סיור במוצא בעקבות בתים במושבה

סוג: מעגלי נושא: מים, היסטוריה, דת תחבורה: רכב פרטי, תחבורה ציבורית מחיר: ללא עלות רמת קושי: עגלות משך: חצי יום זמן: בכל שעות היום אורך: 1 ק"מ עונה: כל השנה מים: יש מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

סיור במוצא תחתית. בתים מענינים, אתרים היסטוריים ומעיינות.

איך מגיעים:

איך מגיעים למוצא? מכביש מס' 1 נפנה לכיון מוצא (הבאים מת"א יפנו ימינה ויחנן בצד הכביש. הבאים מירושלים יפנו ימינה, יעברו מתחת לכביש 1 ואז יפנו שמאלה וימשיכו עד אחרי הפניה מכיון ת"א).

סיורנו יתחיל בבית הספר מעגלים, מכאן נמשיך לאורך הרחוב ונפנה ימינה לרחוב שטיינברג. הבית הרביעי משמאל הוא בית משפחת ירדני, ניכנס לחצר הבית שמעליו, הוא הבית האדום, לא לפני שנציץ על בית נוסף שנמצא מימינו בתוך החצר בית שוברט שמו. נרד במדרגות עד סופן ונביט על הבית האדום ובית ירדני מעורפם.

נצא חזרה לרחוב הראשי ונפנה ימינה, נעבור את מרכז המבקרים החדש וניכנס לחצר שבין שני הבתים שמימין, זהו בית ברוזה.

נצא לרחוב ונמשיך בו ימינה, נעבור מתחת לכביש 1 ונפנה שמאלה (לכוון ת"א), הבית שימיננו (משפחת חגני) הוא בית מקלף, ניכנס במשעול ונציץ מעט על הבית. בשטח שמאחוריו שכן הכפר קולוניה

נמשיך לאורך הכביש המוביל אל כביש מס' 1, ונפנה בו ימינה על הגשר הירוק המיועד להולכי הרגל.

מיד בסוף הגשר ניכנס לחצר הבית שמימין, זהו הבית היווני (משפחת קופר).

נמשיך לאורך כביש 1, נחלוף על פני מבנה ריבועי שקצותיו מסותתים בסיתות הרודיאני, זהו המגדל הצלבני.

נפנה שוב ימינה, אל בית הכנסת. בית ילין נמצא מאחוריו.

בגבעה שמאחורי בית ילין, שרידי מבנה, הוא בית המוכתר של קולוניה.

מכאן נשוב אל הרכב, לאורך כביש 1 עד לגשר, נרד במדרגות ונחלוף מתחתיו, נעלה במדרגות שמאלה ונגיע אל הרכב.

אם יש לנו פנאי, נוכל לעבור דרך עין מקלף. ההגעה אליו דרך ערוץ נחל שורק. מתחתית הגשר נלך במעלה הנחל בשביל מסומן כחול, אחרי 200 מטרים פונה השביל שמאלה, חוצה את הערוץ ומדלג על גדר אבן קטנה, והמעיין מצד שמאל.

מידע כללי:

מוצא הוא ישוב בנחל שורק על אם הדרך לירושלים, מוצא מוזכרת לראשונה בספר יהושע (פרק יח) כישוב בנחלת שבט בנימין: "גִּבְעוֹן וְהָרָמָה וּבְאֵרוֹת. וְהַמִּצְפֶּה וְהַכְּפִירָה וְהַמֹּצָה".

בדברי הימים (א' פרק ב') מוזכר השם מוצא כבנו של כלב בן יפונה משבט יהודה, ואילו בפרק ח' הוא מוזכר כדור שישי לשאול המלך אשר משבט בנימין.

במשנה (מסכת סוכה פרק ד משנה ה) מספרת: "מקום היה למטה מירושלים, ונקרא מוצא; יורדין לשם ומלקטין משם מורבייות של ערבה, ובאים וזוקפין אותן על צידי המזבח". הן התלמוד הבבלי (סוכה דף מה) והן הירושלמי (שם פרק ד הלכה ג) מזהים את מוצה כקולוניה.

