מצוק תמרור לעין בוקק

סוג: קווי נושא: מים, נוף תחבורה: רכב פרטי, טרמפים מחיר: ללא עלות רמת קושי: צעירים בכושר משך: יום שלם זמן: בוקר אורך: 10 ק"מ עונה: סתיו, אביב מים: יש מפת סימון שבילים: 11 - דרום מדבר יהודה וים המלח נבדק לאחרונה: 21/11/2016
מזג האוויר באזור: 18

תקציר:

נמסלול מצוק תמרור לעין בוקק עם נוף מרהיב ומאתגר במספר ירידות תלולות.

איך מגיעים:

המסלול מצוק תמרור לעין בוקק מתחיל בכביש 31 - בירידה לים המלח ליד שלט צוק תמרור. הנה קישור לנקודה המדוייקת של צוק תמרור. המרחקים מנקוות המפתח? 8.2 מצומת חתרורים [שמתחת לערד] ו 8.3 ק"מ מהמפגש של הכבישים 90 ו 31 - על שפת ים המלח.

המסלול מסתיים באיזור המלונות של עין בוקק.

פירוט:

המסלול מצוק תמרור לעין בוקק צתחיל לצד שלט על כביש 31, וקצת בעומק השטח נראה רחבת עפר קטנה עם שלט שמספר על המסלול. אנו נראה את הסימון הירון משמאל לנו ואיתו נתחיל לצעוד, השביל מתחיל בעלייה קלה לאחר כ 400 מ' נפנה ימינה עם השביל והליכה נוספת של כחצי ק"מ תוביל אותנו לרמה שטוחה גדולה ובסופה צוק תמרור הנקרא כך כי הוא ניצב כתמרור מול ים המלח [וגם כי בעבר היה שם מוט מתכת שנדמה לאנשים כתמרור - את המוט הזה לא מצאנו]. ניתן לסטות קצת מסימון השבילים לכיוון שפת המצוק [זהירות!!] וליהנות מהנוף המדהים].

מצוק תמרור לעין בוקק

נחזוק לסימון השבילים, ובסופה של הרמה נרד ירידה קצרה של כ 100 מ'. נראה מולינו "סכין" מרהיבהונתכנן איך אנו עוברים עליה, אבל אין צורך לפחד, השביל פונה ימינה [הסימון במקום הזה לקוי] על צלע ההר ולאחר ירידה תלולה של כ 200 מ' נמצא את עצמינו בערוץ הנחל.

מצוק תמרור לעין בוקק

נצעד עם הסימון בערוץ ולאחר כ 800 מ' נגיע לצומת שבילים עם שביל שמסומן בסמ"ש שחור. אנו ממשיכים עם הסימון האדום. נמשיך לצעוד ולאחר כ 3.3 ק"מ נגיע למפלון קטן, נעקוף אותו מימין בעליה קטנה ואחריה ירידה שמאלה ולאחר מעקף של כ 300 מ' נהיה בחזרה בערוץ

נצעד עם הסימון עוד כ 700 מ' ונכיע לצומת שבילים, אנו נפנה שמאלה [ימינה יש סימון אדום] ואחרי כ 800 מ' נראה מולינו את הנוף המרהיב של ים המלח. ולאחר כ 10 0מ' נוספים של הליכה נמצא את עצמינו בראשו של מפל בוקק.

מצוק תמרור לעין בוקק

אחרי ההפסקה המתבקשת נחזור לכיוון הסימון שייקח אותנו מצדו הצפוני [השמאלי] של מפל בוקק, ירידה קצרה של 300 מ' ומתחילים לעלות במתינות. אחרי כ 2 ק"מ של צעידה נגיע לצומת שבילים עם שבעל עפר אדום איתו נפנה ימינה ואחרי כ 150 מ' נמצא את עצמינו בראש מעלה בוקק בנקדת תצפית נהדרת ומוצלת בשעת הצהרים [יופי של מקום לאכול בו ולנוח קצת מול הנוף].

מצוק תמרור לעין בוקק

לאחר ארוחת הצהרים נתחיל לרדת את מעלה בוקק התלול.הירידה תלולה בקטעים מסויימים ומחייבית זהירות ותשומת לב. אחרי ק"מ של ירידה נגיע לצומת שבילים בה נפנה ימינה עם הסימון השחור [הסימון האדום חותך ישר לחניה בלי הביקור בערוץ הרטוב של נחל בוקק].

אחרי כחצי ק"מ של ירידה תלולה מצומת השבילים נגיע אל מעל הקטע הרטוב של נחל בוקק , נרד בזהירות עם השביל ונגיע לבריכה הראשונה בנחל אליה זורם מפלון.

מצוק תמרור לעין בוקק

הבירכות הן רדודות ואחה"צ גם מוצלות. מצידו הימני של ערוץ נחל בוקק נראה צינורות רחבים. אלו צינורות המוסיפים לנחל מים מקידוח של מקורות הנמצא בסמוך כדי להוריד את רמת המליחות בנחל [שנגרמה עקב זיהום ממפעלים ממישור רותם] שפגעה בצמחייה נדירה שהיתה באיזור.

צעידה של כ 500 מ' בערוץ הרטוב תביא אותנו סמוך לכביש 90, אם חנינו בחניה של הנחל על הכביש - העלה עם השביל לפני הכביש, ואם חנינו בחניה של המלונות נמשיך לצעוד בערוץ הנחל עד סופו ומשם נצעד למקום חניית הרכב

דגשים נוספים:

אם אתם מתכננים לבצע את המסלול מצוק תמרור לנחל בוקק בחורף - חובה לוודא בתחזית שלא אמורים להיות שטפונות בנחל בוקק.