מסלול טיול רכוב בדרך דיפנבייקר

סוג: קווי נושא: נוף, היסטוריה, פריחה, חניון פיקניק תחבורה: רכב פרטי מחיר: ללא עלות רמת קושי: משפחות משך: קצר זמן: בכל שעות היום אורך: 13 ק"מ עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 18/5/2016
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

דרך דיפנבייקר הינה דרך עפר, העוברת במקביל לכביש מס' 1 מצפון, ומעליו. מסלול הטיול הרכוב בדרך דיפנבייקר עובר על רכס משלטים מצומת שורש עד שער הגיא וחושף את המסייר בו לנוף מרהיב.

איך מגיעים:

כדי להגיע לדרך דיפנבייקר  צריך להגיע לכביש מס' 1 מערב [כלומר אם הגענו מהמרכז נעשה פרסה במחלף חמד] ובמחלף שורש נפנה ימינה וניסע בעקבות השילוט.

דרך דיפנבייקר

מידע כללי:

דרך דיפנבייקר הינה דרך עפר, הנמצאת על רכס משלטים, צפונית לכביש מס' 1, הקרויה על שמו של מי שהיה ראש ממשלת קנדה  בין השנים 1957-1963 והיה תומך נלהב של מדינת ישראל.

דרך דיפנבייקר, נפרצה, במתכונתה הנוכחית ע"י הקק"ל, בתרומתם של יהודים יוצאי קנדה, בשנת 1975, אולם לפני היתה במקום דרך עפר ששימשה לתנועת הכוחות למשלטים בימי מלחמת העצמאות.

פירוט:

את הסיור בדרך דיפנבייקר נתחיל באנדרטת פורצי הדרך – אחרי שנפנה ימינה לשביל, בצומת ה T נפנה שמאלה ונחנה ברחבה שמעליה נוכל לראות את הכתובת  "למען ציון לא אחשה ולמען ירושלים לא אשקוט". נוכל להתבונן באנדרטה שנבנתה ע"י הפסלת נעמי הנריק מהרחבה ונוכל גם לעלות בשביל הצר במעלה הגבעה עד סמוך לאנדרטה ולהתרשם מהמבנה ומהנוף המרשימים.

דרך דיפנבייקר

לאחר שנרד לרכב, נשוב על עקבותינו וניסע לכיוון דרך דיפנבייקר. בתחילת הדרך ישנו חניון לנוחות המטיילים הכולל את מפת הפארק, שולחנות ומתקני משחק לילדים וגם אתר הנצחה לגדוד 6 של הפלמ"ח שאנשיו ליוו את השיירות לירושלים בתקופה שלפני מלחמת השיחרור.

נמשיך לסוע בדרך באיטיות, ונתעקל עם הדרך לכיוון מערב לפי הסימון האדום שיוביל אותנו לאורכה של דרך דיפנבייקר ולאחר כקילומטר של נסיעה לאורכו של רכס שיירות נגיע לחניון הסמוך לשרידי המשוריינים שרואים מכביש מס' 1. בחניון ישנה עמדת הדרכה קולית ומפה עליה מומחש סיפורן של השיירות.

דרך דיפנבייקר

לאחר ההסברים נמשיך לסוע ואחרי כקילומטר נוסף של נסיעה נגיע לגן היפני שנבנה ע"י כת של יפנים המאמינים שירושלים היא המפתח לשלום בעולם, לזכותו של מנהיגם, ונסיעה קצרה בהמשך הדרך תוביל אותנו לגן שניטע לזכרו של זבולון המר ז"ל.

נמשיך לסוע בדרך דיפנבייקר שמכאן תעלה על רכס משלטים, נעבור את משלטים 7, 8 ו 10 שבאיזורם התחוללו קרבות קשים במלחמת העצמאותו.

דרך דיפנבייקר

מומלץ לעבור בדרך בנסיעה איטית ובחלונות פתוחים, ליהנות מהפריחה הנהדרת שיש באיזור בחודשי החורף והאביב [בחורף הרקפות הפורחות בהמוניהן לאורכו של המסלול מדהימות], לעצור בנקודות גבוהות וליהנות ממראה המכוניות החולפות להן בכביש מס' 1 הנמצא מתחתינו.

לאחר שנרד מרכס משלטים נגיע לצומת כאשר פנייה ימינה תוביל אותנו לעבר פארק קנדה ושמאלה, ליציאה לכביש מס' 1, ליד תחנת הדלק "פז" – שער הגיא שלידה ניצבת חורבת חרסיס שהינה מבנה מימי התורכים ששימש כעמדת שמירה על הדרך לירושלים, ולצידו נמצאים מתקני השאיבה של קו המים הרביעי לירושלים.

ההמלצה שלנו? קחו לכם שעתיים וסעו את הדרך בנחת. תהנו מהנוף, תעצרו לקפה / תה באחת הפסגות ותהנו מהשלווה שמשרה הדרך

דגשים נוספים:

הדרך הינה צרה ומפותלת וחובה לנהוג בה בזהירות רבה. כשעוצרים לתצפיות חובה להחנות את הרכב בצורה שלא תפריע לשאר המטיילים בדרך.

35.076531.8011