נחל עמוד תחתון מכביש 85 לעין נון על שביל ישראל

סוג: קווי נושא: מים, נוף, קטע משביל ישראל תחבורה: רכב פרטי מחיר: ללא עלות רמת קושי: משפחות משך: חצי יום זמן: בוקר אורך: 10.1 ק"מ עונה: חורף, סתיו, אביב מים: יש מפת סימון שבילים: 3 - הגליל התחתון והעמקים נבדק לאחרונה: 6/2/18
מזג האוויר באזור: 8

תקציר:

קטעו התחתון של נחל עמוד העובר על שביל ישראל הינו קטע יפה בסוף החורף כשהגל פורח

איך מגיעים:

המסלול מתחיל על כביש 85 - כ 5.5 ק"מ מערבית ממחלף קדרים - אם מגיעים מהמרכז - ניתן לעשות פרסה בכחל ולהגיע לחניון.

המסלול מתסתיים בעין נון - בכניסה למגדל.

מידע כללי:

פירוט:

מקצה מגרש החניה נצעד לכיוון השלט הכתוב שביל ישראל ומשם נעבור במעבר המים מתחת לכביש 85. לאחר שיצאנו ממעביר המים נרד בזהירות כ 100 מ' ומימין לנו נראה את הכניסה לשמורת נחל עמוד. קצת אחרי שנכנסים לשמורה שווה להסתכל אחורה ולראות את גשר עכברא מעל הערוץ.

נחל עמוד תחתון

אחרי גשמים הנחל זורם באיזור זה ופה ושם השביל יחצה אותו. ההליכה באיזור זה היא קלה ובסוף החורף הכל פורח.
אחרי כ 2.7  ק"מ מגיעים למגדל אשר בראשו שבשבת ושלט שמאלה לעין שבשבת. מבט ימינה ונראה את הנסיעה הקטנה והשלט צמודים לדופן המוצלת של הנחל סמוך אלינו.
נחל עמוד תחתון
נמשיך לצעוד בנחל שקירותיו נהיים יותר ויותר קרובים ותלולים ואחרי כ 1.3 קמ נגיע לנקודה בה משני צידיו יש מדרגות חסומות.  זוהי הנקודה בה המוביל הארצי חצה את נחל עמוד ובסיוע חוק כלים שלובים מעלה את המים לכיוון מאגר צלמון (על פי שלט ההסבר שבמקום).
נחל עמוד תחתון
נמשיך לצעוד בערוץ שנהיה צר על השביל שעכשיו עובר על אבנים קטנות שמאיטות את קצב ההליכה ולאחר כק"מ  נתחיל לראות מרחוק את העמוד שעל שמו נקרא  הנחל. לאחר כחצי ק"מ נוסף נגיע לעמוד  ולעין עמוד שנובע צמוד לדופן השמאלית של הערוץ וממלא בריכה רדודה בגודל של כ 3*2 מ' ומננה זורמים המים בערוצי של הנחל.
נחל עמוד תחתון
 
לאחר ההפסקה בפינת חמד זו נמשיך לצעוד ליד המים הזורמים ולאחר כחצי ק"מ נגיע לכביש 8077. נחצה אותו במעביר המים , נעבור את שערי הבקר, ולאחר כחצי ק"מ בשביל שבאיזור זה הינו רחב , נעבור מתחת למערת הגולגולת הקרויה על שמה של גולגולת שנמצאה בה.
נחל עמוד תחתון
אחרי כחצי ק"מ נוסף נגיע לצומת שבילים. השביל עם הסימון השחור ממשיך ישר ואנו נפנה ימינה עם הסמ"ש של שביל ישראל כשמשמאלינו גשר עתיק. ומכאן הליכה של כשני ק"מ  בין השדות והמטעים תוביל אותנו לעין נון שם השארנו את הרכב השני.  ניתן להמשיך לצעוד עד הכניסה למושבה שם יש תחבורה ציבורית.
35.493376132.9081802