אנדרטאות ואתרי הנצחה ברמת הגולן

אנדרטאות ואתרי הנצחה ברמת הגולן

ברמת הגולן ישנם הרבה אתרי הנצחה קטנים ופחות מפורסמים ליחידות צה"ל השונות. ננסה לסקור את חלקן – אם פיספסנו/טעינו/שכחנו מקום מסויים [ובטוח ישנם עוד הרבה שאנו לא מכירים] כתבו לנו בבקשה דרך הצור קשר ונוסיף.
____________________

אתר ההנצחה של של גדוד 405
מיקום: אם ניסע על כביש 98 מדרום לצפון – כ 600 מ' אחרי שנראה את הפנייה לתל סאקי מימין נראה את השילוט שמאלה לאתר ההנצחה של גדוד 405. לאחר שנפנה ניסע על שביל עפר כ 1.6 ק"מ עד שנגיע לאתר ההנצחה שמורכב משני מתחמים סמוכים – מתחם יחידתי ומתחם שהוקם ע"י ההורים. בתחילת שביל העפר ישנו אתר ארכיאולוגי שעדיין לא נחפר – נראה כמעין בית אחוזה או חאן גדול. הנ"צ המדוייק של המקום: 32.9244, 35.8422.
____________________
אתר ההנצחה של גדוד 71
מיקום: אתר ההנצחה של גדוד 71 נמצא בצומת הכבישים 87 ו 98. האנדרטה מורכב ממספר קני מקלעים מרותכים. במקום ישנו שלט המתאר את קרבות הגדוד במלחמת יו"כ.

__________________
אתר ההנצחה לנופלי כח נתי:
כח נתי היה גדוד שריון מאולתר שהוקם במהלך הימים הראשונים של מלחמת יום כיפור שחזרו מחו"ל ומכאלו שלא היה להם שיבוץ, הכח נלחם באיזור צפון הרמה, ומול הגיזרה בה הוא נלחם – הקימו לוחמי הגדוד באופן פרטי אתר הנצחה לנופליו – המקום נמצא כ 200 מ' צפונית לתצפית קוניטרה.

אתר הנצחה גדוד 405

אתר ההנצחה של גדוד 53
מיקום: אתר ההנצחה של גדוד 53 מחטיבת ברק נמצא כ 600 מ' צפונית לפניה לאתר ההנצחה של גדוד 405 על כביש 98, במקום ישנה אנדרטה עליה חקוקים שמות הנופלים, שולחן ו 2 תאי שירותים.

אתר ההנצחה של גדוד סיור 134
מיקום: אתר ההנצחה של גדס"ר 134 נמצא בחניון עין זיוון – מול הכניסה לקיבוץ עין זיוון על כביש 91. במקום מתחיל אחד הקטעים של שביל הגולן. בחנון יש שולחנות , ברזיה, אנדרטה ולוח זיכרון עליו חקוקים שמות נופלי מהגדוד ומספר שרידי משוריינים.

אתר הנצחה גדוד סיור 134

אתר ההנצחה של גדוד הספקה 595
מיקום: אתר ההנצחה של גדוד הספקה 595 נמצא סמוך לכניסה למושב אליעד – מצידו השני של הכביש. במקום אנדרטה עם שמות הרוגי הגדוד ושלט המתאר את פעולותיו של הגדוד במלחמת יום הכיפורים.

אתר ההנצחה של גדוד 61 מחטיבה 205
מיקום: על כביש 808 – לא רחוק משמורת גמלא – כ 800 מ' דרומית מהכניסה ליונתן [כשנוסעים על הכביש האנדרטה היא בין השמורה לחיספין] מה יש במקום? 2 אבני זיכרון עליהם חרוטים שמות הלוחמים שנפלו במלחמת יום הכיפורים וסמל הגדוד.

יד לזכר של יואב חרובי הי"ד
יואב חרובי נהרג בתחילתה של מלחמת יום הכיפורים ובמקום נפילתו הוקמה אנדרטה. מיקומה של האנדרטה הינה על ציר הנפט – דרומית לקשת.

אתרי הנצחה נוספים ברמת הגולן [להם בנינו עמוד נפרד]:

תל סאקי – אתר הנצחה לזכר הנופלים בקרבות הקשים שהיו במקום במלחמת יום כיפור

אתר ההנצחה של חטיבה 7 – אתר הנצחה לנופלי החטיבה.

אתר הנצחה פלס"ר 7 – אתר הנצחה ללוחמי היחידה שנלחמו באיזור החרמונית במלחמת יום כיפור ולכל נופליה של היחידה

אנדרטת הג'יפ – לזכרם של יואב פורת ואבי דיטשי שנסעו בראש שיירת אספקה במלחמת יום הכיפורים ונהרגו במארב סורי

עוז 77 – אתר הנצחה ללוחמים בקרב הגבורה שניהלו לוחמי גדוד 77 מחטיבה 7 בעמק הבכא.

תל פאחר – אתר הנצחה ללוחמי גולני שנפלו במקום בקברות מלחמת ששת הימים.

אנדרטת חטיבה 179 [ראם] – אנדרטה לזכרם של נופלי חטיבת המילואים הראשונה שעלתה לגולן והשתתפה בקרבות הבלימה במלחמת יום כיפור

אנדרטת חטיבה 679 – אנדרטה לזכרם של נופלי חטיבת השריון 679 במלחמות ישראל.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט