מנתיב הל"ה לבית גוברין על שביל ישראל

סוג: קווי נושא: נוף, פריחה, קטע משביל ישראל תחבורה: רכב פרטי, תחבורה ציבורית, טרמפים מחיר: ללא עלות רמת קושי: צעירים בכושר משך: יום שלם זמן: בוקר אורך: 26 ק"מ עונה: חורף, סתיו, אביב מים: אין מפת סימון שבילים: 12 - דרום השפלה ושולי הר חברון נבדק לאחרונה: 11/3/2018
מזג האוויר באזור: 23

תקציר:

קטע בשביל ישראל ששונה [הקטע המתואר הוא אחרי השינוי] בין נתיב הל"ה לבית גוברין

איך מגיעים:

 

מסלול מתחיל בכביש הגישה לנתיב הל"ה - כ 4 ק"מ מזרחית לצומת האלה על כביש 375. ניתן לחנות באיזור של אנדרטת הל"ה

המסלול מסתיים בתחנת הדלק - "דלק בית גוברין" - על כביש 35 - כק"מ מערבית לקיבוץ בית גוברין.

מנתיב הל"ה לבית גוברין על שביל ישראל

מידע כללי:

המסלול מנתיב הל"ה לבית גוברין הינו המסלול המעביר אותנו מהרי ירושלים לשפה על שביל ישראל.

פירוט:

המסלול מתחיל בכביש הגישה לקיבוץ בית גוברין, - נצעד עם הסימון מערבית - מקביל לכביש 275 ולאחר כ 300 מ' נעבור  תחת גשר ונחצה את כביש 375 [אנו עוד ניזכר בו בערגה במעברים הבאים..] , נחצה שדה [באביב נעבור ממש על גבולו והמראה מרהיב] ונעמוד מתחת לתל שוכה - מצידו המזרחי והלא מוכר, עליה של כ 700 מ' ונהיה על פסגתו של התל כשהנוף של עמק האלה מצפונינו ותל עזקה צפון מערבית לנו. בסוף החורף [בד"כ באיזור פורים] יש בתל פריחה מדהימה של תורמוס ההרים] לאחר שנהנה מהנוף  נרד מתל שוכה בצידו המערבי בירידה נוחה שבסיומה נעבור את כביש 375 צפונה, בצינור צר שיאלצינו להתכופף.

מנתיב הל"ה לבית גוברין על שביל ישראל

ביציאה מהצינור נפנה ימינה ונצעד כ 400 מ' השביל יתעקל ימינה, אחרי כ 80 מ' שמאלה ואחרי כ 200 מ' שוב ימינה. אחרי חצי ק"מ בצומת שבילים ימינה  ובפניה שאחריה שמאלה. שימו לב שאנו עכשיו נמצאים בגבולה המזרחי של שמורת השיטה המלבינה ואתם לא אמורים לצעוד לארכה. הסימונים של השביל באיזור לא תמיד קיימים אז מומלץ להיעזר גם ב"עמוד ענן" אם אתם לא בטוחים שאתם בתוואי.

מנתיב הל"ה לבית גוברין על שביל ישראל

לאחר שפנינו שמאלה [צפונה] נצעד כ 300 מ' ונעבור את קו השדות ונתחיל לטפס על השלוחה שמצפון לעמק האלה ולאחר שהשביל יתעקל שמאלה נראה את הנוף של העמק משמאלינו. לאחר כ 800 מ' נראה פנייה ימינה לשביל לא מסומן שעולה לחורבת קיאפה [בסוף החורף יש פריחה מרהיבה באיזור זה] ולאחר כק"מ נוסף של צעידה השביל יתעקל שמאלה ולאחר צעידה קצרה בירידה נחצה את כביש 38 בגשר נוח - לאחר הגשמים המעבר התת גשרי מוצף והיציאה ממנו מאד בוצית.

מנתיב הל"ה לבית גוברין על שביל ישראל

לאחר כ 200 מ' צומת שבילים נפנה שמאלה ולאחר כ 200 נוספים נפנה שוב שמאלה ולאתר כ 300 מ' נגיע אל קו העצים, נפנה שמאלה ולאחר הליכה קצרה נפנה ימינה שוב ונתחיל לטפס בעליה התלולה מאד שתוביל אותנו לאחר כחצי ק"מ לפסגתו של תל שקלון. במקום נמצאו מתקנים חקלאיים רבים ובפסגתו יש שרידים של מתקנים חקלאיים, בורות רבים,, שריד של עמד, שרידי חומה עבה ועץ חרוב בודד תחתיו אפשר לנוח [וגם לאכול ארוחת בוקר אם בא לכם]  הסימון באיזור מבלבל - שימו לב לאחר חציית כביש 38 שהשביל אמור להגיע בסופו של דבר ליער משואה שדרומית לכם [אם תהיו עם הגב לכביש 28 - אז משמאלכם] 

מנתיב הל"ה לבית גוברין על שביל ישראל

לאחר ההפסקה בתל שקלון אנו נמשיך לצעוד על קו הגבעות, בתוך יער בריטניה ואחרי כ 3.8 ק"מ נגיע לגבעת משואה בה יממנה יש תצפית נהדרת. בגבעת משואה ישנם גם שירותים ביולוגיים וברזיה [גם בתחתית העליה לגבעת משואה יש ברז בודד]. בירידה מגבעת משואה ישנן מס' קבוצות של צבעונים בעונה.

מצפה משואה

נמשיך לצעוד על קו הגבעות [עולים ויורדים במתינות כל הזמן ואחרי כ 3 ק"מ נגיע לחורבת צורה בה ישנם שרידי ישוב ובהם פתח עם קשת ונוף מדהים.

מנתיב הל"ה לבית גוברין על שביל ישראל

נמשיך לצעוד בתוואי יחסית מישורי ולאחר כ 2.1 ק"מ נגיע לתל גודד [בתחתיתו ישנן מערות מסתור מימי מרד בר כוכבא שאינן נמצאות בשביל - שווה לעשות סיבוב אם יש לכם זמן. מפסגת התל יש תצפית יפה על האיזור.

נמשיך לצעוד ולאחר כ 3 ק"מ נראה את קיבוץ בית גוברין, אנו מקיפים את הקיבו. ממערב, עוברים ליד מאהל בדואי וממשיכים ולאחר כק"מ נגיע לכביש 3578, נחצה אותו בזהירות ולאחר הליכה קצרה נמשיך עם השביל שמאלה, אחרי כ 400 מ' נעבור ליד קבר שייח' וצעידה של כ 1.3 ק"מ נוספים תביא אותנו לתחנת הדלק - "דלק בית גוברין" שבחלקה האחורי החנינו את הרכב.

החניה נמצאת ממש סמוך לגן לאומי בית גוברין, ואם יש לכם זמן - מומלץ מאד להכנס ולסייר במקום

מנתיב הל"ה לבית גוברין על שביל ישראל

דגשים נוספים:

במסלול ישנן קטעים בוציים אחרי הגשם ומעברי המים מוצפים - ניתן לחצות חלק מהכבישים בזהירות על הכביש עצמו.

נקודות מים יש במסלול בתחילת העליה למצפה משואה  ובמצפה עצמו ובסיום המסלות בתחנת הדלק הצמודה לגן הלאומי בית גוברין.

ניתן לראות את המסלול במפה בקישור - כאן

 

34.987826331.6841964