מדן עד האריה השואג – הקטע הראשון בשביל ישראל

מדן עד האריה השואג – הקטע הראשון בשביל ישראל

הקטע הראשון של שביל ישראל, מתל דן ועד לאריה השואג, חציו מישורי וחציו בעליה מתונה [שלעיתים נהיית תלולה]ומתאים לכל מי שבכושר סביר

איך מגיעים

נקודת ההתחלה של שביל ישראל נמצאת בקיבוץ דן – ליד מוזיאון בית אוסישקין, אפשר להגיע בתחבורה ציבורית [קו 55] או טרמפים מכיוון צומת המצודות לכיוון קיבוץ דן או תל דן ומשם לצעוד למוזיאון – נקודת הפתיחה של שביל ישראל [הליכה של כ 700 מ' נהכניסה לקיבוץ].

נקודת הסיום של הקטע הראשון הינה בבית הקברות הישן של כפר גלעדי אשר האריה השואג נמצא בתחומו.  הקווים 21 ו 24 עוצרים סמוך ליציאה מבית הקברות.

פירוט

שביל ישראל מתחיל במיצג דמוי שער, סמוך למוזיאון בית אוסישקין בקיבוץ דן. אם נעמוד כשגבינו אל המוזיאון והשער משמאלינו נראה מולינו שער צהוב [השער נפתח בשעה 8 בבוקר, אם הגעתם לשם לפני – יש על השער מס' טלפון בו ניתן לבקש שיפתחו אותו עבורכם]. מהשער הצהוב נפנה שמאלה. לאחר הליכה של כ 800 מ' נגיע לצומת T ובה אנדרטה לזכרם של שמחה ויעקב שנפלו בקרב בכפר יובל ב 15/6/1975.

נפנה שמאלה בצומת ולאחר הליכה קצרה נגיע לגדר של  שמורת תל דן, נפנה ימינה עם הסימון ומימין לנו נראה את אחד משערי העיר שנחשף לאחרונה.

לאחר כ 800 מ' נמשיך בצומת שבילים ישר ונראה מימין לנו את "הנוחילה" [תעלה שנחפרה כאמצעי הגנה על מעיינות הדן מנזילות נפט אפשריות מצינורות הנפט שברמת הגולן],ולאחר כ 300 מ' נגיע לפינת הישיבה לצידה של נקודת ספריית השביל הצפונית ביותר.

נמשיך ישר ואחרי כ 700 מ' נראה משמאל לנו בריכת מים, ולאחר כ 300 מ' נוספים נגיע לפלג מים אותו נחצה [מים בגובה של 20 סמ' מקסימום בסוף הקיץ – בחורף אם הזרימה חזקה – תזהרו!] כ 50 מ' לאחר הפלג הראשון יש עוד אחד שאותו נין לחצות על אבנים בזהירות בסוף הקיץ. אחרי כק"מ נגיע למעבר בקר, נעבור אותו ובצומת שלאחריו שמאלה בכביש המשובש..שלאחר כק"מ וחצי של צעיד בו לצג המטעים נגיע לשמורת נחל שניר, אם נרצה נכנס לשמורה ונשלם ונצעד לאורך השמורה לפי הסימון,

נהנה מהמפלונים והזרימה [זה מקום נהדר להפסקה] ואם לא ניתן להמשיך עם הכביש ואחרי כמה מאות מטרים נחבור לשביל שיוצא מהשמורה ביציאה משמורת נחל שניר נפנה ימינה ואחרי כן בצומת הראשונה ימינה ליד חניון הגושרים [אחרי שעוברים את הגשר מתחתיו זורם נחל שניר – החצבני]. נצעד על הכביש עד מעיין ברוך כ 2 ק"מ, נפנה שמאלה בדרך העפר שלפני הקיבוץ, נחצה נחל קטן ולאחר מכן נעלה עלייה תלולה וקצרה ומשם נמשיך בשוליים הצרים מאד של הכביש [מומלץ לצעוד מול התנועה] בזהירות לכיוון כפר יובל ולפני כביש לכפר יובל הגישה נפנה שמאלה נחצה את הכביש הראשון ונפנה שמאלה, ליד השלט שמכוון לכיוון בית הקברות של כפר יובל ניתן לרדת מהכביש ימינה והליכה קצרה תוביל אותנו לנחל עיון, בחלקו הדרומי, יש כאן פינת נחמדה ליד הנחל עם צל. ומכאן נמשיך וכשנגיע לכביש 90 נפנה שמאלה שוב, נחצה את הכביש ואחרי כ 100 מ' נראה את הסימון שיוביל אותנו ללולים [המבנים הגדולים שנראה מימין] של כפר גלעדי, נפנה שמאלה ליד עץ חרוב גדול קצת לפני הלולים ונתחיל לטפס לכיוון האריה השואג, בשביל העובר צמוד לגדר של כפר גלעדי.

בכניסה לבית הקברות של כפר גלעדי נראה את האנדרטה לזכר חיילי המילואים שנהרגו במקום במלחמת לבנון השנייה, ניתן לחצות את בית הקברות ולהגיע לאריה השואג, וניתן להקיף את בית הקברות משמאל למי שלא מעוניין להכנס לבית הקברות.

המקטע השני מתחיל קצת אחרי בית הקברות [כשנצא מבית הקברות נראה את לוח המודעות של שביל ישראל משמאל לנו.

דגשים

נקודות למילוי מים במקטע זה – בשמורת נחל שניר [גם שירותים] וליד האריה השואג

בתאריך ה 15.8.2021 פורסמו בתקשורת כתבות שקטע זה הוסר משביל ישראל עקב בעיית הבטיחות של ההליכה על השוליים בחלקים שונים החל מהיציאה משמורת נחל שניר

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461