שביל אלי כהן

שביל אלי כהן

שביל אלי כהן ברמת הגולן הינו שביל שלארכו פזורות נקודות שהיוו ציוני דרך בפעילותו של אלי כהן בסוריה

איך מגיעים

שביל אלי כהן אינו באמת שביל אלא אוסף של נקודות ברמת הגולן, הקשורות לפעילותו של אלי כהן שריגל בסוריה. התנועה בין הנקודות מתבצעת ברכב וסידרנו אותן עבורכן מדרום לצפון.

נקודת הפתיחה של שביל אלי כהן, כפי שסידרנו אותה למענכם הינה בחמת גדר – אליה מגיעים מדרום הכנרת, כל הזמן נוסעים ישר על כביש 92 וכשזה פונה שמאלה אחרי קיבוץ מעגן נמשיך לסוע ישר בכביש 98. כשהכביש יגיע לצומת חמת גדר נמשיך ישר לכביש 7599 [כביש 98 יעלה לרמת הגולן ואיתו נמשיך במהלך היום] ונרד לחמת גדר [שווה לעצור במפרץ החניה שקצת אחרי הצומת וליהנות מהנוף המדהים של המקום]. במגרש החניה של חמת גדר נחנה בצידו השמאלי של מגרש החניה. שם יתחיל סיורינו.

פירוט

אלי כהן, שריגל למען מדינת ישראל בסוריה בין השנים  1962-1965 [נתפס בינואר 65] בזהות בדוייה ונתלה ע"י הסורים במאי 65' היה אחד מגדולי המרגלים שידעה מדינת ישראל ותרם לדעת רבים תרומה מכרעת לבטחונה של מדינת ישראל ולניצחון במערכה נגד הסורים במלחמה ברמת הגולן במלחמת ששת הימים.

שביל אלי כהן הינו מיזם פרי יוזמתו של מדריך הטיולים גיל ברנר, המנציח את אלי כהן באמצעות שלטי זיכרון  ופסלים בחלק מהמקומות בהם ביקר אלי כהן במהלך משימתו בסוריה. המחקר שקדם לציון הנקודות בוצע ע"י גיל ברנר שמבצע הדרכות של סיורים לאורך השביל. האמן שעצר את הפסלים הינו יובל לופן

שביל אלי כהן אינו שביל הליכה אלא אוסף של נקודות הסמוכות לכביש 98 שהינו כביש אורך ברמת הגולן.

כדי להגיע לנקודה השניה בשביל אלי כהן ניסע לכיוון צומת חמת גדר וקצת לפני הצומת נעצור בזהירות בשולים בצורה בטוחה. ניתן ליהנות מהנוף היפה של חמת גדר מלמעלה ולאחר מכן נצעד ברגל לכיוון צומת חמת גדר, מפנה בה ימינה [נצעד בשוליים בזהירות רבה ובצורה מאובטחת]  ועל המבנה שנמצא כ 30 מ' מהצומת נראה את התמונה הזו ואת אישורי המעבר של אלי כהן חקוקים על לוחיות ברזל. למה דוקא כאן? כי במקום זה היתה עמדת שמירה סורית שאפשרה רק לבעלי אישורי כניסה  להכנס לאיזור שהיה שטח צבאי סגור בשל מחנות הצבא הרבים שהיו באיזור.

שביל אלי כהן

הנקודה הבאה בשביל אלי כהן נמצא במעלה כביש 98. נעלה בעליות בזהירות, ואחרי שנעבור את השילוט שמאלה לשביל הגולן, נסתכל במד האוץ, ולאחר כ 600 מ' נפנה שמאלה בזהירות לכיוון מפרץ החנייה. בקצה מגרש החנייה ישנו פסל ראש הצופה לכל הכיוונים [כפי שנהג אלי כהן בביקוריו באיזור].  הפסל הוצב במקום זה בו היו מחסומי נ"ט ששרידיהם עדיין ניצבים באיזור.

