מיקום לתל אביב על שביל ישראל

סוג: קווי נושא: מים, נוף, פריחה, קטע משביל ישראל תחבורה: הכל מחיר: ללא עלות רמת קושי: צעירים בכושר משך: יום שלם זמן: בוקר אורך: 20 ק"מ עונה: כל השנה מים: יש מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת נבדק לאחרונה: 26/9/2017
מזג האוויר באזור: 16

תקציר:

קטע משביל ישראל שרובו לאורך החוף, בין יקום לגשר הירקון בתל אביב ליד תחנת הכח רידינג

איך מגיעים:

תחילת המסלול הינה ליד תחנת הדלק דור - ביקום. אפשר להגיע גם בתחבורה ציבורית עם האוטובוסים: 606, 616, 604, 601, 618 ו 614.

המסלול מסתיים בגשר הירקון - ליד האנדרטה המנציחה את צליחת הירקון ע"י הבריטים במלחמת העולם הראשונה.

מיקום לתל אביב על שביל ישראל

פירוט:

היום מתחיל בתחנת הדלק ביקטם, במקום יש שירותים יחסית נקיים ואפשר להצטייד במים ובמזון בחנות הנוחות. יוצאים מתחנת הדלק וצועדים לכיוון גשר הולכי הרגל, נעבור מעל כביש החוף וישר אחרי שנרד מהגשר נעבור את הגדר שישנה במקום, נצעד ימינה ולאחר כמאה מ' שמאלה - לאורך שדירת העצים. לאחר כ 800 מ' השביל פונה ימינה, נעבור ליד שער רכב נעול של  גן לאומי חוף השרון ולאחר כ 100 מ' נוספים נראה מימין לנו שער הולכי רגל קטן. ניכנס דרכו לחלק הצפוני של שמורת חוף השרון, נעלה עליה קצרה וחולית  וקצת לפני שפת המצוק שביל ישראל יפנה שמאלה [דרומה]

מיקום לתל אביב על שביל ישראל

נצעד בכן הלאומי חוף השרון בשבילים נוחים חלקם על שפת המצוק וחלקם קצת יותר מזרחית, הסימון לא תמיד ברור אבל המגמה הכללית היא דרומה. בסתיון יש באיזור זה פריחה נידרת של חבצלות חוף. 

מיקום לתל אביב על שביל ישראל

בחלק זה ישנן מס' תצפיות מסהימות לכיוון הים ורצועת החוף של חוץ געשה הנמצאת מתחתינו [השביל עבר שם בעבר אולם בשל חשש מקריסת המצוקים העבירו אותו אל המצוק].

לאחר כ 3 ק"מ השביל יורד בחדות  ופונה ימינה לכיוון החוץ ולאחר צעידה קצרה של כ 100 מ' על החוף השביל יעלה בחדות שמאלה בנתיב חולי ותלול ולאחר עליה של 200 מ' נגיע לשביל עפר ונפנה בו ימינה. לאחר ק"מ וחצי נוספים של צעידה נמא מהשער שח הגן הלאומי חוף השרון, נפנה שמאלה עם השביל ומיד ימינה לכיוון שפיים.  שביל העפר מתחבר לכביש, לאחר מעידה קצרה השביל מתעקל ימינה לכיוון ארסוף ואנו נמשיך ישר בשביל העפר הרחב כשמימין לנו החומה של ארסוף ומשמאל הגדרות של מפעל תע"ש הישן.

לאחר כחצי ק"מ השביל מתעקל שמאלה [מזרחה] ולאחר כ 200 מ' נראה מימין לנו את נקודת ההמתנה של המנחת של ארסוף - במקום היו ציליה ושולחן כשעברנו.

מיקום לתל אביב על שביל ישראל

נמשיך עוד כ 200 מ' ונגיע לצומת שבילים שמסביבה "הגלריה הירוקה - גן דינה" - מתחם ענק של פסלים סביבתיים מרשימים, אנו נפנה בצומת ימינה ולאחר כ 3 ק"מ נגיע לכפר שמריהו - נחצה את חורשת כפר שמריהו ואחרי כ 100 מ' נפנה ימינה עם הכביש לכיוון הגן הלאומי אפולוניה.

כ 400 מ' אחרי שנעבור את הפנייה לגן הלאומי אפולוניה נראה מולינו את מסג סידנא עלי וכמאה מ' אחרי שנעבור אותו נרד לכיוון חופי הרצליה עם הכביש ונתחיל לצעוד על החוף. לאחר שנעבור מתחת מלון דן אכדיה נתחיל לצעוד בצד הרחוק מהמים וכשתתחיל הטיילת לידינו נוכל לצעוד עליה ולאחר כ 3 ק"מ על שפת הים נגיע לכביש, נפנה איתו ימינה, נעבור את קניון ארנה ולאחר כ 300 מ', בפינת האחובות שונית והעוגן נפנה  ימינה וישר שמאלה לכיוון שפת הים ונמשיך לצעוד לאורך החוף ולאחר כ 3 ק"מ נגיע לחוף הצוק בו יש שירותים וניתן למלא מים [כמו החופים בהרצליה].

מיקום לתל אביב על שביל ישראל

נמשיך לצעוד על הטיילת שמעל חוף הצוק וכשהיא תסתיים נרד לצעוד על שפת הים עם השביל. נעבור את חופיה הצפוניים של תל אביב, ליד הגדר של שדה דב ולאחר כ 4.5 ק"מ נעבור ליד תחנת הכח רידינג. נעבור על הגשר שלידה ולאחר הליכה קצרה נגיע לאנדרטה המנציחה את צליחת הירקון במלחמת העולם הראשונה ע"י הבריטים - סמוך לגשר הירקון. מנקודה זו נצעד לתחנת האוטובוס שתוביל אותנו למחוז חפצינו או למקום בו השארנו את הרכב השני.

המסלול הבא: מתל אפק לתל אביב 

דגשים נוספים:

*  במהלך המסלול ישנן מספר נקודות למילוי מים לאורך החופים ובקניון ארנה.

* אסור להכנס לים בחופים לא מוכרזים

* רוב המסלול חשוף לשמש אז לא מומלץ לעשותו בימים חמים מאד.

* העונות המומלצת למסלול. הינה חודשי הסתיו בהם ישנה פריחה של חבצלות חוף לאורכם של כל החופים  ותקופת סוף החורף בה ניתן לראות את אירוס הארגמן בשמורת חוף השרון.

34.83636732.247619