עיינות פצאל

נושא: מים מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: יש רחצה: כן פיקניק: כן נביעה: כל השנה מפת סימון שבילים: 5 - בקעת הירדן ומזרח השומרון נבדק לאחרונה: 28/4/2014
מזג האוויר באזור: 17

תקציר:

עינות פצאל הינם קבוצת מעיינות ליד המושב פצאל בבבקעת הירדן.

איך מגיעים:

הכניסה לכביש הגישה לעיינות פצאל הינה מכביש 505.  אם מגיעים מכיוון מעלה אפרים , נמדוד כ 5.3 ק"מ אחרי שנעבור את איזור התעשיה ונפנה ימיה לפי השילוט. אם נגיע מכיוון כביש הבקעה, נפנה שמאלה לפי השילוט קצת אחרי שנעבור את הפנייה ליישוב פצאל.

אחרי שנפנה מהכביש הראשי, ניסע בכביש כ 1.2 ק"מ עד שנגיע לתחנת שאיבה של מקורות, נפנה שמאלה לפי הסימון הכחול, ניסע עוד 2.8 ק"מ בכביש שיהפוך אחרי נסיעה קצרה למשובש מאד, וכשנגיע לתחנת שאיבה נוספת נפנה שמאלה בשביל העפר וניסע עוד כ 200 מ' עד שנחנה לד העצים הסמוכים לנביעות של עיינות פצאל.

מידע כללי:

עינות פצאל נובעים בואדי רשאש הסמוך לישוב פצאל ונקראים על שמו של היישוב הסמוך. מימי המעיינות שימשו בעבר כמקור מיי השתייה של הישוב העתיק פצאליס שהקים הורדוס לזכרו של אחיו ובאיזור נמצאו אמות מים עתיקות רבות שמעידות על כך.

פירוט:

בעיינות פצאל ישנם מס' מקומות מעניינים:

בריכת אגירה עתיקה - נמצאת בצד שמאל לאחר כ 200 מ' של נסיעה בכביש המשובש אליו נפנה מכביש הכניסה - בזמן ביקורינו הבריכה היתה ריקה.

תחנת קמח עתיקה - מבנה עתיק משמאל לכביש המשובש לאחר נסיעה של כק"מ וחצי

קבוצת נביעות שהינן בעצם מה שמעניין בעיינות פצאל - נביעה אחת נמצאת מימין לדרך העפר ונביעה אחת משמאלה, מימי אחת הנביעות זורמים בפלג שלאחר מכן מתמזג לאמת מים ומימיה של הנביעה השנייה זורמים באמת בטון עד שנשאבים. המים במקום רדודים ועומקם במקום הכי עמוק הינו כחצי מטר.

בסמוך לנביעות של עיינות פצאל נמצאים שרידיה של אמת מים עתיקה.

מומלץ לבקר במקום בקבוצות גדולות ו/ או בליווי נשק.