שביל אלי כהן

התחנה הבאה בסיורינו בשביל אלי כהן הינה בקיבוץ אפיק, הנמצא בהמשכו של שביל אלי כהן. ניכנס לקיבוץ, בכיכר נפנה שמאלה ומיד לאחר מכן ימינה [משמאל יש מבנה של חברת חשמל] ניסה עד לפינת הקיבוץ, נפנה ימינה ובפינה הנגדית של הקיבוץ נראה מבנה ישן ונעצור לידו. מבנה זה עם המרפסת הצופה אל הנוף המדהים של סוסיתא ונחל עין גב שימש כמועדן הקצינים של מחנות פיק, אשר שם התארח אלי כהן לא פעם. על המרפסת ישנו שלט המכנה אותה מרפסת הר נבו – עקב הסיטואציות בהן עמד אלי כהן בצפותו אל הארץ ממדינת האוייב ולא יכל לעבור בחופשיות.  במפלס מתחת המבנה ישנה תצפית נהדרת עם ספסלי ישיבה ועמדת מסבירן.

שביל אלי כהן

נמשיך צפונה על כביש 98 ומול הכניסה לישוב אלי-עד [שנקרא על שמו של אלי כהן] ישנה אבן זיכרון עליה חקוק גזר דין המוות שהוטל על אלי כהן.

שביל אלי כהן

התחנה הבאה בסיורינו בשביל אלי כהן הינה על כביש 98, כ 100 מ' אחרי הפניה שמאלה לישוב חיספין, מצידו השני של הכביש. במקום זה מונח סלע המציין שעל כביש זה נסע אלי כהן בין מחנות הצבא הישנים. הסלע מונח בנקודה בו נמצאים שרידים של הכביש הסורי הישן שחיבר  בן קוניטרה לאל חמה. משני צידי של הסלע נטעו 2 ברושים.

שביל אלי כהן

התחנות האחרונה בסיורינו בשביל אלי כהן נמצאות בצפון הרמה.  ניסע לכיוון הישוב מרום גולן על כביש 98, נעבור את שער הקיבוץ ונמשיך צפונה, התחנה הלפני אחרונה הינה פסל המשפחה הממתינה לשובו של אלי כהן הי"ד  – ניסע על כביש 98 לכוון מרום גולן. נגיע לתצפית קוניטרה ומשם נשקיף לעבר סוריה [מומלץ מאד בימים עם ראות טובה] . משם נמשיך צפונה עד לשלט מרום גולן בצד שמאל ונפנה שמאלה אחרי נסיעה קצרה נראה בצד שמאל פסל של אישה חובקת את 3 ילדיה ופניה לכוון דמשק – התמונה צולמה ע"י יוני

שביל אלי כהן

נחזור לכביש 98 נפנה שמאלה נעבור מתחם של בתים סורים ישנים, נמשיך בכביש וכשהוא מתעקל שמאלה, נפנה בדרך עפר ימינה, נראה מולנו גדול . מבנה מרשים זה זה שימש כמפקדת המודיעין הסורי ברמת הגולן. בחצר המבנה ישנו פסל של מנעול המדמה את אלי כהן שהציץ לסודותיה של סוריה. על העמוד בכניסה מצידו הימני ישנו שלט המציין שאלי כהן ביקר בבנין זה מספר פעמים בשהותו בסוריה. בקומה השנייה של מבנה זה [בקצה המדרגות צריך לפנות שמאלה עד צומת T, לפנות בה שמאלה ובחדר האחרון בצד ימין להסתכל על הקיר שמימין לדלת] נמצאים אישורי המעבר של אלי כהן לאיזר מחנות הצבא באל חמה [זוכרים את הנקודה השנייה?] שלצורך הוצאתם הגיע אלי כהן למפקדת המודיעין.

הביקור בבניין זה מהווה את נקודת הסיום של סיורינו. מומלץ לפני ביצוע סיור זה לקרוא את הספר אלי כהן – האיש שלנו בדמשק או את אחד הספרים העוסקים בפעלו כדי להבין ולהכנס לאותה התקופה.

שביל אלי כהן

דגשים

מומלץ לקרוא לפני הסיור את אחד הספרים על אלי כהן.

לא חייבים לעבור בכל הנקודות ביום אחד

מעוניינים להזמין סיור מודרך בתשלום בשביל אלי כהן? מוזמנים לשלוח ווטסאפ  או להתקשר 0524-282461

כתיבת תגובה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on print

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

  • אורך המסלול: 46 ק"מ
  • משך המסלול: יום שלם
  • נושא: היסטוריה ומורשת קרב - אלי כהן הי"ג
  • תחבורה: רכב פרטי
  • עונה מומלצת: כל השנה - באביב הרמה הכי יפה
  • מים: אין
  • מפת סימון שבילים: 1
לחצו לניווט
סגירת תפריט