נחל כלח עליון

סוג: מעגלי נושא: נוף, היסטוריה, פריחה תחבורה: רכב פרטי, טרמפים מחיר: ללא עלות רמת קושי: משפחות זמן: בכל שעות היום אורך: 2.5 ק"מ עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל נבדק לאחרונה: May 11 2012 12:00AM
מזג האוויר באזור: 9

תקציר:

נחל כלח עליון הינו מסלול המתאים לטיולי משפחות העובר בחורש טבעי ביערות הכרמל וחושף את המטייל בו לצפונותיו של היער, לתופעה גיאולוגית מרהיבה ולנוף נאה.

איך מגיעים:

מסלול נחל כלח עליון מתחיל במפרץ חניה על כביש 721, כ 100 מ' אחרי המפגש שלו עם כביש 672.

אם נגיע מכביש 721, ניסע עד צומת דמון בה נעשה פרסה ונחזור למפרץ החניה.

סיום מסלול נחל כלח עליון הינו בשוויצריה הקטנה - לפי השילוט במקום.

מידע כללי:

איזור שוויצריה הקטנה קיבל את שמו מהטמפלרים שהגיעו מכרמניה ושוויץ  להתיישב בארץ ישראל היות שנופו המיוער והמצוקי של האיזור הזכיר להם את מולדתם.

 

 

פירוט:

לאחר שירדנו בזהירות מהרכב, נתחיל לפסוע בשביל העפר הסמוך עד שנפגוש בסימון השבילים הכחול אשר ילווה אותנו לארכו של רוב המסלול [עד שנפגוש בגשר / סכר]

המסלול עד למבנה הגשר מוצל ויורד במתינות במורד הערוץ כאשר במהלך הצעידה בו נפגוש בעצי אלה ואלון מהווים את עיקרו של החורש באיזור זה. במהלך ההליכה בערוץ נחלוף על מספר מדרגות סלע אותן נרד בזהירות.

לאחר כשלושת רבעי שעה של הליכה איטית [1.7 ק"מ] ניפגוש בסכר ששימש כגשר והיה חלק מממערכת הביצורים שהקימו הבריטים על הכרמל בתקופת מלחמת העולם השנייה, כשהיה חשש שהגרמנים יפלשו לארץ. לצורך הקמת הביצורים ניצלו הבריטים את מצוקיו הזקופים של האיזור ותכננו כיצד ניתן לבצרו, שם התוכנית היה מצדה שעל הכרמל.

כשנגיע לסכר, נעקוף אותו מימין , כפי שיוביל אותנו הסמ"ש ולאחר כמס' מטרים נפגוש בסמ"ש האדום איתו נפנה ימינה בעלייה לכיוון שוויצריה הקטנה. בחודשי האביב [סוף אפריל-מאי] מומלץ לפנות עם הסמ"ש האדום שמאלה ולאחר צעידה קצרה נגיע לאיזור בו מרוכזת פריחה לבנה  מרהיבה של השושן הצחור ולאחר מכן נחזור לסכר וממנו נתחיל לעלות לכיוון שוויצריה הקטנה.

לאחר צעידה של כמה דקות נגיע לפיצול שבילים נוסף כאשר המשך צעידה עם הסימון האדום יוביל אותנו במסלול הקל לנקודת סיום המסלול של נחל כלח עליון ואילו צעידה עם הסימון הירוק תוביל אותנו בתוך גיא תלול וחשוף לשמש, אשר הטיפוס בו יהיה יותר אתגרי ומעניין.  נטפס בגיא ולאחר כמה דקות נגיע לגדר של שמורת החי בר. אם נמשיך ישר נגיע לחניון תוך צעידה קצרצרה, אולם מומלץ לצעוד ימינה בשביל הלא מסומן - הסמוך לגדר שצעידה בעקבותיו במשך מס' דקות מועט תוביל אותנו לצניר המפורסם של שוויצריה הקטנה ולתתפית על הצוקים המרהיבים, ואחרי שנהנה מהנוף והצניר נחזור לסמ"ש האדום ואיתו נגיע לנקודת הסיום של המסלול

דגשים נוספים:

אחרי הגשם מדרגות הסלע יהיו חלקלקות, נדרשת זהירות בירידה.
35.03932.7343