אגם בית זית-מאגר בית זית

אגם בית זית-מאגר בית זית

אגם בית זית הינו מאגר מלאכותי, שנבנה כדי לסכור את זרימתו של נחל שורק ולגרום לחלחול של מי השטפונות לאקוויפר

איך מגיעים

איך מגיעים לאגם בית זית?

מכביש מס' 1 פונים לכיוון הישוב בית זית, ולאחר הכניסה לישוב, מודדים כ 400 מ' ופונים ימינה לדרך עפר צדדים ומשולטת "דרך משפחת יפת" ולאחר כ 100 מ' עוצרים בצד במגרש חניה מאולתר. מי שמפחד על הרכב שלו יכול לחנות על הדרך הראשית ולצעוד ברגל את דרך העפר. מקצה החניה יוצא שביל צר וקצר שמוביל לגדת האגם.

דרך נוספת להגעה לשפת אגם בית זית הינה דרך שביל העפר, בכניסה למוצא, ישנו שילוט לשביל ירושלים ולעמק הארזים וניתן לצעד ישר כחצי ק"מ עד שפת האגם [השביל עביר לרכבי 4X4]

דרך נוספת שקיבלנו מעוקב: להגיע לנקודה הזו [חניון שביל אופנים אגם בית זית] ומשם להמשיך ברגל כעשר דקום לשפת המאגר

פירוט

אגם בית זית הינו אגם מלאכותי, שנבנה כדי לסכור את זרימתו של נחל שורק ולגרום לחלחול של מי השטפונות לאקוויפר ירקון-תנינים אולם היות שהיה כשל תכנוני והקמת האגם – קו פרשת המים ההידרולוגי וקו פרשת המים הטופוגרפי לא  חופפים, מי האגם מחלחלים דוקא מזרחה.

בתחילה חשבו להרוס את הסכר אולם לבסוף הוחלט להשאירו כאטרקציה תיירותית. בשנים האחרונות ישנן כאלו הקוראים שוב להרוס את הסכר כדי להשיב את המים למימי נחל שורק ולהימנע מנחילי היתושים הנמצאים במקום בקיץ.

צורתו של האגם הינה כצורתה של בננה.

אגם בית זית הינו מקווה מים האסור לרחצה. ניתן לעשות פיקניק ליד האגם, לצפות על הנוף המדהים שיש בדרך אליו [מומלץ לסוע לאט יחסית על הכביש המוביל לבית זית וליהנות מהנוף הפסטורלי של האגם – תצפית יפה על האגם ישנה גם מכיוונו של הר חרת] ולסייר באיזור שמאחורי הסכר ולראות את זרימתו של נחל שורק אבל בשום פנים אסור להכנס לתוך האגם.

בד"כ אחרי פרק גשם עתיר משקעים בסוף החורף הסכר עולה על גדותיו ונוצר מעין מפלון ליד הסכר.

מאחורי הסכר ישנה פריחה יפה של כלנות ורקפות בעונה.

דגשים

  • אגם בית זית הינו מקווה מים האסור לרחצה.
  • יתכנו שינויים בשבילים במקום – אם נתקלתם בשינוי נשמח אם תעדכנו אותנו

כתיבת תגובה

סוג המעיין

אגם מקסים – לראות בלבד

מרחק מהרכב

100 מ'

על המעיין

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461