אגם בית זית-מאגר בית זית

נושא: מים, נוף מחיר: ללא עלות עונה: חורף, אביב מים: יש פיקניק: כן נביעה: עד אמצע אב מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים נבדק לאחרונה: 8/3/2018
מזג האוויר באזור: 7

תקציר:

אגם בית זית הינו אגם מלאכותי, שנבנה כדי לסכור את זרימתו של נחל שורק ולגרום לחלחול של מי השטפונות לאקוויפר

איך מגיעים:

איך מגיעים לאגם בית זית? מכביש מס' 1 פונים לכיוון הישוב בית זית, ולאחר הכניסה לישוב, מודדים כ 400 מ' ופונים ימינה לדרך עפר צדדים ומשולטת "דרך משפחת יפת" ולאחר כ 100 מ' עוצרים בצד במגרש חניה מאולתר. מי שמפחד על הרכב שלו יכול לחנות על הדרל הראשית ולצעוד ברגל את דרך העפר. מקצה החניה יוצא שביל צר וקצר שמוביל לגדת האגם.

דרך נוספת להגעה לשפת אגם בית זית הינה דרך שביל העפר, בכניסה למוצא, ישנו שילוט לשביל ירושלים ולעמק הארזים וניתן לצעד ישר כחצי ק"מ עד שפת האגם [השביל עביר לרכבי 4X4]

ניתן להגיע לאגם בית זית גם מכיוון מבשרת ציון, מול הכניסה לרמי לוי דרך שבילי העפר, לא רחוק מהשביל המוביל למסלול סובב הר חרת .

מידע כללי:

אגם בית זית הינו אגם מלאכותי, שנבנה כדי לסכור את זרימתו של נחל שורק ולגרום לחלחול של מי השטפונות לאקוויפר ירקון-תנינים אולם היות שהיה כשל תכנוני והקמת האגם - קו פרשת המים ההידרולוגי וקו פרשת המים הטופוגרפי לא  חופפים, מי האגם מחלחלים דוקא מזרחה.

בתחילה חשבו להרוס את הסכר אולם לבסוף הוחלט להשאירו כאטרקציה תיירותית. בשנים האחרונות ישנן כאלו הקוראים שוב להרוס את הסכר כדי להשיב את המים למימי נחל שורק ולהימנע מנחילי היתושים הנמצאים במקום בקיץ.

צורתו של האגם הינה כצורתה של בננה.

פירוט:

אגם בית זית הינו מקווה מים האסור לרחצה. ניתן לעשות פיקניק ליד האגם, לצפות על הנוף המדהים שיש בדרך אליו [מומלץ לסוע לאט יחסית על הכביש המוביל לבית זית וליהנות מהנוף הפסטורלי של האגם - תצפית יפה על האגם ישנה גם מכיוונו של הר חרת] ולסייר באיזור שמאחורי הסכר ולראות את זרימתו של נחל שורק אבל בשום פנים אסור להכנס לתוך האגם.

בד"כ אחרי פרק גשם עתיר משקעים בסוף החורף הסכר עולה על גדותיו ונוצר מעין מפלון ליד הסכר.

מאחורי הסכר ישנה פריחה יפה של כלנות ורקפות בעונה.