נחל ערוגות

נחל ערוגות

נחל ערוגות הינו מסלול עם מים המתאים למשפחות באיזור עין גדי.

איך מגיעים

איך מגיעים לנחל ערוגות?

לנחל ערוגות מגיעים מכביש 90. הכניסה לנחל היא לפי השילוט לנחל ערוגות / נחל דוד / אכסניית עין גדי, כ 42.5 ק"מ דרומית לצומת אלמוג – מצד ימין.

לאחר הכניסה לאיזור נפנה שמאלה [המגרש של נחל דוד נמצא מולינו] ולפי השילוט ניסע עד שנגיע לחנייה של נחל ערוגות. בדרך נעבור ליד בית הכנסת העתיק של עין גדי [שווה ביקור לחובבי פסיפסים ואם כבר שילמתם בנחל דוד או ערוגות הכניסה חינמית], ואם ניסע לאט ויתמזל מזלנו אז גם נזכה לראות יעלים ושפני סלע בדרך.

פירוט

בערבית נקרא של נחל ערוגות – ערייג'ה [בערבית פיתולים] ע"ש פיתוליו ושמו העברי של הנחל משמר את השם הערבי. אורכו של הנחל  40 ק"מ ובשטח השמורה ניתן לעשות לארכו של נחל ערוגות מסלול של כ 4 ק"מ – הלוך ושוב עד המפל הנסתר ובחזרה

לאחר שנעבור את הקופה  נתחיל לצעוד עם סימון שבילים אדום, בשביל שבעלייה מתונה יוביל אותנו במעלה הנחל כשמתחתינו נראה את הערוץ של נחל ערוגות והצמחייה השופעת שבו ונשמע את קולות הנחל הזורם. לאחר כ 400 מ'  נגיע לצומת שבילים אדום-כחול, אנו נפנה עם הכחול שמאלה ונתחיל לצעוד במימיו של נחל ערוגות ולאחר כ 200 מ' נראה מימין לנו נביעה שופעת מהסלע בכמה נקודות שיוצרות מעין מפל . . .ומיד לאחריה דרגיות בסלע. לאחר שנעלה בהן נראה את הבריכהה ראשונה והכי עמוקה במסלול.

אורך הבריכה כ 10 מ' ורוחבה משתנה ובסופה יש מפל קטן שנשפך לתוכה ומפל נוסף בתוך מערה. עומק הבריכה במקום הכי עמוק הינו כ 1.6 מ'. בתחילת הבריכה יש מקום רדוד שיאפשר גם לקטנים להנות ממימיה.

נחל ערוכות

לאחר שנהנה מהבריכה נטפס למדרגת הסלע הבאה בעזרת הדרגיות, נתצפת על המפלון שנשפך אליה, ונמשיך עם השביל הכחול עוד קצת עד שנפגש שוב עם השביל האדום, איתו נפנה שמאלה ונמשיך לצעוד במעלה הנחל עוד כק"מ במהלכם נוכל ליהנות מנופי הנחל והצמחיה וגם מעץ תפח סדום מיוחד שנמצא באמצע הדרך, עד שנגיע שוב לשביל מסומ"ש בכחול, נפנה אליו שמאלה, ולאחר צעידה קצרה, כשהשביל ישבור ליד בריכה ימינה – מומלץ לנסות את הבריכה, היא יחסית רדודה [כחצי מ'] ומאד נעים להצטנן במימיה.
לאחר מכן נמשיך לצעוד במימיו של נחל ערוגות כחצי ק"מ עד שנגיע למפל הנסתר. המפל נשפך לבריכה רדודה מאד ונחמד לעמוד מתחתיו וליהנות מזירמו החזק.
לאחר שנהנה ממי המפל נשוב באותה הדרך לכניסה לשמורת נחל ערוגות.

נחל ערוכות
נחל ערוכות

דגשים

  • אסור להכנס למסלול בימים עם סכנת שיטפונות או בימים חמים מאד
  • הכניסה לשמורה בתשלום – למנויי מטמון – בחינם

עוד רעיונות לטיול באיזור? עיינות צוקים, נחל סלבדורה ונחל משמר

כתיבת תגובה

סוג המסלול

הלוך ושוב

רמת קושי

משפחות

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461