שביל המעיינות פארק גיבורות התנ"ך

שביל המעיינות פארק גיבורות התנ"ך

שביל המעיינות פארק גיבורות התנ"ך הינו שביל נופי שלארכו 5 מעיינות על שמן נשים מהתנ"ך.

איך מגיעים

איך מגיעים לשביל המעיינות בפארק גיבורות התנ"ך? תחילת השביל נמצאת על כביש 450, אם מגיעים מכיוון נריה, נראה את השילוט לשביל המעיינות קצת אחרי הישוב מצד ימין [קודם לכן נראה בצד השני את הפניה לעיינות ענר]/

אם נגיע מכיוון נחליאל – הכניסה לחנייה של שביל המעיינות פארק גיבורות התנ"ך נמצאת מצד שמאל כ 2.2 ק"מ אחרי שעוברים את שער הישוב.

אפשר גם להקליד ב waze שביל המעיינות פארק גיבורות התנ"ך והוא יביא אתכם לתחילת המסלול

פירוט

לאחר שחנינו ברחבת החנייה המוסדרת של שביל המעיינות בפארק גיבורות התנ"ך, נצעד לכיוון השילוט שנמצא בקצה מגרש החנייה ונתחיל לצעוד לפי הסימונים שנמצאים על עמודוני עץ.

שביל המעיינות בפארק גיבורות התנ"ך מתחיל בשביל רחב ובעליה מתונה וחשופה לשמש לאורך כ 400 מ' עד שנראה משמאלנו 2 פינות ישיבה קטנות ונעימות.  לאחר שנעבור אותן, צעידה קצרה תביא אותנו לטראסה , השביל פונה שמאלה במדרגה והופך להיות צר.

נמשיך לצעוד בשביל  עוד כ 400 מ', נרד ירידה קצרה ונגיע לעין רחל שהינו המעיין הראשון בשביל המעיינות פארק גיבורות התנ"ך. הבריכה בעין רחל יחסית גדולה [כ 4X3 מ'] עם פוטנציאל עומק של כמטר כשהיא מלאה [כשהיינו בה היה מפלס המים קצת פחות מחצי מטר]. לצד עין רחל ישנו שלט הסבר על שם המעיין ומספר פינות ישיבה.

נמשיך לצעוד עוד כ 100 מ' ונגיע לעין שארה [sheera] כשם בתו של אפרים המוזכרת בדברי הימים א פרק ז' פס' כ-כ"ד: "ובני אפרים שותלח ובר  בנו ותחת בנו ואלדעה בנו ותחת בנו. וזבד בנו ושותלח בנו ועזר ואלעד והרגום אנשי גת הנולדים בארץ כי ירדו לקחת את מקניהם, ויתאבל אפרים אביהם ימים רבים, ויבואו אחיו לנחמו. ויבא אל אשתו ותהר ותלד בן ויקרא את שמו בריעה כי ברעה היתה בביתו. וביתו שארה ותבן את בית חורות החתון ואת העליות ואת אזן שארה"  עין שארה הינו בריכונת קטנה ורדודה בעומק של כ 20 ס"מ הנובעת מתוך מערה.

נמשיך לצעוד בשביל עוד כמאה מ' ונגיע לעין דבורה שהינו מעיין הנובע לתוך בריכה בצורת חצי עיגול שסביבתה מרוצפת אבן. מידות הבריכה הן כ 3X1.5 מ' ועומקה כ 80 ס"מ. ליד הבריכה ישנן מס' פינות ישיבה.

נצעד עם השביל עוד קצת ונגיע לעין חנה, שהינה בריכה רדודה מאד [כ 30ס"מ] וגדולה יחסית וגם לצידה ישנן מס' פינות ישיבה.

צעידה של' כ 100 מ' נוספים מעין חנה תביא אותנו לעין אחינועם, שנובע לבריכה יחסית עמוקה [כמטר וחצי במקום הכי עמוק] במידות של כ 3X1.5 . גם ליד עין אחינועם ישנן מס' פינות ישיבה. וזה גם המקום להפסקה גדולה לפני היציאה לדרך חזרה.

לאחר שנחנו ליד עין אחינועם נצא לדרך חזרה לחניה של שביל המעיינות בפארק גיבורות התנ"ך. הסימון מוביל בירידה לאורך של כ 300 מ' [יש בירידה מס' קטעים מחליקים ובתחילתה מס' מדרגות] ובסופה נפנה שמאלה לפי השילוט [מנקודה זו יוצא גם שביל עפר בעליה חדה שמוביל עד השלט הגדול של הישוב נחליאל שנמצא במעלה הכביש].

מכאן מחכה לנו צעידה בשביל באורך של כ 1.7 ק"מ עד למגרש החנייה. חלקה הראשון של הצעידה  הינו בשביל צר מעל ערוץ הנחל ולאחר כ 400 מ' השביל יורד לערוץ עצמו ולאחר הגשם נוכל לפגוש באפיק גבים רדודים. כשהשביל עובר לאפיק הנחל, תוואי השביל הופך למסולע ונוח יותר להליכה ולאחר כ 400 מ' השביל פונה שמאלה ומתאחד עם דרך העפר שמתחילה את המסלול ואיתה נצעד עד לחניה.עד תחילת הקיץ יש במסלול פריחה מגוונת וצבעונית.

דגשים

 • חובה לעשות את המסלול בקבוצות גדולות ועם נשק.
 • בקיץ האיזור מאד חם ולא מוצל – חובה להצטייד בלפחות 3 ליטר לצועד.
 • בדרך כלל בחול המועד האיזור מאובטח
 • המים בחלק מהבריכות עמוקים. חובה לשמור על הילדים!

כתיבת תגובה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on print

סוג המסלול

הלוך ושוב

רמת קושי

משפחות

על המסלול

 • אורך המסלול: 3 ק"מ
 • משך המסלול: חצי יום
 • נושא: פריחה, מים
 • תחבורה: רכב פרטי
 • עונה מומלצת: אביב
 • מים: עד אמצע הקיץ, עומק מטר וחצי בבריכה הכי עמוקה
 • מפת סימון שבילים: 9
 • נבדק לאחרונה: 13/4/2018
לחצו לניווט
סגירת תפריט