נחל ערוגות

סוג: מעגלי נושא: מים, נוף, תצפית תחבורה: רכב פרטי, תחבורה ציבורית, טרמפים מחיר: בתשלום רמת קושי: משפחות משך: חצי יום זמן: בכל שעות היום אורך: 4 ק"מ עונה: כל השנה מים: יש מפת סימון שבילים: 8 - צפון מדבר יהודה וים המלח נבדק לאחרונה: 18/9/2017
מזג האוויר באזור: 18

תקציר:

נחל ערוגות הינו מסלול עם מים המתאים למשפחות באיזור עין גדי.

איך מגיעים:

לנחל ערוגות מגיעים מכביש 90. הכניסה לנחל היא לפי השילוט לנחל ערוגות / נחל דוד / אכסניית עין גדי, כ 42.5 ק"מ דרומית לצומת אלמוג - מצד ימין. 

לאחר הכניסה לאיזור נפנה שמאלה [המגרש של נחל דוד נמצא מולינו] ולפי השילוט ניסע עד שנגיע לחנייה של נחל ערוגות. בדרך נעבור ליד בית הכנסת העתיק של עין גדי [שווה ביקור לחובבי פסיפסים ואם כבר שילמתם בנחל דוד או ערוגות הכניסה חינמית], ואם ניסע לאט ויתמזל מזלנו אז גם נזכה לראות יעלים ושפני סלע בדרך.

מידע כללי:

בערבית נקרא של נחל ערוגות - ערייג'ה [בערבית פיתולים] ע"ש פיתוליו ושמו העברי של הנחל משמר את השם הערבי.

אורכו של הנחל  40 ק"מ ובשטח השמורה ניתן לעשות לארכו של נחל ערוגות מסלול של כ 4 ק"מ - הלוך ושוב עד המפל הנסתר ובחזרה.

פירוט:

לאחר שנעבור את הקופה  נתחיל לצעוד עם סימון שבילים אדום, בשביל שבעלייה מתונה יוביל אותנו במעלה הנחל כשמתחתינו נראה את הערוץ של נחל ערוגות והצמחייה השופעת שבו ונשמע את קולות הנחל הזורם. לאחר כ 400 מ'  נגיע לצומת שבילים אדום-כחול, אנו נפנה עם הכחול שמאלה ונתחיל לצעוד במימיו של נחל ערוגות ולאחר כ 200 מ' נראה מימין לנו נביעה שופעת מהסלע בכמה נקודות שיוצרות מעין מפל . . .ומיד לאחריה דרגיות בסלע. לאחר שנעלה בהן נראה את הבריכהה ראשונה והכי עמוקה במסלול.

אורך הבריכה כ 10 מ' ורוחבה משתנה ובסופה יש מפל קטן שנשפך לתוכה ומפל נוסף בתוך מערה. עומק הבריכה במקום הכי עמוק הינו כ 1.6 מ'. בתחילת הבריכה יש מקום רדוד שיאפשר גם לקטנים להנות ממימיה.

לאחר שנהנה מהבריכה נטפס למדרגת הסלע הבאה בעזרת הדרגיות, נתצפת על המפלון שנשפך אליה, ונמשיך עם השביל הכחול עוד קצת עד שנפגש שוב עם השביל האדום, איתו נפנה שמאלה ונמשיך לצעוד במעלה הנחל עוד כק"מ במהלכם נוכל ליהנות מנופי הנחל והצמחיה וגם מעץ תפח סדום מיוחד שנמצא באמצע הדרך, עד שנגיע שוב לשביל מסומ"ש בכחול, נפנה אליו שמאלה, ולאחר צעידה קצרה, כשהשביל ישבור ליד בריכה ימינה - מומלץ לנסות את הבריכה, היא יחסית רדודה [כחצי מ'] ומאד נעים להצטנן במימיה.
 לאחר מכן נמשיך לצעוד במימיו של נחל ערוגות כחצי ק"מ עד שנגיע למפל הנסתר. המפל נשפך לבריכה רדודה מאד ונחמד לעמוד מתחתיו וליהנו מזירמו החזק.
לאחר שנהנה ממי המפל נשוב באותה הדרך לכניסה לשמורת נחל ערוגות.

צור קשר

דגשים נוספים:

* הכניסה לשמורה הינה בתשלום

מומלץ להגיע עם נעליים המתאימים להליכה במים.

הטלפון בשמורת החל ערוגות: 08-6118860