מנהגם של הרומאים היה לתת למשוחררי הצבא נחלות, בהם חיו הווטרנים (ותיקי הצבא, כך כונו) ושימשו ככח עתודה במילואים לטובת שעת מלחמה.

יוסף בן מתתיהו מספר שאדמות מוצא ניתנו ע"י אספסיאנוס ל 800 חיילים משוחררים. כמוה ניתנה גם אדמת ההר שמעליה לישוב שכונה בית איקסה ע"ש הלגיון העשירי, זה שהחריב את בית המקדש (איקס היא הספרה 10 ברומית). שרידי מחנה לגיון זה נמצאו מתחת לבניני האומה ובאזור מגדל דוד.

הדרך הרומית מהשפלה לירושלים עברה באזור שער הגיא, שם עלתה לרכס של הר אדר וירדה למוצא, מכאן היא עלתה בתוואי רחוב שטיינברג אל המקום בו נמצאת שכונת גבעת שאול, ולאורך תוואי רחוב יפו אל העיר העתיקה.

דרך זו היתה קשה וארכה יותר מיום אחד. על כן הוקמו מבצרים ומאוחר יותר חאנים לאורכה, באבו כביר, ברמלה בשער הגיא וגם במוצא. כאן הייתה התחנה האחרונה לפני ירושלים. 7 ק"מ אחרונים, החאן איפשר לנוסעים לנוח בלילה ולאגור כח לקראת הכניסה לעיר באור יום. סלילת הדרך היתה מחויבת כדי לאפשר מעבר הלגיונות הרומאיים שהיו כבדים מאוד. בימי מרד בר כוכבא הועברו 11 לגיונות אל ההר, וזה לבדו חיים דרך טובה וקלה לתנועה.

הצלבנים הגנו על מוצא והדרך לירושלים באמצעות מצודה גדולה ששרידיה ניכרים בסמוך לבית הכנסת.

בימי השלטון העות'מאני נסלל הכביש משער הגיא, לטובת ביקור הקיסר האוסטרי. דרך זו ארכה כ 14 שעות בכרכרה, מה שהביא לבנית חאנים לאורכה, האחרון שבהם הוא בית ילין במוצא. רק בשנת תרנ"ב (1892) נסללה מסילת הברזל מיפו שהנסיעה בה קוצרה ל 4 שעות! והחאנים למעשה נסגרו.

הארכיאולוג ויקטור גרן סקר לפני כמאה וחמישים שנה 500 תושבים בקולוניה, להם מסגד קטן ובנין סמוך למעיין, סקר החברה הבריטית RPF מספר על כפר בגודל בינוני, מעיין ועצי זית.

בית ההבראה בארזה נבנה על מנת לספק מקום קריר יחסית לתושבי מישור החוף, הוא קרוי ע"ש עץ ארז (בעצם עץ ברוש) שנטע בחצרו בנימין זאב הרצל לבקשת אנשי המקום. משהומצאו המזגנים נעלם הצורך בבית הבראה וגם מקום זה ירד מגדולתו.

החל משנת תר"ך (1860) החל יהושע ילין לרכוש קרקעות במוצא, ילין הפולני עשה זאת בשותפות עם יהודה הבגדדי, רכישה זו נעשתה בעיסקה סיבובית ומפותלת. תחילה התגוררו לבדם במוצא, מה שהביא לנישואין בין עדתיים ראשונים בישוב החדש. רק לאחר שלושים שנה נרכשו אדמות נוספות ע"י ארגון בני-ברית והוקמה המושבה.

מוצא נהרסה בפרעות תרפ"ט, רבים מאנשיה נרצחו, אך ירחמיאל שטיינברג שכונה הצדיק ממוצא שב אליה שוב ושוב ובשנת תרצ"ג (1933) הוקמה מוצא עילית, מה שהפך את מוצא הותיקה למוצא לתחתית.

בימי מלחמת העצמאות הופגזה מוצא מתותחני הלגיון הירדני שהוצבו מעליה. והנסיעה לירושלים התבצעה דרך מעלה הרומאים.

כיום מהוה מוצא שכונה ירושלמית, בית ילין הפך למרכז מבקרים המספר את תולדות הישוב במוצא וההתנחלות בהר כפי שמכונה סיפורה.

