שביל הפסגה בהר תבור

סוג: מעגלי נושא: נוף, פריחה תחבורה: רכב פרטי, טרמפים מחיר: ללא עלות רמת קושי: עגלות משך: קצר זמן: בכל שעות היום אורך: 2 ק"מ עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 3 - הגליל התחתון והעמקים נבדק לאחרונה: 15/9/2016
מזג האוויר באזור: 8

תקציר:

שביל הפסגה של הר התבור הינו מסלול נוח וקליל המאפשר תצפיות מדהימות ופריחה נהדרת לפי חודשי השנה.

איך מגיעים:

איך מגיעים לשביל הפסגה בתבור? ניסע לכיוון התבור על כביש 65 ונפנה לכפר דבוריה, כביש 7266, לפי השילוט להר התבור [אם הגענו מדרום הפנייה היא שמאלה]. ניסע על הכביש כ 6.5 ק"מ, ישר כל הזמן עד שהכביש ישבור בחדות שמאלה עם שילוט להר התבור, אנו נפנה עם הכביש בעליה, וניסע עד קרוב מאד לשער המנזר, שם נראה מימין סמ"ש ירוק. ניתן להשאיר את הרכב בשוליים הצרים ליד תחילת המסלול או להסתבובב ולרדת כ 30 מ' ולחנות במפרץ החנייה לצד הכביש.

מידע כללי:

הר תבור הינו מיוחד בעצם היותו בלט באמצע מישורים. גובהה של פיסגת ההר הינה 562 מ'. על ההר ישנו חורש טבעי המורכב מאורנים, אלות, חרובים ואלון התבור ששם הזן ניתן לו בזכות ההר עליו הוא גדל. בין הצמחים ניתן למנות בסתיו את הסתווניות והחלמוניות [בשביל החלמונית] ובמשך החורף ניתן לחזות בהר בכרכומים, נקיסים, כלניות ונוריות.

שביל הפסגה בהר תבור

שרידי המבצר הקיימים על ההר נבנו בשנת 1208, ונחרבו בקרבות בין המוסלמים לצלבנים.. שער המתחם אשר בפסגת התבור נקרא בפי הנוצרים "שער הרוחות"

הר התבור מוזכר במקורות לראשונה בספר יהושע פרק י"ט פס' כ"ב: " ופגע הגבול בתבור ושחצומה ובית שמש והיו תוצאות גבולם הירדן" כאחת מנקודות הגבול בנחלת שבט יששכר.   בספר שופטים, בזמן מלחמת דבורה וברק בסיסרא, מוזכר התבור כמקום שטחי הכינוס של כוחותיו של ברק בן אבינועם [שופטים פרק ד פס ו' ]:  "ותשלח ותקרא לברק בן אבינעם מקדש נפתלי ותאמר אליו הלא צוה יהוה אלהי ישראל לך ומשכת בהר תבור ולקחת עמך עשרת אלפים איש מבני נפתלי ומבני זבולון".  במדרש מסופר כי הר תבור היה אחד ההרים שחפצו כי התורה תינתן עליהם.

פירוט:

שביל הפסגה בתבור הינו בעיקרו שביל נופי, המקיף את הכנסיה מכל הכיוונים וחושף את הצועד בו לנופי העמק המגוונים כמו גם לצורותיהם המיוחדות של השדות ולגוונים המרובים, אותם ניתן לראות בצורה לא רציפה עקב בחורש העבות, אולם לעיתים ישנם "חלונות" המאפשרים לנו תצפית לנוף.

שביל הפסגה בהר תבור

הצעידה היא לארכו של שביל נוח כמעט לאורך כל הדרך, כשברוב הזמן ניתן לצעוד עם עגלה בנחת, ובחלקים קטנים ישנו צורך להרימה. השביל מסומ"ש בירוק, ולקראת סופו הסימון מתחלף בשחור [פשוט צריך לשים לב שאנו לא גולשים לאחד השבילים היורדים מהפסגה ושהכנסייה יחסית קרובה אלינו מצד שמאל]

לאחר ביצוע של חצי היקף של הכנסיה נוכל להבחין במס' מערות שכנראה שימשו להתבודדויות של כמרים, ולאחר מכן נוכל להבחין בשרידיו של מגדל מבוצר שהיה חלק ממערכת ההגנה של המקום בעבר. 

שביל הפסגה בהר תבור

לאחר שנעבור את המגדל השביל קצת יורד לכיוון חורש צפוף יותר ולאחר מכן יעלה חזרה לתוך מטע זיתים, וכשנעבור את המטע נמצא את עצמינו על הכביש לא רחוק מהכניסה למתחם הכנסיה ומשם נצעד לרכב.

 

מחפשים מקום נחמד לאירוח ליד התבור? ב"בית בקיש" ישמחו לאחר אתכם במחיר סביר ובמאור פנים. מוזמנים להתקשר: 050-8004574

דגשים נוספים:

בשביל הפסגה של התבור חובה להקפיד לצעוד לפי הסימון ולשים לב שהכנסיה תמיד משמאלינו ויחסית קרוב, כדי לוודא שאנו בדרך הנכונה. אחרי הגשם השביל יהיה בוצי.

35.388832.6882