עין יזרעאל

עין יזרעאל

עין יזרעאל הינו מעיין הנובע כל השנה למרגלות תל יזרעאל

איך מגיעים

עין יזרעאל נמצא סמוך לכביש 675. איך מגיעים לשם? אם מגיעים מכיוון כביש ואדי ערה – 65, נפנה מזרחה [ימינה אם הגענו מהמרכז] לכביש 675. ניסע בכביש כ 11.6 ק"מ עד שנראה פניה שמאלה לשביל עפר עם סימון כחול ובאופק חורשת אקליפטוסים. נפנה שמאלה וניסע בדרך העפר, הדרך פונה בחדות ימינה אחרי זמן קצר ולאחר כחצי ק"מ של נסיעה נגיע לחורשת האקליפטוסים שלמרגלותיה נובע עין יזרעאל.

פירוט

יש המשערים שעין יזרעאל הינו המקום שתואר בספר שמואל בתחילת פרק כ"ט  – פס' א' כמקום בו התכנסו פלישתים לפני מלחמתם בישראל בימי שאול [המלחמה בה מת שאול לבסוף המתוארת בפרק ל"א] – "ויקבצו פלישתים את כל מחניהם אפקה וישראל חונים בעין אשר ביזרעאל"

המבנה ההרוס שנמצא במרכזה של הבריכה ההינו השרידים של בית משאבות ששימש בעבר לשאיבת מימיו של עין יזרעאל. הנקבה הנמצאת סמוך לבריכה נחפרה בימי המנדט כדי להגביר את שפיעת המעיין.

במפות מהעבר נקרא המעיין "עין אל מות" המעיין המת, היות שבשנים מעוטות משקעים לא היה נובע והבריכה היתה מתייבשת, אולם החל משנת 2009, הודות לפעילות מקורות המעיין שופע כל השנה [הם מזרימים לתוך הנקבה מים מליחים מבאר נבות הנמצאת סמוך למקום]

החורשה ליד עין יזרעאל נקראת "חורשת צבי" –  על שמו של צבי כרמלי שנהרג במקום בקרבות במלחמת השחרור בט"ו באדר תש"ח.. במקום ישנו שלט זיכרון.

מה יש בעין יזרעאל? עין יזרעאל נובע לתוך בריכה גדולה מאד ויחסית רדודה [עומק של כ 60-70 ס"מ] במקומות הכי עמוקים שמצאנו שם. במרכז הבריכה ישנו אי ובמרכזו בית משאבות באמצעותו נשאבו מי המעיין בעבר. ניתן להגיע אל ה"אי" ברגל דרך המים או באמצעות אבנים המונחות בבריכה

ליד הבריכה של עין יזרעאל ישנה הניקבה שדרכה זרמו המים בעבר אל הבריכה [פתח הנקבע נמצא בסופה של התעלה שמוליכה את המים לבריכה]. הנקבה ארוכה ומצריכה הליכה שפופה, ופנס. ראש בתוך הבריכה יש מים בגובה חצי מ' בערך – מומלץ לצעוד בה עם סנדלים / נעליים מתאימות.

בחורשת האקליפטוסים הסמוכה לבריכה ישנם שולחנות פיקניק רבים להנאת המבקרים הרבים במקום.

דגשים

שמרו על ילדיכם הקטנים – המים עמוקים עבורם.

בסיום הבילוי בעין יזרעאל – זרקו בבקשה את הפסולת לפחי האשפה הסמוכים

כתיבת תגובה

סוג המעיין

בריכה גדולה ומקסימה

מרחק מהרכב

חניה ליד המעיין

על המעיין

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461