פירוט:

מוצא

מוצא הייתה בעבר ישוב במועצה האזורית מטה יהודה. לפני כמה שנים עברה לירושלים וכיום היא שכונה משכונות העיר.

סיפורה של מוצא אינו הסיפור הירושלמי, אך הוא מתמזג בו בהיותו ישוב בדרך אל העיר.

רוב השכונה נמצאת מדרום לכביש 1, הוא מכונה מוצא עילית. מיעוטה שוכן מצפון לכביש 1 ומתחתיו, זו מוצא תחתית. אנו נבקר בשני חלקי השכונה, ונכיר את ההיסטוריה שלה דרך הבתים שנותרו בה.

כביש 1 עתיד לעבור שינוי מקיף בשנים הקרובות, מנהרה תיחצב תחת רכס הראל, ומחלף מוצא כולו ייהפך לכביש פנימי בתוך השכונה. מנהרה נוספת תוביל מכאן לכוון שכונת בית וגן.בראש ההר נמצאת שכונת הר-נוף, בעבר דיר יאסין הערבית, מדרום לנו הישוב אורה ומתחתיו הישוב בית זית, מימין לבית זית שכונת עין כרם ובית החולים הדסה.

בעמק זורם נחל שורק אל אגם בית-זית (מלא בימות החורף בלבד) והלאה לים.

ממערב לנו, משמאל כביש 1 השכונות מעוז ציון-ארזה. בצפון, מהעבר השני של כביש 1 נמצאת מבשרת ציון כולה, אחריה הכפר בית איכסה ומעליה נבי סמואל.

ממזרח שכונות רמות אלון ורמת שלמה, ובאופק  הר הצופים.

בית הספר מעגלים

זהו מבנה ששימש את הצבא הבריטי לארוח החיילים בדרכם לירושלים. בשל ריחוקו 8 ק"מ משער העיר, הוא כונה 8k. כיום הוא משמש כבית ספר לחינוך המיוחד.

בית משפחת ירדני, הבית האדום ובית שוברט.

רחוב שטיינברג עובר על תואי הדרך הרומית העתיקה לירושלים. קשה לראות שרידים מהדרך, שכן רובם נהרסו ומיעוטם כוסו.

המבנה העליון נקרא בית שוברט. הוא נבנה בשנת תר"ך (1820) ע"י גרמני מכת הטמפלרים ושימש כבית חרושת לנקניקים, אח"כ נרכש ע"י המתיישבים היהודים של מוצא.

המבנה הגדול שרובו נבנה מחדש ומשמש כשכונה עם חצר פנימית, הוא הבית האדום של האחים שטיינברג, ששימש כבית חרושת לרעפים ולבנים שיוצרו מאדמת חוואר מוצא (מחשוף שכזה ניתן למצוא לצד הכביש העולה ממחלף מוצא למבשרת ציון, מיד אחרי תחנת ההשנאה של חברת החשמל). רעפים ועליהם הכיתוב "מוצא" ניתן לפגוש הם במוצא עצמה, הן בישובים הסמוכים לה.

בית משפחת ירדני הוא המבנה היחיד שנותר בשלמותו המקורית.

מאחורי בית ירדני (לכיון הגשר של מחלף מוצא) ישנו בור עמוק, כאן הולך ונבנה מרכז קניות גדול. בעבר שכן כאן בית הכנסת הראשון של מוצא.

על השארת בית זה בשלמותו נאבקו צאצאי משפחת שטיינברג, אך לבסוף התייאשו ובעצמם מכרוהו לאיש עסקים שבחר להרסו ולבנות במקומו קניון מודרני.

בית ברוזה

בית זה נבנה בשנת תרנ"ט (1899) ע"י שמואל ברוזה מראשוני מוצא. במרתפו נכרה בור מים והוקם יקב. בחצר הייתה רפת לבקר לול לתרנגולות ושובך ליונים. כיום מתגוררת בבית משפחה חרדית שנטעה ערבות בחצר הפונה אל הרחוב.

מאחורי הבית הימני ישנה עמדת שמירה שהגנה על המושבה בזמן המאורעות. מאחורי הבית השמאלי ניתן לראות מבנה קטן ובו המקלחת המשפחתית שהיתה בתקופה ההיא חלק מן החצר ולא מהבית.

