קברים בחוף אכזיב

סוג: קווי נושא: נוף, היסטוריה תחבורה: רכב פרטי, תחבורה ציבורית מחיר: ללא עלות רמת קושי: קליל זמן: אחר הצהריים אורך: 2 ק"מ עונה: כל השנה מפת סימון שבילים: 2 - הגליל העליון
מזג האוויר באזור: 3

תקציר:

מסלול קצר לאורך חוף אכזיב. היסטוריה, מים ובריזה לעת ערב

איך מגיעים:

כביש מס' 4 מנהריה לראש הנקרה.

חניה בכניסה לשמורת חוף אכזיב, וחציית הכביש מתחת לגשר העובר על הנחל.

מידע כללי:

אכזיב הייתה עיר בנחלת שבט אשר. היא מוזכרת בתנ"ך: "וְשָׁב הַגְּבוּל הָרָמָה, וְעַד עִיר מִבְצַר צֹר, וְשָׁב הַגְּבוּל חֹסָה, וְהָיוּ תֹצְאֹתָיו הַיָּמָּה מֵחֶבֶל אַכְזִיבָה" (יהושע יט כט) ו"אָשֵׁר לֹא הוֹרִישׁ אֶת יֹשְׁבֵי עַכּוֹ וְאֶת יוֹשְׁבֵי צִידוֹן וְאֶת אַחְלָב וְאֶת אַכְזִיב וְאֶת חֶלְבָּה וְאֶת אֲפִיק וְאֶת רְחֹב" (שופטים א לא).

באכזיב התגוררו כנענים ופיניקים ואחריהם יהודים וצלבנים ומוסלמים, ועד לימינו אלה.

בתלמוד מוזכרת אכזיב לגבי גבולות ארץ ישראל: "המהלך מעכו לכזיב מימינו למזרח הדרך טהורה משום ארץ העמים וחייבת במעשרות ובשביעית עד שתוודע לך שהיא פטורה משמאלו למערב הדרך טמאה משום ארץ העמים ופטורה מן המעשרות ומן השביעית עד שתוודע לך שהיא חייבת עד שהוא מגיע לכזיב" (ירושלמי שביעית פרק ו ובבלי גיטין ז:), ובמדרש: "רבן גמליאל הוה מטייל מן עכו לכזיב והיה טבי עבדו מהלך לפניו ורבי אלעאי מאחוריו ראה ככר אחד מושלך בדרך וראה גוי אחד אמר לו מבגי טול את הככר הזה ונטלו ונטפל בו רבי אלעאי אמר לו מה שמך אמר לו מבגי אמר לו ברכת גמליאל מימיך אמר לו לאו אמר לו מאיזה מקום אתה אמר לו מעיירות הללו של בורגנין ולמדנו שלשה דברים שחמצו של גוי מותר לאחר הפסח שצפה ברוח הקדש ששמו מבגי שאין מעבירין על האוכלים".
בתקופה המוסלמית הוקם על התל הכפר א-זיב, והוא מזוהה כאכזיב ע"י ר' יהוסף שוורץ (תבואות הארץ עמוד רלג).

את סיורנו באיזור נעשה דרך שלשה סוגי קברים שמצויים באיזור. 

פירוט:

נפתח באתר ההנצחה וקברם של 13 לוחמי הפלמ"ח (הלוחם הארבעה עשר יחיעם וייץ הי"ד קבור בהר הזיתים).

1. נכנס לחלקת הקבר.

סיפור המקום מתרחש בליל הגשרים, הוא הלילה שבין 16/17 לחודש יוני 1946 בו יצאו לוחמי הפלמ"ח לפוצץ אחד עשר גשרים שחיברו בין שטחי ארץ ישראל למדינות ערב, זאת במחאה על סגירת גבולות הארץ בפני פליטי השואה. בין הגשרים שפוצצו היו שני גשרים מצפון למטולה, גשר בנות יעקב, הגשר על הירמוך (ליד חמת גדר), גשר אדם, גשר נחל עזה ועוד.

