נחל הג'ילבון ומפל דבורה

נחל הג'ילבון ומפל דבורה

נחל הג'ילבון הינו אחד המסלולים אטרקטיביים ביותר ברמת הגולן, וזאת בשל שפע המים הזורמים בנחל ושני המפלים המרהיבים שבו.

איך מגיעים

כדי להגיע לתחילת מסלול הג'ילבון ניסע מצומת בית המכס 4 ק"מ צפונה ונפנה שמאלה לפי השילוט למפל דבורה, ונשאיר את הרכב במגרש חנייה הנמצא ליד שרידיו של מחנה סורי – יש להקפיד לא להשאיר חפצי ערך ברכב.

סיום המסלול האתגרי של הג'ילבון נמצא ליד משאבות מים הנמצאות בשדות לא רחוק מגשר הפקק – איך מגיעים? אחרי שעוברים את הגשר פונים ימינה בשביל העפר הראשון וממשיכים לסוע לכיוון צפון מזרח לפי הסימון האדום עד שמגיעים למשאבות. אם רוצים לעשות מסלול מקוצר בלי המפלים ניתן להתחיל לצעוד מנקודה זו, לעלות לכיוון התחנה ההרוסה ובריכת הקצינים ולחזור – סה"כ כ 2 ק"מ. ניתן גם לשכשך במימיו של הג'ילבון שבאיזור זה זורמים במתינות וברוגע.

פירוט

לאחר שהגענו לחניון של מפל דבורה, ולאחר שלקחנו את כל חפצי הערך מהרכב [המקום מועד לפריצות], האפשרות הנפוצה ביותר והמתאימה למשפחות הינה להתחיל את המסלול במגרש החנייה של מפל דבורה [אליו נגיע לפי השילוט] עם סימון השבילים האדום, בין בתי האבן של המחנה הסורי שהיה כאן, ולאחר כ200 מ' של צעידה נגיע לתחילת הירידה לאפיק הג'ילבון.  נרד לכיוון אפיק הנחל בעשרות המדרגות החצובות באבן, נחצה את הנחל בזהירות ונטפס למצפור מפל דבורה שגובהו 12 מ'.

לאחר שנהנה מהתצפית נעלה עם השביל הכחול לכיוון כפר דבורה בו נמצאה הכתובת "זהו בית מדרשו של רבי אלעזר הקפר" ולחפש את מבנה בית הכנסת ותבליט העיט המרשים הקיים על משקופו ונחזור חזרה למצפור [בערך 15 דקות לכל כיוון – לא חייבים לעשות את הסיבוב הזה אבל הוא בהחלט מומלץ]

נעבור ליד האנדרטה לזכרו של ארי גבין ז"ל ונמשיך עם הסימון האדום במורד [כדאי להיעזר ביתדות], אם נרצה להכנס לבריכה שלמרגלות מפל דבורה נפנה אליה שמאלה ואם לא נמשיך ישר עם השביל. אחרי שנהנה ממימי הבריכה הקרים נמשיך לצעוד עם השביל האדום, שלאחר כק"מ וחצי יוביל אותנו לתצפית על מפל הג'ילבון שהינו השני בגובהו בארץ.

נחל הג'ילבון

לאחר שנהנה ממפל הג'ילבון, נחזור 400 מ' חזרה בסימון האדום [כשיוצאים מהבריכה שלמרגלות מפל הג'ילבון חשוב לזכור לבחור בפניה שמאלה בעליה – הפניה ימינה מובילה להמשך המסלול הקווי]  ונעלה  בשביל עם הסמ"ש הכחול למגרש החניה של מפל הג'ילבון ומשם חזרה לרכב מרחק הליכה של קילומטר בערך.

הג'ילבון

אפשרות טיול נוספת למשפחות נוספת הינה לסוע למגרש החניה של מפל הג'ילבון [פניה שמאלה לפי השילוט משביל העפר] לרדת בשביל הכחול בזהירות, ליהנות מהתצפית ולחזור חזרה לרכב.

אם נבחר במסלול הקווי של הג'ילבון, אחרי שנצא מהבריכה שלמרגלות מפל הג'ילבון, נמשיך לצעוד על דופן הערוץ כ 2 ק"מ מול הנוף המדהים של עמק החולה עד שנגיע לבריכת הקצינים.  כיום בריכת הקצינים של הג'ילבון הרוסה, רואים את כניסת המים אולם בבריכה מצטברים מים רדודים בלבד [מתאים לילדים קטנים]

נחל הג'ילבון

לאחר שנהנה בבריכה [חובה הפסקת קפה בגלל הפסטורליה] נמשיך לצעוד בשביל צר בין שיחי פטל קוצניים ובמנהרות חשוכות וקרירות של צמחיה ואחרי כ 800 מ' נגיע לתחנת קמח עתיקה שהונעה מימיו של הנחל והיום פורצים ממנה מים לכל עבר, נהנה מהמראה המרהיב ומהמים השוצפים לכל עבר ונמשיך לצעוד בשביל שאחרי 800 מ' יוביל אותנו לנקודת הסיום של המסלול לא רחוק מגשר הפקק.

נחל הג'ילבון

דגשים

  • הג'ילבון הינו מסלול בטוח מאד אם נוקטים באמצעי הזהירות המתאימים: • אסור בשום פנים ואופן לקפוץ לבריכות שמתחת למפלים. • מומלץ לעשות את המסלול בנעליים המותאמות להליכה במים ובמסלול מסולע. • נדרשת זהירות רבה בזמן ההליכה על שפת המפלים.
  • לביצוע מסלול קווי נדרשים 2 רכבים
  • מי שבוחר במסלול המעגל שעובר במפל הג'ילבון ומפל דבורה, שייקח בחשבון שהעליה בחזרה קשה
  • הכניסה למים אסורה – במקום אין שירותי הצלה. מי שנכנס עושה זאת על אחריותו בלבד. בחורף הנחל זורם בעצמה רבה – מסוכן לנסות לחצות אותו!. לעיתים הנחל מזוהם – שימו לב לשילוט!

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. מאירה קלס גניגר

    יופי של הסבר/פירוט, תודה רבה

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מים

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461