שמורת נחל עמוד

סוג: מעגלי נושא: מים, נוף תחבורה: רכב פרטי, טרמפים מחיר: בתשלום רמת קושי: משפחות משך: קצר זמן: בכל שעות היום אורך: 5 ק"מ עונה: קיץ, סתיו, אביב מים: יש מפת סימון שבילים: 2 - הגליל העליון נבדק לאחרונה: 6/9/2016
מזג האוויר באזור: 3

תקציר:

נחל עמוד עליון הינו מסלול מעגלי ונוח למשפחות [בלי עגלות] המשלב אפשרויות טבילה בבריכות צלולות ונעימות.

איך מגיעים:

שמורת נחל עמוד נמצאת על כביש 866. אם נגיע לאיזור מכיוון צומת חנניה, נפנה ימינה 2 ק"מ אחרי שנעבור את כפר שמאי, ואם נגיע ממירון, נפנה שמאלה אחרי כ 2 ק"מ - לפי השילוט לנחל עמוד.

מידע כללי:

נחל עמוד זכה לשמו ע"ש עמוד אבן גדול הנמצא בחלקו התחתון של הנחל.  אגן הניקוז של נחל עמוד מתחיל באיזור רמת דלתון ובסופו של דבר הנחל מגיע לכנרת. לאורכו של הנחל ישנם מס' מעיינות הנובעים במהלך כל השנה כדוגמה עין יקים ועין פועם. חלקו העליון של הנחל נמצא בתוך שמורת נחל עמוד של הרט"ג [כניסה בתשלום - חינם עם כרטיס מטמון].

פירוט:

את מסלול נחל עמוד עליון מתחילים בשביל עפר רחב ומשולט [ומסומ"ש באדום] הנמצא בקצה מגרש החניה של שמורת נחל עמוד – בערך מול תחנת המידע, לאחר צעידה קצרה, נעבור את שער החירום של הרכב, ונמשיך עם השביל שלאחר כ 300 מ' יוביל אותנו למבנה בטון מחורר בכדורים. במבנה זה שכנה משטרת א-תינה הבריטית [גם כאן קראו בעבר למעיין על שם התאנים . . ] שאבטחה את משאבות המים שהיו בערוץ הנחל.

שמורת נחל עמוד

לאחר שנעבור את תחנת המשטרה ונתצפת על הנוף של הנחל, השביל מתעקל שמאלה ומתחיל לרדת לערוץ, בתחילה במתינות ובהמשך בגרם מדרגות תלול שרובו חשוף לשמשעד שנגיע לעין יקים, שם ישנה בריכה רדודה בה יהנו הילדים לשכשך במים הקרים ושרידים של מבני משאבות. הזרימה של הנחל המגיעה משמאל היא זרימתו של נחל מירון בו נתחיל לצעוד.

השביל מתעקל ימינה ובצומת השבילים אנו נמשיך עם השביל הנוח המסומ"ש בכחול שילווה אותנו למשך כקילומטר עד שנגיע לבריכות השכווי, כשבדרך נעבור על פניהם של מבנים עתיקים וחקלאות עתיקה משוחזרת [כולל הטראסות, תעלות ההשקיה ומזרקת הנוי] ומשמאלנו נוכל לשמוע את קול הזרימה של נחל מירון כשבמהלך הדרך יחבור אליו נחל עמוד [את מפגש הנחלים נראה יותר טוב בדרך חזרה].

שמורת נחל עמוד

בדרך נעבור ליד שביל עם סמ"ש ירוק שפונה ימינה - השביל התלול מוביל לתחנת  המשטרה שבתחילת המסלול, סמוך לפיצול השבילים נראה את מבנה "המבטשה"  בעל הקשתות הגדולות ששימש את תעשיית הצמר של יהודי צפת במאה ה 16.

שמורת נחל עמוד

כשנגיע לבריכות השכווי נוכל לשכשך בהן [העומק לא גדול – מקסימום 70 ס"מ והמים קרים] ולאחר שנהנה מפינת החמד נחצה את הנחל על פני גשר העץ המפריד בין הבריכות, ונפנה שמאלה עם השביל המסומ"ש בשחור כשנחל עמוד זורם משמאלנו, במהלך הדרך ישנם כמה מקומות בהם ניתן לרדת ולשחות בנחל בברכות יחסית עמוקות , ואם מחליטים לרדת ולהיכנס למים נדרשת זהירות מוגברת. לאחר כ 700 השביל השחור מגיע ל"צומת הנחלים" – וממולנו נראה את ערוצו של נחל מירון המתחבר לנחל עמוד ואנו נחצה את הגשרון ונעלה שמאלה על הסימון השחור, ואם נהיה עירניים נשים לב לעץ הגדול עם הגזע החלול והשורשים הענפים הנמצא במקום זה. לאחר כ 200 מ' של עלייה נגיע לצומת השבילים ונפנה בה ימינה בשביל שאחרי כקילומטר של עלייה, שחלקה תלולה במדרגות וחלקה מתונה יוביל אותנו למגרש החנייה.

אם אתם מחפשים צימר באיזור, במתחם הצימרים "בנחת רוח" במירון ישמחו לארח אתכם - פרטים בטלפונים: 04-6980696 | נייד: 050-6747354

דגשים נוספים:

* המסלול בשמורת נחל עמוד מתאים למשפחות עם כושר הליכה ססביר - אך ללא עגלות [יהיה קשה מאד לסחוב אותן עלייה] - מומלץ לשאת תינוקות במנשא.

* למרות שהמים רדודים בבריכות השכווי - חובה להשגיח על הילדים. בשאר המקומות בנחל המים יותר עמוקים והכניסה למים מסוכנת!

שמורת נחל עמוד