג על גשר ונפנה שמאלה ודרומה. נצעד כק"מ ונגיע למבנה ישן ולידו אנדרטה למגיני אודים בתש"ח. מכאן הסימון לא כל כך ברור והיעד שלנו בכל מקרה הוא דרומה – לכיוון תחנת הדלק ביקום. אנו נפנה חצי שמאלה עם הסימון השחור ונלך בשביל ליד הפרצה ברכס הכורכר [בחורף יש כאן פריחה מדהימה של רקפות] ואחרי צעידה של כק"מ נגיע לכביש המוביל לתחנת הדלק ביקום שם מסתיים קטע זה עבורינו.

 

מחוף בית ינאי ליקום על שביל ישראל

דגשים נוספים:

* רובו של המסלול חשוף לשמש - בקיץ חובה להקפיד על שתיה מרובה ואמצע מיגון מהשמש.

* אם רוצים להכנס לים -  מומלץ לעשות זאת בחופים המוכרזים.

* בצעידה בקו החוף מומלץ לצעוד רחוק מהמצוקים - סכנת התמותתות [בגלל זה השביל פונה מזרחה בחוף הירוק]

* במסלול ישנן מס' נקודות למילוי מים - בחופים המוכרזים, בפארק השלולית ובשמורת אירוס הארגמן

34.864 32.387