בריכת-אורחה-_-גבעת-אורחה-_-תל-ג'וחדר

בריכת-אורחה-_-גבעת-אורחה-_-תל-ג'וחדר

בריכת אורחה הינה בריכה גדולה, מוצלת וקרירה שמתמלאת ממימיו של עין אום שרשיח'

איך מגיעים

איך מגיעים לבריכת אורחה? יש מספר דרכים. הנה אחת מהן: נעלה לרמת הגולן מצומת יהודיה על כביש 87 ואחרי נסיעה של כ 23.5 ק"מ נפנה ימינה לכביש 98. נמשיך לסוע דרומה על כביש 98 ואחרי כ 10.2 ק"מ נפנה ימינה, ליד האנדרטה לגדוד סופה של השריון לשביל עפר, אחרי כ 50 מ' נוכל להבחין מימיננו בנביעה הרדודה של עין אום א שרשיח בו ניסע כ 200 מ' ומיד אחרי שנעבור את גבעת אורחה [תל ג'וחדר] נראה מימננו רחבת חניה גדולה ואת הבריכה.

פירוט

בריכת אורחה נמצאת למרגלות גבעת אורחה  – תל ג'וחדר עליו קיימים שרידיו של מבצר עתיק [כנראה מהתקופה הצלבנית] שבאמצעותו אבטחו יושבי המקום את הדרך לסורי שעברה באיזור.

שמם של הגבעה והמעיין עוברת ל "אורחה" מג'וחדר – כנראה על שמו של החאן והמשפחה שבנתה אותו [בו היו מתארחות האורחות בדרך] ששרידיו נמצאים בסמוך ושנבנה כנראה לפני כ 800 שנים [לפי הממצאים הארכיאולוגיים שנמצאו בשטח עליהם ניתן לקרוא כאן ]

כיום יש על הגבעה מגדל תצפית שאליו ניתן לעלות באמצעות סולם [זהירות!!!] – העליה לגבעה באמצעות רכבים נמצאת על הכביש הראשי כ 50 מ' דרומית לכניסה לשביל העפר שמוביל לבריכה].

בריכת אורחה הינה אחת מבריכות הקצינים [אחת מהיותר מפורסמות היא זו של עין עלמין] שבנו הסורים עבור קציניהם.

המקום מוצל בכל שעות היום הודות לאקליפטוסים מתחתם נבנתה הבריכה. מימדי הבריכה הינם 8X4 מ' ועומקה במקומות היותר עמוקים כ 1.8 מ'. הבריכה מתמלאת מימיו של עין אום א- שרשיח' הנובעים בסמוך [ניתן לראות מדרום לשביל העפר את המים של הנביעה] ועודפי מימיה משקים את הבוסתן הסמוך בו גדלים עצי תאנה וזיתים לרוב.

בסמוך לבריכה ישנו שולחן פיקניקים ומצידה השני של הבריכה ישנה מעין פינת ישיבה, ובסמוך לחנייה נבנו סככת גפנים מוצלת עם רצפת עץ [דק] ועוד פינת ישיבה בה ישנם ספסל וערסל ליד תעלת מים לנוחות המבקרים.

הבריכה וסביבותיה שופצה ע"י חבריו של רזיאל נגר ז"ל מרמת מגשימים שנהרג מפיצוץ נפל של פגז בעת שטייל בשדות רמת הגולן. על אבן הזיכרון שקבעו חבריו בסמוך לבריכה הם חרטו את צוואתו הרוחנית: "אחוז בארץ בה חדלתי מלכת"

דגשים

הכניסה לבריכה על אחריות הנכנס! הבריכה עמוקה ומימיה קרים מאד!

כתיבת תגובה

סוג המעיין

בריכה גדולה יחסית, קרה מאד וכמעט תמיד עמוסה בקיץ

מרחק מהרכב

50 מ'

על המעיין

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461