עין מטע עין תנור וחורבת חנות

סוג: מעגלי נושא: מים, פריחה, קטע משביל ישראל תחבורה: רכב פרטי מחיר: ללא עלות רמת קושי: משפחות משך: חצי יום זמן: בכל שעות היום אורך: 2.8 ק"מ עונה: קיץ, אביב מים: יש מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 3/12/2017
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

המסלול שעובר בין חורבת חנות - עין מטע - עין תנור - שביל הקיסר הינו מסלול שמשלב נוף מרהיב של הרי ירושלים ונחל זנוח, פריחה מדהימה של המוני כלניות ורקפות בעונה, שכשוך רגליים בעין מטע, וצעידה בניקבת עין תנור.

איך מגיעים:

איך מגיעים למסלול של עין מטע ועין תנור? אם נגיע מכיוון בית שמש על כביש 38, נפנה שמאלה בכביש 375 ואחרי כ 11.5 נפנה שמאלה לפי השילוט לחורבת חנות, ונחנה במגרש החנייה שבכניסה לשביל.

אם נגיע מכיוון ירושלים, ניסע על כביש 386 מכיוון הדסה עין כרם, במפגש עם כביש 375 נפנה ימינה ואחרי כ 5 ק"מ נםנה ימינה לפי השילוט לחורבת חנות. 

ב WAZE יש להקליד "חורבת חנות". להגעה ישירה לחניה - לחצו כאן

מידע כללי:

חורבת חנות הינה שרידים של חאן מהתקופה הממלוכית, שהיה ממוקם על דרך הקיסר ששימשה את העולים לירושלים מכיוון השפלה. במקום נמצאים שרידים של פסיפס מרהיב.

עין מטע הינו מעיין קטן ורדוד באפיקו של נחל זנוח, שמימיו אינם נאגרים אלא זורמים באפיק צר עד שנעלמים בין הצמחייה.   המעיין נקרא ע"ש הישוב הסמוך לו.

פירוט:

לאחר שיצאנו מהרכב נעלה לחורבת חנות שנמצאת מעל החניה. ניקח את המטאטאים שמונחים בגומחה ונטאטא את הפסיפס מהחול שמונח עליו - ולאחר שנחשוף את הפסיפס ונהנה נכסה אותו בחזרה בחול למען ישמר לדורות הבאים [מה שיש כיום זה רק שאריות - בשנת 2014 הושחת הפסיפס], ונתחיל לרדת בשביל לכיוון האפיק של נחל זנוח

עין מטע עין תנור וחורבת חנות

נצעד בשביל העפר כקילומטר, במורד לכיוון קבוצת האקליפטוסים שנראה בתחתית הערוץ, נהנה ממטעי השקדים והעצים הנשירים שפורחים בתקופת ט"ו בשבט ומהכלניות והרקפות שצומחות למכביר בשטח. כשנגיע לקבוצת האקליפטוסים נבחין בינהם בנביעה של עין מטע, נוכל להכין קפה, לשכשך רגליים במים, ליהנות ממטע הדקלים שנמצא בסמוך ומשרידי המבנים שבאיזור ונמשיך לצעוד לבאפיקו של נחל זנוח, בשביל המסומ"ש באדום.

לאחר כ 100 מ', למרגלותיו של עץ תאנה גדול, נמצא את עין תנור [המעיין קשה למציאה - אם נסתכל על השלוחה שמעלינו נראה שרידי מבנה גדול עם קשת שבורה וקירות עבים], ומתחתיו בקו ישר נמצא את עץ התאנה הגדול שלמרגלותיו הנקבה הקרירה ומימו הרדודים של עין תנור.

עין מטע עין תנור וחורבת חנות

מכאן ניתן לבחור בין חזרה לרכב - בדרך בה הגענו או צעידה של כ 2 קילומטר בערוצו של נחל זנוח עד שנפגוש בשביל העפר המסומ"ש אדום שיעלה בעליה חדה של כקילומטר עד לחניה בה השארנו את הרכבים.

אם נרצה, נוכל לצאת מרחבת החניה לצעידה בשביל הקיסר במורד כ 3.5 ק"מ עד שנגיע לבית בד עתיק, שם נקבע עם רכב שיאסוף אותנו.

 

 

דגשים נוספים:

המים בעין מטע רדודים ובכל זאת צריך להזהר בהם, צריך להזהר שלא להחליק בירידה לעין מטע, העלייה מהמעיין קשה.