אנדרטאות ואתרי הנצחה ברמת הגולן

אנדרטאות ואתרי הנצחה ברמת הגולן

ברמת הגולן ישנם הרבה אתרי הנצחה קטנים ופחות מפורסמים ליחידות צה"ל השונות. ננסה לסקור את חלקן – אם פיספסנו/טעינו/שכחנו מקום מסויים [ובטוח ישנם עוד הרבה שאנו לא מכירים] כתבו לנו בבקשה דרך הצור קשר ונוסיף.
____________________

אתר ההנצחה של של גדוד 405
מיקום: אם ניסע על כביש 98 מדרום לצפון – כ 600 מ' אחרי שנראה את הפנייה לתל סאקי מימין נראה את השילוט שמאלה לאתר ההנצחה של גדוד 405. לאחר שנפנה ניסע על שביל עפר כ 1.6 ק"מ עד שנגיע לאתר ההנצחה שמורכב משני מתחמים סמוכים – מתחם יחידתי ומתחם שהוקם ע"י ההורים. בתחילת שביל העפר ישנו אתר ארכיאולוגי שעדיין לא נחפר – נראה כמעין בית אחוזה או חאן גדול. הנ"צ המדוייק של המקום: 32.9244, 35.8422.

____________________
אתר ההנצחה של גדוד 71
מיקום: אתר ההנצחה של גדוד 71 נמצא בצומת הכבישים 87 ו 98. האנדרטה מורכב ממספר קני מקלעים מרותכים. במקום ישנו שלט המתאר את קרבות הגדוד במלחמת יו"כ.

 

אתר הנצחה גדוד 71

__________________
אתר ההנצחה לנופלי כח נתי:
כח נתי היה גדוד שריון מאולתר שהוקם במהלך הימים הראשונים של מלחמת יום כיפור שחזרו מחו"ל ומכאלו שלא היה להם שיבוץ, הכח נלחם באיזור צפון הרמה, ומול הגיזרה בה הוא נלחם – הקימו לוחמי הגדוד באופן פרטי אתר הנצחה לנופליו – המקום נמצא כ 20 0 מ' צפונית לתצפית קוניטרה.

כח נתי

כח נתי

אתר ההנצחה של גדוד 53
מיקום: אתר ההנצחה של גדוד 53 מחטיבת ברק נמצא כ 600 מ' צפונית לפניה לאתר ההנצחה של גדוד 405 על כביש 98, במקום ישנה אנדרטה עליה חקוקים שמות הנופלים, שולחן ו 2  תאי שירותים.

אתר הנצחה גדוד 53

אתר ההנצחה של גדוד סיור 134
מיקום: אתר ההנצחה של גדס"ר 134 נמצא בחניון עין זיוון – מול הכניסה לקיבוץ עין זיוון על כביש 91. במקום מתחיל אחד הקטעים של שביל הגולן. בחנון יש שולחנות , ברזיה, אנדרטה ולוח זיכרון עליו חקוקים שמות נופלי מהגדוד ומספר שרידי משוריינים.

אתר ההנצחה של גדוד סיור 134

 

אתר ההנצחה של גדוד הספקה 595
מיקום: אתר ההנצחה של גדוד הספקה 595 נמצא סמוך לכניסה למושב אליעד – מצידו השני של הכביש. במקום אנדרטה עם שמות הרוגי הגדוד ושלט המתאר את פעולותיו של הגדוד במלחמת יום הכיפורים.

אנדרטת גה"ס 595
אנדרטת גה"ס 595

אתר ההנצחה של גדוד 61 מחטיבה 205
מיקום: על כביש 808 – לא רחוק משמורת גמלא – כ 800 מ' דרומית מהכניסה ליונתן [כשנוסעים על הכביש האנדרטה היא בין השמורה לחיספין] מה יש במקום? 2 אבני זיכרון עליהם חרוטים שמות הלוחמים שנפלו במלחמת יום הכיפורים וסמל הגדוד.

גדוד61

יד לזכר של יואב חרובי הי"ד
יואב חרובי נהרג ב 17/6/67 ובמקום נפילתו הוקמה אנדרטה. מיקומה של האנדרטה הינה על ציר הנפט – דרומית לקשת. מיקום מדוייק כאן את סיפור חייו ניתן לקרוא כאן

אנדרטה יואב חרובי

 

אנדרטה לזכרו של עלי רוזנר הי"ד::

נהרג ב 25/8/68 בהפגזה על מוצבים באיזור תאופיק. האנדרטה נמצאת כ 2.4 ק"מ מצד ימין של הכביש אחרי שעוברים את הפניה למבוא חמה על כביש 98 – לכיוון הכנרת [יש שלט הכוונה בצד שמאל של הכביש שם יש מקום בו ניתן לחנות בצורה בטוחה. שימו לב כשאתם חוצים את הכביש – זוהי נקודה מסוכנת! מיקום מדויק – כאן . על חייו ניתן לקרוא כאן

אנדרטה עלי רוזנר     אנדרטה עלי רוזנר

 

 

 

 

טדי רוטנברג נהרג ב 20/8/68 כשהרכב בו נסע בפעילות מבצעית עלה על מוקש באיזור הכפר פיק. בכניסה לכביש הגישה לקיבוץ מיתר [המפגש בין כביש 7893 ל 98] מצד ימין של הכביש יש פינת הנצחה ואנדרטה לזכרו. מיקום מדוייק – כאן. על חייון ניתן לקרוא – כאן

אנדרטה טדי רוטנברג     אנדרטה טדי רוטנברג

אתרי הנצחה נוספים ברמת הגולן [להם בנינו עמוד נפרד]:

תל סאקי – אתר הנצחה לזכר הנופלים בקרבות הקשים שהיו במקום במלחמת יום כיפור

אתר ההנצחה של חטיבה 7 – אתר הנצחה לנופלי החטיבה.

אתר הנצחה פלס"ר 7 – אתר הנצחה ללוחמי היחידה שנלחמו באיזור החרמונית במלחמת יום כיפור ולכל נופליה של היחידה

אנדרטת הג'יפ – לזכרם של יואב פורת ואבי דיטשי שנסעו בראש שיירת אספקה במלחמת יום הכיפורים ונהרגו במארב סורי

עוז 77 – אתר הנצחה ללוחמים בקרב הגבורה שניהלו לוחמי גדוד 77 מחטיבה 7 בעמק הבכא.

תל פאחר – אתר הנצחה ללוחמי גולני שנפלו במקום בקברות מלחמת ששת הימים.

אנדרטת חטיבה 179 [ראם] – אנדרטה לזכרם של נופלי חטיבת המילואים הראשונה שעלתה לגולן והשתתפה בקרבות הבלימה במלחמת יום כיפור

אנדרטת חטיבה 679 – אנדרטה לזכרם של נופלי חטיבת השריון 679 במלחמות ישראל.

אתר הנצחה סיירת אגוז – אנדרטה לזכרם של נופלי הסיירת בשנות ה 50 וה 60 כששימשה הסיירת הפיקודית של פיקוד צפון

מצפה גדות – אתר ההנצחה לנופלי חטיבת הגולן

קבוצות [מעל 25 אנשים] יכולות להזמין סיור בעקבקות מלחמת יום הכיפורים – פרטים בקישור – >  סיור בעקבות קרבות מלחמת יום הכיפורים

כתיבת תגובה

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461