גשר הצבים ונחל אלכסנדר

גשר הצבים ונחל אלכסנדר

גשר הצבים הינו כמקום תצפית נהדר על צבים רכים בנחל אלכסנדר ונקודת יציאה למסלולי טיול לארכו של הנחל.

איך מגיעים

איך מגיעים לגשר הצבים? נוסעים על כביש 4 לכיוון כפר ויתקין ופונים לתוך המושב [מדרום הפנייה היא שמאלה], נוסעים כקילומטר עד הכיכר ופונים ימינה ואחרי כן ממשיכים ישר בכביש כ 800 מ' עד שמגיעים לחניון של פארק צבי הנחל הסמוך לגשר הצבים.

אפשרות נוספת להגיע לאזור נחל אלכסנדר היא לפנות ימינה מכביש 2, מהנתיב שנוסע צפונה, לשביל העפר המשולט אחרי הגשר שעובר מעל הנחל. מכאן ניתן להמשיך לאורך הנחל עד חורבת סמארה ברכב, או לחילופין להחנות את הרכב ולצעוד ברגל מזרחה לחורבת סמארה או מערבה לשפך הנחל.. באיזור זה של הנחל עובר גם שביל ישראל..

פירוט

ישנן 2 השערות באשר למקור שמו של הנחל: הראשונה הינה שהנחל קרוי על שמו של המלך אלכסנדר ינאי והנחל נקרא על שמו משום שזה היה גבול כיבושיו הצפוני. השנייה הינה ששמו של הנחל הינו שיבוש שמו הערבי של הנחל שהיה "ואדי איסכנדיר" ע"ש של סוחר אבטיחים עשיר מאיזור שכם בשם  אסכנדר אבו זבורה, שהיה משתמש בנחל להשטת סחורתו לים התיכון ומשם למצרים.

נחל אלכסנדר שמקורותיו בשומרון מנקז מס' נחלים לאורך כ 32 ק"מ עד שהוא נשפך לים.

גשר הצבים הינו גשר שבמקורו שימש את החקלאים שבאיזור למעבר מעל הנחל. בתחילה הוא היה בנוי עץ אולם השנים עשו את שלהן וגשר העץ המקורי נהרס ובמקומו נבנה בשנת 1986 גשר חדש שמאפשר מעבר כלי רכב.

עד שנות ה 90 של המאה הקודמת הנחל היה מזוהם עקב השלכת פסולת מסוגים שונים לתוכו ולא היו בו חיים אולם הקמתה של מנהלת לשיקום הנחל שינתה את המצב לבלי הכר ולאחר תקופה של ניקוי הנחל וגדותיו והפסקת הזיהום האקטיבי חזרו החיים לנחל.

באיזור גשר הצבים ישנו מגדל תצפית המאפשר תצפית נהדרת ביום עם ראות טובה על כל הסביבה ובסביבתו הוקם פארק צבי הנחל שהינו מדשאה מרווחת שבצידה מס' מתקני משחק להנאת המטיילים והילדים.

מהגשר וממרפסת התצפית שלידו ניתן לצפות לכיוון נחל אלכסנדר וגדודתיו ולחזות בצבים הרכים ובעופות המים שחיים בנחל. בימי שמש ניתן לחזות בצבים רבים שבאים להתחמם על הסלעים ובעונת החורף ניתן לחזות בעופות מים רבים שחורפים בסביבת הנחל.

גשר הצבים מהווה נקודת יציאה לטיולים מזרחה ומערבה.

לכיוון מזרח נבנה "שבילנחל" שארכו כ 2.7 ק"מ המאפשר צעידה ברגל, רכיבה על אופניים וגם צעידה עם עגלות לארכו של הנחל בשביל שטופח ע"י הרשויות. והינו מתחבר ל "שביל לדוגמא" שתחבר בסופו של דבר לפארק איטליה [מומלץ להסתכל במפה המצורפת כדי להבין את החיבורים של השבילים].

לכיוון מערב ישנו שביל עפר באורך של כ 3 ק"מ שמגיע עד לשפך נחל אלכסנדר לים התיכון, ובדרך עובר בסמוך לחורבת סמארה [לחורבת סמארה ניתן להגיע גם ברכב – בשביל העפר שמגיע מכביש החוף].

כשנצעד לארכו של הנחל מומלץ לעשות זאת בשקט ואז נוכל לצפות בעופות מים רבים שמצאו מנוחה בנחל ואם יתמזל מזלנו נחזה גם בנוטריות בתוך הנחל או בנמיות חוצות את השבילים, ובתוך אפיק הנחל נוחל לחזות בברווזים, ברכיות ועופות מים נוספים.

 

דגשים

אסור להכנס למים של נחל אלכסנדר!

עוד מקומות מעניינים באיזור? גן לאומי קיסריה, שמורת חוף גדור, נחל חביבה

כתיבת תגובה

סוג המסלול

הלוך ושוב

רמת קושי

משפחות

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461