נחל אל על – המפל הלבן והמפל השחור

נחל אל על – המפל הלבן והמפל השחור

בנחל אל על יש מסלול הליכה מרהיב בקניון צר לצידו של נחל אל על וצפייה ב 2 מפלים מרשימים עם בריכות גדולות.

איך מגיעים

איך מגיעים לנחל אל על? תחילת המסלול המתוארת הינה בישוב אליעד אליו ניתן להגיע ב 2 דרכים:

נגיע לצומת צמח וניסע על כביש 92 צפונה לאורך הכנרת מצידה המזרחי כ 15.2 ק"מ עד שנגיע למפגש עם כביש 769. נפנה ימינה לכביש 769 ונטפס בו לרמת הגולן עד שנגיע לצומת T כ 14.1 ק"מ שם נפנה ימינה לכביש 98. ניסע כ 4 ק"מ עד שנראה פנייה שמאלה לישוב אלי-עד ,נפנה אליו ואחרי כחצי ק"מ נראה מימיננו חניה עם שילוט לנחל אל על.

האפשרות השנייה היא להמשיך בצומת צמח מזרחה על כביש 98 ולטפס איתו לרמה בכביש הצר בעל הנוף המדהים ומשם להמשיך עד הכניסה לאליעד – מרחק של כ 26.2 ק"מ

פירוט

אחרי שיצאנו מהרכב, בחניה של נחל אל על,  כדאי להקשיב להדרכה הקולית שישנה במכשיר שנמצא על שפת המצוק מול הנוף של הנחל.  לאחר שנהננו מההדרכה ומהשבשבת הסולרית שנמצאת מעל התצפית נתחיל לפסוע לפי הסימון במורד, ונבחין לצד השביל בשיחי הצבר ובעצי הרימון. לאחר כ 100 מ' של צעידה נקיף את המצוק הדרומי של הנחל ונראה את מצוקי הבזלת שמתחת היישוב אליעד.

משם נמשיך בשביל הצר מעל הערץ כשמימיננו צלע ההר ומשמאלנו הערוץ, לאחר כק"מ של צעידה נתחיל לפגוש פלגים שיורדים מהשלוחה שמימיננו לכיוון הערוץ ולצידם צמחי מרווה משולשת שערות השולמית ופטל קדוש ומשמאלינו על דופן הערוץ נוכל להבחין במרבדים עצומים של קנה מצוי הנהנים מהמים הנמצאים כאן בשפע לאחר כק"מ ורבע נוספים נבחין באופק במפל הלבן נמשיך לצעוד בשביל ולאחר כ 250 מ' נוספים נגיע למעין צומת בה נפנה שמאלה תוביל אותנו דרך גרם מדרגות ארך ותלול שנבנה ע"י הרשויות אל שביל קצרצר שיוביל אותנו למפל הלבן.

מתחת המפל הלבן ישנה בריכה גדולה מאד [אורך ורוחב של למעלה מ 20 מ'] ועמוקה מאד [לא הצלחנו להגיע לקרקעית באיזור העמוק בצלילה] שמימיה קפואים. על שפת הבריכה ישנם עצי תאנה רבים המעניקים צל נעים למי שחוששים מהמים הקרים. המפל הלבן נקרא כך על שם סלעי הגיר הלבנים הנמצאים על המצוק מעליו הוא נשפך לבריכה. גובהו של המפל הינו כ 14 מ' ומי ששוחה אל מתחת למפל יהנה ממראה מרהיב של אלפי רסיסים בוהקים מעל ראשו.

לאחר שנהננו מהשחייה בבריכת שלמרגלות המפל הלבן נשוב בחזרה בגרם המדרגות לשביל המסומ"ש באדום ונפנה בו שמאלה, ולאחר כ 200 מ' של צעידה נחצה את נחל אל על קצת מעל לנקודה שהנחל נופל לתוך המפל הלבן [אל תתקדמו לכיוון שפת המצוק – המקום מסוכן!!] ונמשיך לצעוד ימינה לפי הסימון.

לאחר צעידה של כ 2.5 ק"מ בשביל מעל הערוץ, כשמימיננו זורם הנחל והשביל עובר בין מגוון צמחים כשהבולטים הם הרדוף הנחלים ועכנאי יהודה, נגיע לבריכה שמתחת המפל השחור כשבדרך נחלוף גם על פני בוסתן זיתים עתיק, ועל פנייה לאבני איתן [שלא נפנה אליה]. ב 2 מקומות במהלך המסלול הצעידה כוללת טיפוס בשביל צר תוך היעזרות בידיות שננעצו בסלע. המפל השחור נקרא כך על שם סלעי הבזלת השחורים מעליהם נשפך המפל. הבריכה הינה גדולה וברוב בשטחה העומק אינו עולה על מטר וחצי. לאחר שנהננו בבריכה שמתחת המפל השחור, הנמצא על שפת חורשה של עצי הרדוף ותאנה עבותים נחזור חזרה לשביל המסומן באדום ונתחיל לטפס לכיוון הרכב בשביל תלול, מוצל בחלקו עד שנגיע לישוב אבני איתן שם ימתין לנו הרכב השני. אם הגענו ברכב אחד מומלץ לחצות את הישוב לארכו עד הכניסה ליישוב ומשם לקחת טרמפ [ימינה מהיציאה מהישוב] לכיוון הישוב אליעד בו חנינו. בסתיו יש פריחת חצבים נהדרת במקומות רבים במסלול.

דגשים

כשיוצאים לטיול בנחל אל על צריך לקחת בחשבון מס' נקודות:

* ההליכה שבין אליעד למפל הלבן הינה בשביל צר שמצידו האחד תהום – לא מומלץ לקחת ילדים קטנים שלא יודעים להזהר בהליכה [ואם לוקחים אותם לשמור עליהם היטב.– בכל מקרה לא מומלץ מתחת לגיל 10]

* בקטע הדרך שבין המפל הלבן לאבני אית"ן יש מס' מקומות בהם יש טיפוס [או ירידה – תלוי מהיכן הגענו] בעזרת זיזים התקועים בסלע – צריך לקחת בחשבון לפני שיוצאים לדרך. * הבריכה מתחת למפל הלבן עמוקה מאד.

* מי שלא יודע לשחות שלא ייכנס לבריכות.

* לא להתקרב לשפת התהום ליד המפלים בפרט ובכל המסלול בכלל – אף אחד לא רוצה לקרוא על עצמו בעיתון ואחרי כן לקבל תביעת תשלום על החילוץ שלו.

* מומלץ להגיע למסלול ב 2 רכבים, או לחילופין לקחת טרמפ מסוף המסלול לחניה באליעד.

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מים

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461