שוויצריה הקטנה

שוויצריה הקטנה

מסלול נחמד בכרמל עם הרבה ירוק מסביב, פריחה בחורף ובאביב וטיפוס מאתגר למי שירצה.

איך מגיעים

איך מגיעים לשוויצריה הקטנה?

המסלול של שוויצריה הקטנה מתחיל ומסתיים בחניון שוויצריה הקטנה בכרמל. הכניסה לכביש המוביל לחניון הינה ליד הכיכר שליד האוניברסיטה. למגיעים מכיוון בית אורן / הכפרים הדרוזיים – תריך להקיף את הכיכר ואז ימינה ולפי השילוט עד החניון.

אם רוצים לעשות רק את המסלול המעגלי – ארכו כ 1.8 ק"מ – מתוכם 300 בעליה קשה.

העליה למצפור הצוק – ארכה הלוך ושוב כ 1.2 ק"מ.

המרחק מהגשר עד לפריחת השושן הצחור הינו כ 300 מ'

פירוט

לאחר שחנינו [הסיכוי לצל הוא קטן…] כשפנינו לכיוון כביש הגישה לחניון נפנה ימינה לשביל המכוון למצפור הצוק [בס"ש כחול]. השביל צר ועם אבנים כשחלקו מוצל וחלקו חשוף לשמש ופה ושם יש מדרגות סלע קטנות. אחרי כ450 מ' נחצה שביל עפר, ואחרי עוד כ 100 מ' נעבור ליד צינור ו 50 מ' לאחריו נגיע לכביש – הליכה קצרה שמאלה ומגיעים למצפור הצוק.

אחרי שנהנה מהנוף, נשוב על עקבותינו חזרה לכיוון השביל המסומ"ש כחול. אם נרצה לעשות פיקניק – נוכל להמשיך על הכביש עוד כ 150 מ' לכיוון חניון הצוק שם ישנם שולחנות פיקניק, ברז ושירותים שהיו פתוחים בזמן ביקורינו. לצד השביל בעליה למצפור הצוק יש פריחה מגוונת.

ארכה של הירידה לחניון שוויצריה הקטנה הינו כ 600 מ' ובסיומה נגיע לרכב. נחצה את החניון ונפנה שמאלה עם הסמ"ש האדום לכיוון נחל כלח. השביל יורד במתינות ולאר כ 400 מ' נגיעה לשער שכנראה פעם היתה מסביבו גדר ולשלט שמספר על פעילות הקק"ל ביער למען השמירה על פריחת השושן הצחור. השביל נהיה קצת יותר משובש ולאחר כ 300 מ' נתחיל לראות מימין לנו את מצוקי נחל כלח, ולאחר כמאה מ' נוספים גם נראה את הצניר המפורסם שלו.
לאחר כ 300 מ' נוספים נעמוד מעל גיא המוביל לערוץ המרכזי של נחל כלח ומכאן תצפית נהדרת. השביל מתעקל שמאלה, ולאחר כ 300 מ' נוספים נגיע לצומת שבילים עם פניה שמאלה לשביל ירוק שמאלה. אנו ממשיכים ישר עם האדום ולאחר כ 100 מ' נגיע לגשר שנבנה בימי המנדט הבריטי מעל ערוץ נחל כלח – זוהי נקודת המפגש עם המסלול של נחל כלח עליון שמגיע משמאל מכיוון צומת דמון ואם רוצים ניתן להמשיך מכאן ימינה – מרחק של כ 5 ק"מ לכיוון טירת הכרמל ולעבור גם בעין קדם.
אם מגיעים לכאן באיזור תחילת מאי זו עונת פריחת השושן הצחור – ומומלץ להגיע גם לאיזו הפריחה שלו – נמשיך בשביל המסומ"ש אדום – ישר עוד כ 300 מ' אחרי הגשר בעליה קלה על שביל רחב עד שנראה משמאלינו גדר – זה הזמן להרים את הראש ולצפות בפריחתו המרהיבה של השושן הצחור.

מכאן נחזור על עקבותינו, עד שנגיע לצומת עם השביל הירוק ונפנה בו שמאלה בעליה תלולה של כ 300 מ' בטיפוס על מצוקונים שמצריך היעזרות בידיים ובסופה של העליה, כשנצא מהחורש נדע שעוד כ 50 מ' נגיע לחניון של שוויצריה הקטנה – קטע זה מתאים רק למי שבכושר אם אינכם בכושר – אז חוזרים בעליה בינונית לנקודת המוצא בשביל המסומ"ש אדום

אם אנו עם 2 רכבים אפשר להמשיך בעליה אחרי נקודת הפריחה עד חניון הפיתולים בכניסה לבית אורן.

דגשים

אין דגשים מיוחדים. תהנו :)

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מים

רמת קושי

קל

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461