בפיצוץ גשר ברכבת של אכזיב ארעה תקלה חמורה. הכח מנה 44 לוחמים ביניהם 14 שהיו אמורים לפוצץ את שני גשרי אכזיב, הגשר על הכביש וגשר הרכבת הסמוך. תחילה התגלו ע"י קבוצת נוטרים ערבים ששמרה על הגשר, הם פתחו לעבר הכח באש והרגו את יחיעם וייץ ז"ל, לפתע נשמע פיצוץ עז. כוחות הרתק חשבו שהמשימה בוצעה והם חזרו לביתם, כדי שלא ייעצרו ע"י הבריטים, אך למחרת התברר גודל האסון, הבריטים הודיעו על שתי גופות שנמצאו בסמוך לגשר וכך נודע לפלמ"ח שהמבצע הסתבך. לאחר כחודשיים התבררה התמונה במלואה. חומר הנפץ שנסעו הלוחמים על גבם התפוצץ מוקדם מהמתוכנן, אולי בגלל פגיעת קליע תועה, כל שלשה עשר החבלנים נהרגו. הגשר על הכביש כלל לא פוצץ.

גופתו של יחיעם וויץ הי"ד שנהרג בתחילת הקרב הובאה למנוחות בהר הזיתים, שרידיהם של שלשה עשר הלוחמים הי"ד נאספו בחופזה ונטמנו ע"י אנשי החברא קדישא של חיפה בעירם.

עובדת קבורתם בחיפה הייתה ידועה כל השנים ובשנת תשכ'ח (1986) הועבר הקבר מחיפה אל המקום בו נהרגו, בשנת תשס'ד (2003) בעקבות תחקיר שעשתה הבמאית "שושי בן חמו" נתגלה קבר נוסף בבית הקברות של מצובה, ואף הוא הועבר לקבורה במקום זה. תחקיר זה מצויין בסרט "קבר יש רק אחד".

 2. נעבור את חלקת הקבר לצידה המזרחי.

מסלול קצר ומשולט יובילנו בעקבות תחנת הרכבת של אכזיב, זאת שהגיעה מחיפה והמשיכה עד ביירות. שרידיה המפורסמים ביותר הם מנהרות ראש הנקרה דרכם עברה.

המסלול מתפתל בין שיחי צבר ועצי אקליפטוס עד שמגיע לבריכת מים הרוסה, כאן פעלה בעבר באר אנטיליה, דהיינו שאיבת מים באמצעות בעלי חיים שסבבו את ציר המשאבה.

נחתום את הקטע הזה ביציאה אל הכביש הראשי דרך אפיק הנחל ומתחת לגשרי הרכבת.

מי יתן ויבוא יום וישרור שלום באזורינו ורכבת החוף תמשיך את דרכה צפונה עוד ועוד.

3. נחצה בזהירות את הכביש אל צידו המערבי.

מולינו תל אכזיב. על צידו הצפוני שרידי בית קברות מוסלמי. אם באנו בעונת החורף, נוכל להיכנס אל השמורה (בתשלום) ונסתובב בין שרידי אכזיב מכל התקופות. אם באנו בעונת הרחצה, נחלוף על פני מגרש החניה ונפנה דרומה אל תוך חורשת אקליפטוסים, לאורך מסילת הברזל עד שנגיע אל צידה הדרומית של השמורה. כאן נפנה ימינה לכיון החוף עד שנגיע אליו.

(קטע דרך זה נוכל לעשות גם ברכב. ניסע דרומה לכיון נהריה ונפנה ימינה ע"פ השילוט אל "נמל אכזיב". הכביש פונה בחדות לכיון צפון ואחרי זמן מה לכיון מערב, נחלוף על פני מגרש החניה והמפעלים עד שנגיע אל החוף, כאן נחנה).

4. נמל אכזיב ובית הקברות הפיניקי

מולנו נמל אכזיב.

כיום לא נותר ממנו הרבה למעט כמה מפרצונים דרכם עגנו הספינות אל החוף.

מאחורינו, ממש במקום בו מתעקל הכביש ממערב לדרום, בקעה קטנה. נרד אל תוכה בזהירות ונראה שהיא זרועה בורות מלבניים. אלו קברים מהתקופה הפיניקית.

שימו לב לצורת הקבורה. הבורות רחבים למטה וצריך למעלה, הם מחוברים ביניהם בחלונות. לעיתים נפגוש שרידי אבן גולל שכיסתה את הבור לאחר הנחת הגופה.

כאן מסתיים סיורנו.

מומלץ לצאת מכאן לטיול לאורך החוף עד לנהריה, אורך המסלול כק"מ.

דגשים נוספים:

חצית כביש נהריה - ראש הנקרה עלולה להיות מסוכנת, שימו לב! שמורת אכזיב משמשת כחוף רחצה מעורב. לכו מסביב

35.10433.049