שביל ישראל באיזור ירושלים מהסטף לעין קובי

סוג: קווי נושא: מים, נוף, פריחה, קטע משביל ישראל תחבורה: רכב פרטי, טרמפים מחיר: ללא עלות רמת קושי: משפחות משך: חצי יום זמן: בכל שעות היום אורך: 15 ק"מ עונה: סתיו, אביב מים: יש מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 15/02/2018
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

נתיבו של שביל ישראל הובט לירושלים בשנת 2017 - וזה תיאורו של הנתיב בתוואי החדש

איך מגיעים:

המסלול מתחיל בחניון התחתון של הסטף - על כביש  386 כ 3ץ7 ק"מ מכיכר עין כרם.

המסלול מסתיים בעין קובי [ה waze  מכיר] על כביש 375 בפארק מנחם בגין ליד הישוב מבוא ביתר. אם חוששים - אפשר להשאיר את הרכב גם ביד קנדי.

והנה התוואי של המסלול:

פירוט:

מקצה החניון התחתון של הסטף אנו נתחיל על שביל עפר בכיוון הכללי של הדסה עין כרם בשביל רחב, לאחר כ ק"מ נעבור צומת שבילים גדולה בה הפנייה ימינה מובילה  לנתיב הישן של שביל ישראל דרך עין חינדק ושביל המעיינות.

אנו נמשיך לצעוד בנתיב החדש וכשנגיע  לכיכר עין כרם  נתחיל לצעוד לכיוון שכונת עין כרם בעליה קלה – בצידו השמאלי של הכביש [כשגבינו לבית החולים] ולאחר כ 250 מ' הסימון של שביל ישראל ייקח אותנו שמאלה לשביל צר. אחרי כ 250 מ' השביל פונה ימינה ואנו נמצא את עצמינו בשביל רחב בתוך מטע זיתים [לאחר ט"ו בשבט יש במקום פריחה נהדרת של שקדיות], נעבור מימין נקודת שאיבה ולאחר כ 600 מ' נפנה ימינה ליד שלט של "עמק התימנים".

שביל ישראל באיזור ירושלים מהסטף לעין קובי

במזלג הראשון שמולינו נפנה שמאלה ומיד לאחר מכן שוב שמאלה ונעלה בגרם מדרגות קסום שבסופו נגלה ששמו היה מדרגות גן העדן. בסופן של המדרגות נפנה לרחוב הראשי של שכונת עין כרם. נעבור את בית הכנסת המרכזי של השכונה ואת הכנסיה והאכסניה שלצידה ולאחר כ 500 מ' נראה מימין לנו שירותים ציבוריים, נחצה מולם את הכביש עם הסימון ואחר כ 200 מ' נפנה ימינה, וישר אחריה נראה שלט שמכוון למדרגות הרפאים שמפנה ימינה, אבל אין מה  לחשוש, אנו פונים במזלג שמאלה בכביש צר שמסתיים לאחר כ 150 מ' והופך לשביל צר ותלול שמסתיים אחרי כק"מ ולאחריו נצעד על קו גובה מישורי בחורש נעים, נעבור ספסל עם נוף מדהים שלידו 2 בורות חצובים באבן, ולידו השביל חותך ימינה ומולינו נשקף נוף מדהים של אגם בית זית.

שביל ישראל באיזור ירושלים מהסטף לעין קובי

נמשיך עם השביל שלאחר כ 300 מ' יתעקל שמאלה בעליה שוב ובסופה נמצא את עצמינו ליד הגדר של מרכז אלווין. בסוף הצעידה לאורך הגדר נראה משמאלינו מגדל מים ונגיע לרח' הנרייטה סולד ונעבור ע פני חזית המקום. לאחר צעידה קצרה נעבור את הכביש, נעלה בגרם מדרגות קצר ונמצא את עצמינו ברח' איסלנד., לאחר הליכה של כ 300 מ' נפנה לרח' ניקרגואה וימינה ולאחר כ 400 מ', נפנה לרח' פנמה ימינה, נחצה את הכביש מול גן משחקים גדול, נרד 3 מדרגות וניכנס לעמק לבן עם השילוט.

עמק לבן בתקופה שאחרי ט"ו בשבט פורח בשלל צבעים ושווה לבקר בו גם בלי לעשות את כל המסלול הזה. נעבור ליד השלט של גן המקווה, המקווה העתיק והמתקנים החקלאיים שנמצאים בתחילת השביל ונצעד בתוך העמק הפורח כ 2 ק"מ שבסופם נגיע למתחם של עין לבן ששופץ לאחרונה.

שביל ישראל באיזור ירושלים מהסטף לעין קובי

לאחר הפסקה ומנוחה בעין לבן [אם מים קרים לא מפריעים לכם באמצע החורף אז תהנו ותזהרו] נמשיך עם השביל. נרד במדרגות עד לכביש הגישה לעין לבן מכיוון גן החיות התנכ"י ונפנה ימינה. נצעד בדרך עפר רחבה כ 3 ק"מ כשהנוף הירוק והצמחיה מולינו בסוף החורף מרהיבים ונגיע לעין אל בלד שנקרא עין איתמר –  על שמו של איתמר דורון שנרצח במקום בכ"ג בתשרי תשנ"ט.

שביל ישראל באיזור ירושלים מהסטף לעין קובי

נמשיך עם סימון השביל עוד כ 500 מ' והשביל מתחיל לעבור בחורש דליל, לאחר ק"מ בשביל הצר שבחורש השביל פונה ימינה ולאחר כ 100

מ' נוספים מגיעים למזלג שבילים. מי שירצו יוכלו להמשיך לעין קובי – מרחק של כ 2 ק"מ [ואם תכננתם זאת מראש אז גם להשאיר שם את הרכב – המקום פחות בטוח להשארת רכבים – בגלל זה לא חנינו שם] ואנו פנינו ימינה – לכיוון חנית הרכב – ליד יד קנדי – כ 2.5 ק"מ במעלה ההר.

לפני הכניסה לרכב שהשארנו ליד חניית מצפור ארתור רובינשטיין – מומלץ לגשת למצפור ולהתרשם מהנוף המרהיב ומצורת הפסנתר המיוחדת שלו.

שביל ישראל באיזור ירושלים מהסטף לעין קובי

דגשים נוספים:

אחרי גשמים המסלול חלקלק ובוצי בחלקים רבים

הפריחה באיזור הינה בסוף החורף, בשאר ימות השנה אין פריחה במסלול.

המסלול מתאים למשפחות עם ילדים שמסוגלים לטפס עליות תלולות [יש כאלו 2 במהלך המסלול]

 

 

 

 

 

 

35.130606131.7699822