אנדרטת אסון המסוקים

אנדרטת אסון המסוקים

אנדרטת אסון המסוקים הינה האנדרטה לזכר 73 חללי אסון המסוקים בין שאר ישוב לקיבוץ דפנה.

איך מגיעים

אנדרטת אסון המסוקים נמצאת בצמוד לבית העלמין של קיבוץ דפנה.

הנוסעים בכביש 99 (קרית שמונה-חרמון) יעברו את חורשת טל ואת הפניה לכביש 918, ואחרי כ 500 מטרים, ממש מול המבנה הכיפתי של בית הספר "הר וגיא" יפנו ימינה לדרך משולטת המובילה אל האנדרטה של אסון המסוקים. לנוחיותכם מצורפת מפת האיזור.

פירוט

שלהי תקופת שהיית צה"ל ברצועת הביטחון שבלבנון הותקפו שוב ושוב השיירות שהובילו את החיילים אל המוצבים ובחזרה ארצה. אי לכך התבצעו חילופי החיילים לרוב באמצעות מסוקים. קצה רצועת הביטחון באיזור שממול למטולה היה ברכס "עלי טהאר" שעל גביו הוקמו מוצבי שליטה רבים, חלקם של צה"ל וחלקם של חיילי צד"ל.  מוצב הדס שכן על גבי רכס הבופור מצפון לחורבות המבצר, דרום לו שכן מוצב דלעת.
מסוק סיקורסקי ch53 יכול להסיע עשרות חיילים על ציודם. לאחר "אסון הנ"ד" בבקעת הירדן (כב אייר תשל'ז 10 למאי 1977) בו נפל מסוק עמוס לוחמי חטיבת הצנחנים עקב פגיעה בקרקע, הוגבלה כמות החיילים הטסים במסוק ל33 חיילים (לא כולל אנשי צוות אויר).
בערבו של כח' שבט התשנ"ז (4 פברואר 1997) המריאו שני מסוקי יסעור עמוסי חיילים בדרכם למוצבי הדס ודלעת. בסמוך לישוב שאר ישוב התבקשו המסוקים להמתין לפני חציית הגבול. המסוקים ביצעו סיבובים במקום וברגע מסויים הם התקרבו זה אל זה, התנגשו ונפלו. באסון ניספו 73 חיילים.
האנדרטה ניצבת במקום בו פגע המסוק השני, זה שהיה אמור להביא את החיילים למוצב ה"בופור" אשר בקצה רצועת הביטחון, והוא נפל על פלג מים הסמוך לבית העלמין של קיבוץ דפנה. המסוק הראשון שהיה מיועד למוצב הסמוך "דלעת" נפל על עץ בחצר בית שבמושב שאר ישוב הסמוך.

ההאנדרטה מרשימה ביופיה. היא מורכבת מ 73 גושי סלע הניצבים זקופים סביב בריכת מים עגולה שבתוכה שמות הניספים./ המים יוצאים מן הבריכה דרך תעלה שמסתיימת בחץ.

עוד במקום, סלע ועליו שמות הנופלים והתורמים להקמת האנדרטה, ומסלול הליכה קצרצר אל פלג הנחל עליו נפל המסוק. שם מתחת לעץ התאנה ניתן לשבת ולהקשיב לרחש המים הזורמים מתחת לעץ שעליו תלויים שלטים ובהם שמות הנופלים באתר זה.

הפסוק שרשום על האנדרטה לקוח מספר איוב (פרק מא פסוק 9) "אִישׁ בְּאָחִיהוּ יְדֻבָּקוּ, יִתְלַכְּדוּ וְלֹא יִתְפָּרָדוּ", והוא מסמל את רעות הלוחמים, הפסוק הקודם לו באותו פרק הוא: "אֶחָד בְּאֶחָד יִגַּשׁוּ, וְרוּחַ לֹא יָבֹא בֵינֵיהֶם" ומסמל יותר את האסון אשר קרה שם. אלוקים במענהו זה, מבקש להדגים לאיוב את היותו של האדם יציר קטן ומפוחד, וזאת באמצעות משל איברי הלויתן, היצור האימתני מבין דגי הים.

שלט הנצחה מזכוכית מוצב בחזית הבית שבחצרו נפל המסוק הראשון, הבית עומד במרכז הישוב שאר ישוב הסמוך.

דגשים

האתר סגור עד ה 28/10/2022 לצרכי תחזוקה ושיפוץ

כתיבת תגובה

סוג האתר

אתר הנצחה מרשים לזכרם של נופלי אסון המסוקים

על האתר

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461