האנדרטה לזכר הנספים באסון השריפה בכרמל

האנדרטה לזכר הנספים באסון השריפה בכרמל

אתר הנצחה ואנדרטה לזכרם של הנספים באסון השריפה בכרמל

איך מגיעים

האנדרטה לזכר הנספים באסון השריפה בכרמל נמצאת על כביש 721. אם נגיע מכיוון הכרמל -נראה פנייה שמאלה משולטת "נספי השריפה בכרמל" אחרי כ 350 מ'. אם נגיע מכיוון כביש 4 – הפניה תהיה ימינה כ 6 ק"מ אחרי שנתחיל לעלות לכרמל.  אחרי כחמש וחצי ק"מ נתחיל סיבוב חד ימינה ולאחריו נראה את הפניה למתחם האנדרטה.

ממגרש החניה הגדול [לצידו יש שירותים וברזיה] ישנו שביל מונגש המוביל אל  האנדרטה

פירוט

ב 2/12/2010, התחילה בכרמל שריפה נוראית שנמשכה עד ה 6 בדצמבר. בשריפה שהתלקחה על פני דונמים רבים נספו 44 שוטרים, סוהרים, כבאים [בהם אלעד ריבן – מתנדב בן 16] ונהג האוטובוס. הנזק הסביבתי של השריפה כלל בין השאר מיליוני עצים שרופים ועשרות בתים [בישובים עין הוד, ימין אורד וקיבוץ בית אורן נשרפו בצורה חלקית או מלאה למעלה מ 200 בתים], כבישים ותשתיות רבות. בחי בר בכרמל שוחררו בעלי החיים שיוכלו להמלט, אולם כל הזוחלים שהיו בשטח בו התחוללה השריפה מתו.

כבר ביומה הראשון היה ברור שמדובר באסון השריפה הגדול שהחוותה המדינה מאז קומה ולאחר שכובתה השריפה כונה האסון בשם "אסון השריפה בכרמל".

לזכרם של הנספים באסון הוקמה האנדרטה לזכר הנספים באסון השריפה בכרמל שנחנכה ב 19/12/2011. האנדרטה תוכננה ע"י האדריכל נתנאל בן יצחק והוקמה ע"י משרד הביטחון.

האנדרטה לזכר הנספים באסון השריפה בכרמל נמצאת בליבה של רחבה ענקית, בליבו של האיזור בו השתוללה השריפה. האנדרטה כוללת קיר הנצחה עליו חקוקים שמות הנספים באסון השריפה בכרמל וצמודה אליו קורת פלדה ענקית , מוטה באלכסון בצורת קשת המדמה להבה.

בכניסה לרחבה ישנו שלט הסבר על המקום:

על הדופן הצרה של קיר ההנצחה – חקוקה תמונת האוטובוס, תיאור קצר של השריפה והפסוק מספר מלכים א' פרק י"ט פס' י"ב: "ואחר האש קול דממה דקה".

מאתר ההנצחה יוצא שביל קצר מסומ"ש בשחור לעבר מחצבות קדומים – מקום ששמש בעבר כמחצבה. בחורף יש כאן פריחה נהדרת. מקצה הרחבה יש נוף מדהים של חוף הכרמל.

דגשים

  • המקום מתוייר מאד – ייתכן שתגיעו ויהיה עמוס
  • במקום יש שירותים וברז
  • האתר מונגש

כתיבת תגובה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on print

סוג האתר

לא ידוע

על האתר

  • נושא: אתר הנצחה
  • עונה מומלצת: חורף, אביב
  • מפת סימון שבילים: 4
  • נבדק לאחרונה: 1/1/2020
לחצו לניווט
סגירת תפריט