בלכתנו מבית ברוזה אל הגשר, נוכל לראות את הבית האדום מצד החזית המקורית שלו.

לאחר שנעבור מתחת לגשר נגיע לערוץ נחל שורק. הפניה ימינה מובילה לעינות תלם, אנו נפנה שמאלה אל בית מקלף.

בית מקלף

לפני שנגיע אל הבית נוכל לראות את דקל הושינגטוניה שניטע מאחוריו ע"י ילדי המשפחה ואת מבנה הרפת ההיסטורית.

בבית זה התגוררה משפחת מקלף. האבא היה שומר המושבה מטולה ונאלץ להימלט לאחר שהרג ערבי שניסה להסתנן למושבה. האם שימשה כאחות המושבה מוצא.

בימי מאורעות תרפ"ט הוזהרה האם שהערבים מתכוונים להתנפל על ביתה, אך היא סירבה להאמין. "אני האחות שלהם, למה שיפגעו בי" תהתה. אך בפועל משהחלו ההתפרעויות נרצחו שבעת בני המשפחה ואורחיה. רק מרדכי הקטן ואחותו נמלטו בעור שיניהם בעד החלון, לימים היה מרדכי הרמטכ"ל השלישי של צה"ל.

על גג הבית ניצבת עד היום עמדת ההגנה מן התקופה ההיא.

קולוניה

שרידי הכפר קולוניה נמחקו ע"י מדינת ישראל, רק שרידי בית המוכתר עדין עומדים על גבעה בין בית מקלף לבית ילין.

הבית היווני 

בית זה נבנה ע"י אזרח יווני, ומכאן שמו. הבית שימש כחאן עד קום המדינה. בתחתיתו יש מעיין, והיווני התפרנס ממכירת גזוז ממימיו.

המגדל הצלבני.

זהו שריד למצודה צלבנית בשם "קצר אל מלך אל יהוד" (מצודת מלך היהודים), הוא שריד לשרשרת מצודות שבנו הצלבנים בסביבות שנות ה 1000-1200 למנינם. שהגנה על הכפר קולוניה מפני פולשים שעלולים לבוא מכיון עזה דרך ערוץ נחל שורק.

האבנים בעלי הסיתות ההרודיאני הם מתקופת בית שני, ונראה שנלקחו ממקומות אחרים ונעשה בהם כאן שימוש משני. 

בורות המים של המצודה נמצאים מתחת לבית הכנסת שמעליו.

מעל הפינה הקרובה לבית הכנסת נוכל לראות סרקופג שמונח בחצר בית הכנסת.

בית הכנסת ובית ילין

בשנת תר"ן (1890) בנה יהושע ילין את ביתו. כשחרש הוא ובנו דוד את האדמה גילו שרידי המבנה הצלבני. דוד החליט לבנות כאן חאן לעולים ירושלימה. קומתו התחתונה נועדה למנוחת הבהמות והעליונה לבני האדם. חאן זה הפך לימים לבית הכנסת של מוצא.

כיום הוא פתוח רק בשבתות וחגים. בחצרו מונח סרקופג שנמצא בסביבה. 

בית ילין שעמד עזוב שנים רבות שוחזר מחדש ומשמש כמרכז מבקרים. קומתו התחתונה שוחזרה, ניתן לראות את היקב שפעל בה. בקומת הקרקע מוקרן סרט המספר את תולדות המושבה.

הבית פתוח בימים א-ה בין השעות 9:00-13:00 טלפון 02-5345443

עין מקלף

נחל שורק

הנחל מתחיל בסביבות צומת הגבעה הצרפתית ונשפך לים התיכון ליד פלמחים.

מיד אחרי שהוא עובר את מוצא ולמרגלות הישוב בית זית נבנה סכר גדול והוקם מאגר מים שנועד לחלחל את מימיו לאקויפר ההר. אולם בדיעבד התברר שהשכבות שבתוך האדמה נוטות מזרחה והמים מחלחלים ופורצים ממזרח לקו פרשת המים, במעיינות נחל פרת.

דגשים נוספים:

זהירות נדרשת בעת חצית כבישים, ובעת הליכה על סף כבישים סואנים.